Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Kezdő angolos vagyok és egy...

Kezdő angolos vagyok és egy pár kérdésben bizonytalan. Se. Gí. Te. Nél?

Figyelt kérdés

1.Mi a különbség a can és a could között? Pl. a nyelvtani összefoglalójában szerepel: Can/Could I have a glass of water? (Kaphatnék egy pohár vizet?). Itt mind2 jó, de mégis szerepel egy olyan feladat, h a mondatba melyiket kell beilleszteni.

2.Mi számít megszámlálhatatlan főnévnek? Folyadék, elvont fogalmak (Nincs elég IDŐM)…. Lehetséges a kenyér is?mert mintha úgy vettem volna észre a tk-ban.

3.some/any –t ha használom, akkor édes mindegy, h most megszámlálható vagy sem?

4. Igéknél elég a 3 alakot (Base form, Past Simple, Past Participle) megtanulnom, ahhoz, h az összes 12 igeidőt tudhassam képezni?

5. Röviden el tudnátok mondani, h hogyan oszlanak el az igeidők, és h hogyan kell képezni/milyen segédige szükséges? (Pl. a közel jövő: be going to)

6.Ha esetleg németet is tanulsz, akkor tudnál párhuzamot vonni a segédigékkel kapcsolatban? (Pl. können-can)

7.Azokat a „hülye” elöljárószavakat, hol találok jelentés ill. gyakolást, mert egyáltalán, sehogy nem mennek ezek. Egyedül a „from”-ot ismerem Országok előtt és jelentése ból/ből. De többet nem tudok

8. Melléknév fokozásánál mik a kivételek/rendhagyók? (Pl. good-better-the best)

(Amiket megjegyeztem példákat zárójelben, hozzáteszem, h csak azt az egy példát tudom hozni azokhoz, többet nem. :))

9.A past Simple gyakorlásánál találtam egy ilyen példamondatot:

She wasn’t tired, so she didn’t go to bed. És nem lehetne: She didn’t be tired…. Elég, ha annyit megjegyeztek, h létige és pont, és ebből tudni fogom :)

10. I couldn’t come to the party because I had TO go to work. Miért van ott a to a had és a go között? Ez már egy másik igeidő és nem p.s.?

11. –Do you like fast food?

- Yes, I like it A LOT.

Ez a két mondat adott, de értelmes úgy is ,h „Yes, I like it very much.”??

12.I’m going TO THE POST OFFICE to buy some stamps. Kerülhet a mondat végére a to the post office?


Kezdő vagyok és még ennél tudom, h sokkal, de sokkal több az, amit még nem tok, de szeretnék az ilyen alapokkal tisztában lenni.

Köszönöm szépen a segítségeket :)



2012. júl. 5. 12:34
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Egy nagyon jó könyv segítségével megpróbálom neked összeszedni, nekem segített, sok példa lesz benne, amin keresztül jobban megérted, mint a rizsázást. Elgépelésért bocsánat. :)


1. CAN/COULD:


ezt ugye használhatjuk, ha dolgokat szeretnénk kérni emberektől.


Can/Could you wait a moment, please?


Alap esetbnem a can(tagadás: can not= can't) a jelen, a could(could not = couldn't)a múlt idő. Ez ugye elég egyszerű.


A csavar ott van, hogy a could lehet feltételes jelen is:

Could you wait a moment, please? (tehát nem úgy kérdezi, hogy tudsz várni egy pillanatot? hanem úgy, hogy TUDNÁL várni egy pillanatot?:)


A could feltételes módban udvariasabb, nem azt kérdezed, hogy használhatod a telefont, hanem használhatnád a telefont? ( Could I use your phone?)

((( egyébként, ha valamit kérsz, nem csak ezt használhatod, ha bővebben akarod, ott van még pl. a may)


2.megszámlálható, megszámlálhatatlan (COUNTABLE / UNCOUNTABLE)


na. próbálom világosan :)


Megszámlálható:

I eat banana every day. I like bananas.


