Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hogyan ragozzuk a következő...

Hogyan ragozzuk a következő szavakat (névmásokat) a németben?

Figyelt kérdés

Tanultuk, hogy ezek után milyen melléknévragozás áll, tehát a melléknevet hogyan kell ragozni utánuk. De magukat ezeket a szavakat hogyan kell ragozni a melléknevek előtt?


Erős ragozással állók: mehrere, einige, viele, wenige, andere, etliche


gyenge ragozással állók: beide; alle, sämtliche


Szóval azt tudjuk, hogy utánuk milyen a melléknév ragozása, de ezeknek a szavaknak milyen alakjaik vannak? van pl. viel, viele, vielen, vielem is? etlichen, etlichem? beidem? allem?

Mert ugye vannak a két (pl. mein,meine,mein) és három (pl.solcher,-e,-es, jeder,-e,-es) alakú determinánsok, de a fentiek hova tartoznak, hány alakjuk van, és az egyes esetekben hogy ragozódnak?


Azt megint nem értem, mikor van mehr és mehrere...


Köszi előre is a válaszokat!


2011. szept. 22. 17:09
 1/6 A kérdező kommentje:

Az "alle" gondolom aller, alle, alles, de nem értem, miért említik valahol csak külön úgy, hogy "alle".

És ha gyenge ragozással állnak, akkor elvileg:

beider, beide, beides; sämtlicher, sämtliche, sämtliches, de így még sose hallottam. ha meg nem így van, akkor miért gyenge a ragozás utánuk, szóval nem értem.

2011. szept. 24. 23:27
 2/6 anonim ***** válasza:
Ezeket úgy ragozod, mint a der die das-t. És utána a mellékneveket erősen ill. gyengén, azt csak meg kell tanulni, hogy melyik után mi áll.
2011. okt. 4. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

A mehr és mehrere közti különbségre egy összefoglaló:

[link]

2011. okt. 4. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Ha már tudom, hogyan kell őket ragozni, akkor már nincs gond azzal, mi lesz a melléknévvel utána. Viszont nem értem, a nyelvtanok miért csak így említik:

beide, alle, sämtliche.

Még az alle-t úgy is írják, hogy aller, alle, alles. De ha beide és sämtliche alakja valójában beider, beide, beides és sämtlicher, sämtliche, sämtliches, akkor miért nem így írják a nyelvtanok? Ez annyira félrevezető, mert pont a lényeg nem jön le belőle, ti. ami miatt a gyenge ragozás használata indokolt!

És azzal kellett emiatt küzdenem, hogy megjegyezzem, mi van a sämtliche és mi az etliche után, mert azt senki se mondta el és a könyvből sem derült ki, hogy az etliche-nek és a sämtliche-nek milyen alakjai vannak.

Szóval odavágják, hogy etliche és sämtliche, most ebből nem látszik, hogy melyiknek hány alakja van és mi lesz ezért utána a melléknévvel.

ez hosszú lett, bocsi.

2011. okt. 4. 18:04
 5/6 anonim ***** válasza:

Az alle-t használják többféle formában. Pl.

Aller Anfang ist schwer. Vagy így simán hogy alle azt jelenti, hogy mindannyian. Az alles meg a minden, tehát ezeknek az alakjait használják viszonylag gyakran.

A beide-t már kevésbé. Beides formában még előfordul. De mivel ezek többesszámú főneveket "hoznak" maguk után, így általában csak a sämtliche beide stb. formában írják ki őket nyelvtan könyvekben.

2011. okt. 5. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszi, így már értem, szóval eleve csak többes számban használatosak főleg.

Viszont akkor azt nem értem, ha a mehrere, einige, viele, wenige stb. szintén e-re végződik (és ezek is szerintem főleg többes számmal állnak), ugyanannyi derül ki belőlük a főnév neméről, mint a sämtliche esetében is, akkor miért más utánuk a ragozás...


etliche gute Studenten

sämtliche guten Studenten


Szóval nem értem, mi indokolja egyik esetben az egyik, a másik esetben meg a másik ragozást. Vagy nem is logikus, meg kell tanulni és kész?

2011. okt. 5. 13:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!