Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » A német nyelvben ezt miért...

A német nyelvben ezt miért így használják?

Figyelt kérdés

És ma ugyanolyan friss vagyok! Und heute bin ich genauso frisch.


Egyszerűen nem értem, hogy néhány mondatban ahol szerintem egyenes szórend lenne a logikus, mert nem külnbözik a tbbi mondattól, ott miért így írják: hogy "bin ich" az "ich bin" helyett.


Valaki elmagyarázná nekem, hogy mit értek félre? Nagyon köszönöm!


2012. márc. 6. 01:24
 1/7 anonim ***** válasza:
Csak az a lényeg, hogy az állítmány mindig a második helyen legyen. (az und-ot nem számolva, mert a mellérendelő kötőszó nem számít mondatrésznek). Vagy azt mondod und ich bin heute genauso frisch, vagy azt, hogy und heute bin ich genauso frisch. Az und-ot nem számítva mindkét mondatban az állítmány van a második helyen.
2012. márc. 6. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Azért, mert ha kiemelsz egy mondatrészt/szót a mondatból, akkor az kerül az első helyre és utána fordított szórend van.
2012. márc. 6. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
az elsőt értem, köszönöm, de a második válaszolót nem. milyen szót emelek ki? ezt hogy érted?
2012. márc. 6. 07:03
 4/7 anonim ***** válasza:

a kötőszó (und) most nem számít,

az időhatározó (heute) pedig elfoglalja az első helyet. Így utána a 2. helyre mindenképp igét kell raknod.

2012. márc. 6. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Ha úgy lenne a mondatod:

Ich bin genauso frisch.

Itt egyenes a szórend.

Ha az és után következne az ich bin szerkezet, akkor megint egyenes szórend lenne.

Und ich bin


De itt az és után a heute megváltoztatja a szórendet.

Fordított lesz a szórend.

Mint az előző válaszoló jól írta, itt az időhatározó /heute/ ki van emelve, ezért megváltozik a szórend.

Ha időhatározó is van a mondatodban, ez általában mindig a mondat elejére kerül és megváltoztatja a szórendet.


Nem azt mondod, hogy én ugyanolyan friss vagyok, hanem kiemeled azt a szót, hogy heute.


Tehát ma vagy olyan friss, nem tegnap, vagy tegnapelőtt.

Remélem, érthető voltam. Üdv. Ági

2012. márc. 6. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
igen így már értem, nagyon köszönöm
2012. márc. 6. 15:45
 7/7 anonim ***** válasza:
Szívesen.
2012. márc. 6. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!