A banán megszámlálható, ugyanis van többesszáma is. Tehát mondhatod azt, hogy te ettél 2 banánt, vagy 3 banánt, tudsz használni számokat, hogy mennyit ettél pontosan. ezeknek a főneveknek a névelője a/an. A többesszámot kezelheted névelő nélkül, mint ahogy az - I like bananas. - mondat is mutatja :)


Megszámlálhatatlan:


I eat rice every day. I like rice.


Ugye a rizsnél már gondban vagyunk. Nem tudod azt mondani, hogy te rizseket ettél, vagy hogy ettél pár szem rizst (normális esetben az ember nem 3 szem rizst eszik :)). Ezeknek a főneveknek nincs többesszáma, csak egy alakja, az, hogy rizs (magyarban is).


Erre példák:


Ann was listening to music. - Mennyit? honnan tudjam?:)

There's sand in my shoes. - Mennyi? honnan tudjam, valamennyi van benne :D

Do you have any money? - ez ugye a magyarban megfelel a van pénzed, van nálad pénz? kérdésnek. Nem utalsz a mennyiségre, nem azt kérdezed, hogy van-e 1000 forintja.


Itt nem használhatod az a/an névelőt. Nem tudod mondani, hogy egy rizs, vagy egy homok, itt elhagyhatod teljesen. de mondhatod, hogy kérsz egy doboz homokot - a box of sand:)


3. SOME/ANY


Alapesetben some-ot használunk pozitív igeidőkben, any-t negatív igeidőkben.


SOME: We bought some flowers. - There's somebody at the door.- I want something to eat.


ANY: We didn't buy any flowers. There isn't anybody at the door. I don't want anything to eat.


any-t használunk, ha negatív dolgot mondunk, mint pl, hogy valaki pénz nélkül ment el otthonról :


She went out without any money.

He refused to eat anything.


Kérdésekben használhatjuk mindkettőt.


SOME: Ha áll egy ember a sarkon, és nézelődik, akkor ugye gondolhatod azt, hogy valakire vár. - Are you waiting for somebody?

Akkor is, ha valamit te ajánlasz fel, megkínálsz valakit - Would you like something to eat? (mert van nálad kaja)

- Can I have some sugar, please? ( látod, hogy ott az asztalon a cukor)


ANY: a legtöbb kérdésben any-t használsz. Ez ködös kérdésekél van, pl. elveszítetted a táskádat, és megkérdezed a családodat, hogy látták-e. Itt ugye nincs nagy valószínűsége (mint a sarkon álldogáló embernél), hogy tényleg látta valaki, ezért így kérdezed: I can't find my bag, has anybody seen it?!


Általában az "if" után is any-t használunk:

Let me know if you need anythig.

If anyone has any questions, I'll be pleased to answer them.


Any-t használhatunk, ha "mindegy" valami, vagy nem olyan jelentős, ezt nem tudom nagyon jól magyarázni, a példák segítenek, pl:


You can take any bus. They all go to the centre. (ugye mindegy melyik busszal megy, mert mind bemegy a központba, ezért any)


Come and see me any time you want - mindegy mikor, bármikor, csak gyere:)


ezek alapján itt egy rövid párbeszéd:

- I'm hungry. I want something to eat. (enni akarok VALAMIT.)

- What would you like?

- I don't mind. Anything. (mindegy, BÁRMIT).


4. Igen, elég a 3 alak mindhez


5. hűha, ez nagyobb falat, ez a kövi kör lesz, ha nem bánod :D


6. Sajnos én már mindent elfelejtettem németből.


7. Előljárók - PREPOSITIONS


Időben: használhatjuk ezeket: AT, ON, IN


They arrived at 5 oclock.

They arrived on Friday.

They arrived in october.


ha ezeket megnézed, mi is majdnem így használjuk őket. péntekEN (on), októberBEN(in), 5KOR (at).


