Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Miért van ebben a mondatban...

Miért van ebben a mondatban 'sind' és miért nem 'gibt es'? (a megoldókulcs ezt adja)

Figyelt kérdés

In der einen Ecke sind Pflanzen, in der anderee Ecke ...


Az „es gibt + A. - van létezik" szerkezet használata: Akkor használjuk, ha valaminek csak a létezését vagy a nem létezését akarjuk kifejezni. A szerkezetben az 'es' a logikai alany, ezért soha nem hagyható el. Általában határozott névelős főnevekkel kapcsolatban nem használjuk.


Szóval akkor határozatlan alany megléte esetén használjuk, és ez a fenti mondatban teljesül is. De akkor miért nem 'gibt es'? Azaz:


In der einen Ecke gibt es Pflanzen, in der anderee Ecke ...


2012. jan. 18. 18:57
 1/5 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom, hogy akkor van ist, amikor tudjuk, hogy ott van, az es gibt meg hogy ha valahol ott van, de nem tudjuk a pontos helyét.

Magyarul mindkettő mondat helyes nyelvtanilag, csak az egyikben pontosan tudod hogy ott van, a másikban meg hogy csak van valahol.

2012. jan. 18. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Nem tudom, milyen megoldókulcs adja a sind-et, de neked van igazad.

Az es gibt szerkezetet kell ebben az esetben használni, mert nem határozott az alany.

Egy sarokban növények vannak.

Es gibt akkor lenne a szerkezet, ha a mondat kezdődne vele, vagy pedig olyan kötőszó után következne, ami egyenes szórendet vonz.

Ha azt írnád, hogy

Es gibt Pflanzen in der einer Ecke,/nem einen/ itt az alany van előbb, de a te mondatodban a gibt es szerkezet a helyes.

Legalábbis szerintem.

2012. jan. 18. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Nem kekeckedni akarok, de semmi köze az es gibt-nek ahhoz, tudjuk-e, hol van a dolog. Egyébként meg ebben a mondatban mindkét verzió helyes. A régi Origós tesztes könyvben több helyen is rossz a megoldókulcs és vannak olyan feladatok, aminek két megoldása is van. Na, ez most pont ilyen, akárhonnan is való.
2012. jan. 18. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

A mondat Babári Ernő: Egyszerűen Németül c. könyvéből származik 55.o 5.-ik feladatban. Megoldás: 135.o.


Sajnos vannak hibák a könyvben, ami annyira azért nem meglepő, mivel első kiadás. Ettől függetlenül jó a felépítése, a szókincse, a hanganyag és megoldásokkal együtt vannak feladatok (csak helyenként hibásak sajna).


Köszönöm szépen mindenkinek, bár azt még mindig nem értem, hogy HA mindkettő jó, akkor a 'sind' itt MIÉRT jó.

2012. jan. 19. 10:33
 5/5 anonim ***** válasza:

Szia. 20.07 vagyok.


Én most is azt mondom, hogy ebben az esetben a sind nem helyes.

De ezt találtam ide vonatkozólag. Ez engem is megkevert, mert azt írja, hogy:


In dieser Stadt sind wenige Arbeitsmöglichkeiten./Hibás/


A magyarok számára nehezen megkülönböztethető sein és es gibt. Helyesen: In dieser Stadt gibt es wenige Arbeitsmöglichkeiten. Azért az es gibt szerkezetet használjuk, mert itt valaminek a létezéséről (vagy nem létezéséről) és nem a helyéről vagy a tulajdonságáról beszélünk.


* Im Zimmer gibt es ein Schrank./hibás/


De ha már eltaláltad a helyes szerkezetet, ne felejtsd el, hogy az es gibt után Akkusativ áll. Helyesen: Im Zimmer gibt es einen Schrank.


Ez érthető, de van itt egy rész - nem a helyéről vagy a tulajdonságáról beszélünk - a te esetedben a helyéről beszélünk, hogy a növények a sarokban vannak.

Ezért lenne mindkettő elfogadott?

2012. jan. 19. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!