Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Ti hogyan kezdenétek oktatni?

Ti hogyan kezdenétek oktatni?

Figyelt kérdés
Tudok németül, egy ismerősöm azt akarja hogy tanítsam németre, de fogalmam sincs hogyan kezdjek neki. Mivel kezdjük, haladjunk témáról témára? Pl: bemutatkozás, család... stb? Ötletek?
2012. máj. 12. 09:56
 1/3 anonim ***** válasza:
Én lassan 10 éve tanítok nyelvet (nem németet, de egyre megy, hidd el), hasonlóképp kezdtem, mint te. Attól is függ, hogy milyen szinten van. Szerintem első alkalommal beszélgess vele lazán, minden féle témában. Mérd fel a nyelvtani pontosságot és szókincset. Majd dolgozzatok ki együtt egy tervet, hogy mi a cél. Ha a nyelvvizsga, akkor javaslom, hogy felezzétek el az órákat, és a nyelvtant ismételjétek az óra első felében (gyakorló feladatot annyit találsz a neten, amennyit csak akarsz), az óra második felében pedig alapvető témakörök szerint gyakoroljatok. Pl. ahogy írtad, család, lakás, utazás... mindig beszéljétek meg, milyen szavakat kell megtanuljon a köv. alkalomra, hogy folyékonyabb legyen a társalgás (szószedetek szintén fellelhetők a neten).
2012. máj. 12. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
keletnémet pornó legyen az első téma. Ahhoz nem is kell túl sok német tudás.
2012. máj. 12. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Egyetértek az első válaszolóval. Nem vagyok hivatásos tanár, így magamtól kellett rájönnöm, hogyan és mint kell tanítani. Ez nehezebb mint gondoltam, mert elég különböző korú és igényű diákjaim vannak. Pl egy 11 éves kisfiú egészen más tempóban halad, mint a 22 éves nyelvvizsgára készülő, de van olyan is, aki csak tanulgatna, de nincs semmi célja vele.

A legelső órán mindig felmérem a jelenlegi tudást. Mivel az én óráim beszéd centrikusak így automatikusan azzal kezdem, hogy mondjon egy pár szót magáról, amit így hirtelen tud. Az első 2-3 mondat után már lehet tudni, hogy mi megy neki és mi nem. Ezek után még felteszek neki pár kérdést, ami azért fontos, hogy lássam, mennyire érti azt, ha valaki más beszél hozzá. Házi feladatnak az első alkalommal mindig egy fogalmazást adok, semmi más, csak írjon magáról. Illetőleg mindig viszek egy-két feladatot a korábbi érettségikből, azok alapján a legkönnyebb felmérni, hogy nagyjából milyen szinten van a diák. Attól kezdve sorra veszünk témákat. Igény szerint egy-egy témát részletesebben is veszünk, pl most van egy diákom, aki informatikus, így nála az ilyen típusú témák dominálnak. Ehhez persze az is hozzájön, hogy nekem is itthon kell magamat folyamatosan fejlesztenem, mert egészségügyben vagyok, az informatikához egyáltalán nem értek. A diákok igényeihez kell igazítanom a saját tudásom. Rendszeresen foglalkozunk nyelvtannal, de csak annyira, amennyire nagyon muszáj. Mint korábban írtam, inkább a kommunikációs készséget fejlesztem. Az óra nagy részét különböző kommunikációs gyakorlatok teszik ki. A szókincset én magam állítom össze, mert egy-egy témában nem kell minden egyes szót megtanulni, amit a könyvek írnak. Ellenben a diákok gyakran beleesnek abba a csapdába, hogy fontos kifejezések felett elsiklanak a könyvekben. Így jobbnak találom, ha én írom össze mely szavak kellenek, de azokat egytől egyig vissza is kérem. Minden témához kell írni fogalmazást, melynek terjedelme függ az egyén tudásától . Aki nyelvvizsgázni ment, annak adott esetben 300 szavas fogalmazásokat is kellett írnia, de akit csak úgy korrepetálok nála megelégszem 100-200 szavas irományokkal.


Most hirtelen ennyi jutott eszembe. Javaslom (ha most nincsen), szerezz be egy olyan könyvet, mely egyenként dolgozza fel a legfontosabb témákat, s szókincs gyűjteménye is van (pl Words words words vagy Twenty but one). Ez azért fontos, mert egyrészt látod, hogy melyek a legfontosabb szavak egy adott témához, másrészt tematikusan tudtok haladni.

2012. máj. 12. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!