AT: egy napon belüli időszakok kifejezésére használjuk, pl 5kor, 11kor, éjfélkor, ebédidőkor, napnyugtakor - at five o'clock, at 11:00, at midnight, stb..


ON: napok, dátumok kifejezésére, pl: pénteken/péntekenként, karácsony napján, a szülinapomon - on Friday / on Fridays, on Christmas day, on my birthday.


IN: hosszabb időszakoknál - év/hó pl. októberben, 1900-ban, a múltban, a jövőben, a télen, stb - in October, In 1990, in the past, in the future, stb. :)


Időpont kifejezésénél használhatjuk az "on" előljárót.

Ezt akkor használjuk, ha valami pontosan a vártaknak megfelelően zajlott le, pl a 11órai vonat tényleg 11kor elindult ( The 11 train left ON TIME.), vagy ha megbeszéled egy barátnőddel, hogy 7-kor találkozzatok, akkor mondhatod neki, hogy ,,Be ON TIME. Don't be late!"


IN-t is használhatunk, ha nincs konkrét időpont, de időben vagy, pl ha meg vagy hívva vacsira, odaért mondjuk 6-ra, nem pedig éjfélre, azaz időben odaértél, azaz IN TIME. De kérdezhetsz is, valakit, hogy haza fog-e érni időben kajára? Will you be home in time for dinner?


Ennek az ellenkezője, ha valaki elkésett. :) too late! Szóval pl. : I got home too late to see the game on television - túl későn értem haza, hogy láthassam a meccset.


azt is mondhatod, hogy éppen időben, tehát majdnem késve érkezett valaki, de még pont jókor = just in time. pl: We got the station just in time for our train.



AT THE END= ezt akkor használhatod, ha valami végetért, és arról az időszakról beszélsz, vagy az időszak végénél fog történni valami, pl a hónap végén, a meccs végén, a koncert végén pl. I'm going away at the end of January, tehát itt nem használhatod azt, hogy in. Ennek az ellenkezője egy hónap, koncert, stb eleje, az ugyanez, csak azt mondod, hogy at the beginning of..


IN THE END: végül valami történt. pl. régóta árulod az autódat, sok gond volt vele, és végre eladtad: We sold it in the end. (végül eladtuk). vagy a barátod nem tudta eldönteni, hogy hova menjen nyaralni, végül nem ment sehova :D


ennek ellenkezője:

AT FIRST: először, pl: először nem kedvelted a csajt, de a végén haverok lettetek :)


Előljárók pozícióknál: ugye ide tartozik a rajta, felette, mellette, mögötte, körben


IN: szobában, épületben, dobozban, kertben, medencében, országban, egy kis városban, az első sorban, a vonalon (állnak), a képen mosolyognak

AT: valaminél, a körforgalomnál, a recepciónál, az ajtónál, szélén, tetején, közepén stb.

ON: valamin rajta, a szigeten, az oldalon, az ajtón, az asztalon, jobb oldalon, bal oldalon


tehát mondhatod, hogy in the shop, és hogy at the shop, teljesen mást jelent.


TO/AT/IN/INTO:

TO: egy helyre: gyere a házamba, menj a bankba, menj az ágyba - go to bed, come to my house, return to london


Tehát kérdezheted, hogy Can you come to the party? I'll see you at the party (itt már AT szerepel)


BEEN TO: (volt, voltam, voltál)

I've been to Italy 4 times. (voltam)

I've never been to Rome. (nem voltam)


INTO: valamibe bele, a szobába be, a kocsiba be, stb, into a room, into a car


Következő csoport:


BY: kifejezhetjük, hogy hogyan csinálunk dolgokat. pl. én a barátommal a kapcsolatot telefonnal veszem fel. hogyan? telefonnal. contact somebody BY phone.

vagy hitelkártyával fizetsz a boltban - pay BY credit card. (készpénznél nem használjuk a by-t)

Joanne usually goes to work by bus/ by ship/ by bike ( ha a lábán megy, az már nem by, hanem on foot)


Használhatod a by-t, ha azt kérdezed, hogy történt e valakivel valami valahogyan :D érthetőbben: voltál már megharapva kutya által? (ez igy nem magyaros, de érthetőbb) Have you ever been bitten by a dog?


