Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Görög vagy latin nyelv?

Görög vagy latin nyelv?

Figyelt kérdés

Egyetemen kötelező lesz felvenni valamelyiket, ki mit választana?

Legfontosabb szempont most nekem az, hogy melyik a könnyebb :P


2012. júl. 30. 18:21
 1/8 webnyelv ***** válasza:

Névszóragozás mindegyikben van rendesen. Görögben nehézség még, hogy másmilyenek a betűk, de aránylag hamar meg lehet szokni, mert a fele amúgy is ismerős lesz.

Most erre nem vennék mérget, de mintha a görögben nem lenne annyi igeidő, mint a latinban, és mintha a névszóragozás is valamivel következetesebb lenne, legalábbis ez rémlik. A latinban sokféle ige- és névszóosztály van, ezért sokféle ragozási típus; a görögben mintha kevesebb lenne. Ha tévednék, remélem, kijavítanak.

A cicerói körmondatok a latinban, ahogy összevissza "dobálják" egymás mellé a szavakat és a végződésből kell kitalálni, hogy mi mihez tartozik, eléggé nehézzé teszi a szövegolvasást, ráadásul sok ragozott alakból elég nehéz kikövetkeztetni az alapalakot, még szótárral is, ha magát a szót nem ismerjük. Hogy a görögben is így van-e, nem tudom, talán nem.

Én a görögöt választanám, mert szebbnek találom.

2012. júl. 30. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Ha az újgörögről van szó, akkor igaza van az első válaszadónak. Ha ógörögről, akkor ki kell ábrándítsalak: minden sokkal nehezebb. Ott egyszerre kell a ragozásra és az írásra ügyelni, ugyanis minden szónak megadott hangértéke van, és ez ragozástól ragozásra változik. De nem csak ez a befolyásoló pont, hanem a mondatban levő szerepe is. Az ógörögben, ha jól tudom, jelen, jövő, jövő II, imperfekt, perfekt, plusquamperfekt ill. aorisztosz van.
2012. aug. 15. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
*hangérték-> hangsúly
2012. aug. 15. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
szerintem a görögöt válaszd mert szebb és több hasznát is veszed hacsak nem orvos akarsz lenni mert akkor hasznosabb a latin.a görögöt több országban beszélik mint a latin mert a latint csak a Vatikánban beszélik
2012. aug. 20. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 webnyelv ***** válasza:
4. Hát az ógörögöt nem sok országban beszélik, az újat igen, ami kicsit más, de az ógörög után könnyebb elsajátítani.
2012. aug. 20. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
én az újgörögről beszéltem
2012. aug. 20. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Egyébként az újgörögben a deklinációk hihetetlen mértékben leegyszerűsödtek (-osz, -a, -o), néhány szó kivételével (pl. φῶς, φωτός n.), amelyek az ógörög szerint ragozódnak (bár a helyesírás megreformálása óta a circumflexus (~) helyett minden esetben acc. gravist [aposztrófot] használnak).


Most ha összevetjük a két ragozást (legyen ez a 'nő'):


Újgörög:


Egyesszám: η γυναίκα (alanyeset), την γυναίκαν (tárgyeset), της γυναίκας (birtokoseset), γυναίκα (megszólító eset).


Többesszám: οι γυναίκες (alanyeset), τις γυναίκες (tárgyeset), των γυναικών (birtokoseset), γυναίκες (megszólító eset).


Ógörög:


Egyesszám: ἡ γυνή, τὴν γυναῖκα, τῆς γυναικός, τῇ γυναικί, ὦ γύναι

Többesszám: αἱ γυναῖκες, τὰς γυναῖκας, τῶν γυναικῶν, ταῖς γυναιξί, ὦ γυναῖκες


Kettesszám: τὼ γυναικε, τὼ γυναικε, τοῖν γυναικοῖν, τοῖν γυναικοῖν, ὦ γυναῖκε


Nem akarom ám elvenni a kedved, ugyanis ha jó a könyv, a tanár, akkor látni fogod, hogy ezek következetesen, szabályok szerint működik. :)


Másrészt, ami fontos az újgörögnél, hogy az irodalom eléggé kettős: ha mondjuk a 19. század elején keletkezett művet olvasol, látni fogsz mára teljesen elavult eseteket (mint pl. a dativus, az alexandriai helyesírás, ógörögi igealakok stb.). Még a fővárosnak is két neve van: Ἀθῆναι (átheenái, átfine), ami többes számban van (mint a latinban [Athenae], és az angolban [Athens]), és a ma elfogadott változat: Αθήνα (átfiná).


A magyaros átírásért elnézést. Az 'a' mindenütt rövid.

2012. aug. 20. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Na meg megtanulhatnám végre az igéket az alannyal egyeztetni. :(
2012. aug. 20. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!