FŐNÉV + ELŐLJÁRÓ:


főnév + FOR: A cheque FOR (some of money) - egy csekk egy összegRŐL

They sent me a cheque for 3000 HUF.


főnév + OF: pl ha valaminek az előnyét sorolod: ,,the adventage (előny) OF living alone"

de használhatod így: valaminek az oka: CAUSE OF: " the cause of the explosion is unknown"

vagy Rachel showed me some photographs OF her family. I had a map of the town.



főnév + IN:

an increase (növekedés) / a decrease (csökkenés) / a rise / a fall (esés) IN (valamiben)

pl. mostanában az autóbalesetek száma növekedett - There has been an increase IN the number of road accidents recently.


főnév + TO:

Did you get an invitation TO the party? kaptál meghívót a partira?

Egy probléma megoldása, / Solution(megoldás) TO a problem. / a key to a door / an answer TO a question/ a reply TO a letter, stb..


főnév + WITH..../BETWEEN....

pl. egy kapcsolat a szüleiddel - Do you have a good relationship WITH your parents?

BETWEEN: között

The police belive that there is no connection BETWEEN the two crimes. - a rendőrség szerint nincs kapcsolat a két bűncselekmény KÖZÖTT.


most tartok egy kis szünetet, mert lerohad a kezem :D

2012. júl. 5. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Az előző válaszolót legalább 10 sörre hívd meg :D



6.Ha esetleg németet is tanulsz, akkor tudnál párhuzamot vonni a segédigékkel kapcsolatban? (Pl. können-can)


können - can

sollen - have to/should

müssen - must

dürfen - can/may

wollen - want

2012. júl. 5. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Azta, adtam egy kis feladatot :) Nagyon köszönöm a sok türelmet, időt és gépelést :) El nem tudod képzelni, milyen sokat segítettél. Nem gondolkodtál el rajta, h elmenj magántanárnak, mert már sokkal tisztábban látom a dolgokat :) Egyelőre be kell érned egy köszönömmel és egy zöld pacsival a válaszod, de ha bármiben tok segíteni (és nem mellesleg ha egyáltalán tom), akkor nyugodtan írj. :)

Egyébként az 5. pontban a választ már megkaptam, egyenlőre beérem evvel az oldallal:

[link]

És mégegyszer nagyon-nagyon köszönöm :)

2012. júl. 5. 16:12
 4/8 A kérdező kommentje:

# 2

Köszönöm a válaszod :) Akár 11 sör is lehet belőle :)


Azért kértem ezeket a párhuzamokat, mert németül már kiskorom óta tanulok, (és fogjuk rá h tudom :)) és így jobban megértem ezeket a szavakat és nem kell azon agyalni, h ezt mikor, hol, hogyan, mire jó... használni :)

2012. júl. 5. 16:16
 5/8 anonim ***** válasza:
köszi. de nem mind az én érdemem, tényleg nagyon jó példás könyvem van, igaz abban nincs magyar nyelv:) de még nekem is sok hiányosságom van, pár dolgot most is tanultam, amíg gépeltem. este folytatom.
2012. júl. 5. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Megkérdezhetem melyik könyv?

Lehet, h nem csak a te érdemed, de nélküled most én és még sokan, akik ezt most olvassák, nem tudták volna meg. Szóval én és a többiek nevében is köszönöm :)

2012. júl. 5. 18:52
 7/8 anonim ***** válasza:
nagyon szivesen :D english grammar in use + key + cd
2012. júl. 5. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
ja, még azt hozzá, hogy ez haladóknak van, de van kezdőknek is, essential grammar in use - azt sajnos nem ismerem, de rossz nem lehet, ha ennek a kistestvére.
2012. júl. 5. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!