Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » A hallásértésem angolból egy...

A hallásértésem angolból egy katasztrófa. Segítséget kérnék ez ügyben?

Figyelt kérdés

Sajnos abban a helyzetben vagyok, hogy a hallásértésem gyakorlatilag katasztrófa angolból. Tavaly Augusztusban feküdtem rá az angolra, azóta mind nyelvtanilag mind szókincsileg elég komoly szinten állok. (Legalábbis én azt hiszem, BBC-s cikkeknek a 85%-át megértem magamtól)

Egyetlen problémám a hallásértés, amit azóta sem sikerült komolyabban fejlesztenem. Próbálkoztam eleinte rádióval (BBC Radio 4) amelyet másfél hónapig szinte mindig hallgattam és akkor olyan szinten voltam hogy bármit is mondanak a rádióban le tudom írni. (Még ha nem is értettem.) Akkor a lelkesedésem elveszett, s most 1 hónapja megint elkezdtem, de nem rádiót, hanem a BBC oldalán egyes videók megnézését és hallgatását. Bár sokat megértek, de egyszerűen képtelen vagyok követni a szöveget. Felfedeztem magamon azt is, hogy csak a hosszabb, bonyolultabb szókincset (és nem nyelvtant!) használó mondatokat nem vagyok képes megérteni, de sajnos a hosszabb szövegekkel is gondjaim van. Érdekes azonban hogy én magam képes vagyok azonnal kreálni bármilyen mondatot angolból, tökéletes nyelvtannal. (Legyen az bármilyen komplex.)


Mit gondoltok, mitévő lehetnék? Esetleg valami jó tanács? Esetleg személyes tapasztalat?


Előre is köszönöm a válasz(aitoka)t.


2011. márc. 5. 19:04
 1/6 anonim ***** válasza:

Szerintem nagyon jó, ha angol filmeket angol felirattal nézel, mert akkor látod és hallod is egyszerre. Ezenkívül youtube-on rengeteg zenének van olyan változata feltöltve, amikor klip helyett mutatja a dalszöveget, szerintem az is nagyon jó gyakorlásnak, mert akkor is hallod is meg látod is a szöveget. Ha nyelvvizsgára vagy érettségire való készülés miatt gyakorlod az angolt, akkor javaslom azt is, hogy nézegesd a teszteket és csinálgasd akkor is, ha még annyira nem megy, mert bele lehet jönni, ha sokat gyakorlod. A nyelvvizsga és érettségi tesztek megoldókulcsában pedig benne szokott lenni a magnó teljes szövege is, tehát azt is megcsinálhatod, hogy amikor kész vagy a teszttel, utána megint elindítod a magnót és követed a szemeddel. Plusz hallgass sok angol szöveget, TV-t vagy rádiót, ahol érthetőbben beszélnek. Ja, és ha kicsit belejössz már, akkor pedig a Shrek részeit ajánlom hogy angolul nézd, azok tényleg nagyon jól érthetőek, vagy azokat is nézheted angol felirattal.

Egyelőre ennyi jutott eszembe, de ezek az emberek többségének jól beváltak, nekem is több közülük sokat segített :)

2011. márc. 5. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Nem azért tanulok angolul, hogy nyelvvizsgát tegyek, hanem azért hogy "tudjak" angolul, bár tudom ennek vannak lépcsőfokai. Nos igen, igen a filmek nézését (felirattal vagy anélkül) többen ajánlották nekem, egyetlen problémám van ezzel hogy pl. olyan sorozatot vagy filmet utálok nézni, amelynek témája cseppet sem érdekel. (Sorozatokat mondjuk amúgy sem szeretek nézni.) Néhány filmet már megnéztem angolul, és felirattal is, és azt tapasztaltam hogy felirat nélkül gyakorlatilag alig-alig értettem valamit, míg felirattal a 90%-95%-át értettem egy filmnek. Na jó, persze a filmek többsége ma már amerikai és olyan akcentussal is beszéltek, de talán azt még meg tudom szokni, nem ezzel van itt a probléma, úgy érzem. Talán ez valami betegség oka? Régen gondoltam arra is, hogy hosszú szövegeket magyarul is nehezen tudok követni, és lehet emiatt van az hogy angolul sem sikerül.
2011. márc. 5. 19:29
 3/6 anonim ***** válasza:

Nyugi, nem hinném, hogy betegség állna a háttérben, inkább az a baj, hogy sajnos ezt is nagyon sokat kell gyakorolni, mint ahogy a nyelvtant is. Van, akinek nagyon jó alapból hozzá az érzéke, de sajnos én sem vagyok az a kategória, de bele lehet jönni. :) Nyilván a filmeknél olyanokra gondoltam, amik egyébként is érdekelnek és nem magyar, hanem angol felirattal. A Shreket szerintem mindenképp jó lenne megpróbálnod, sokan azzal gyakorolják, azt én is jól megértettem.

Én most németből vagyok így. Angolból már megvan a nyelvvizsgám, a németet viszont csak 3. éve tanulom. Első évben egyetlen német magnót sem hallgattunk, tavaly hallgattuk az elsőt és egyetlen szót sem értettem belőle, de a többiek sem. Fura, pedig órán sokat beszélt németül a tanár is meg mi is, de úgy látszik, ez tényleg nem elég. Azóta egyre többet hallgatunk német szövegeket meg oldunk feladatokat, és azóta alapfokú magnós feladatok egész jól mennek. :) Ráadásul írtad is, hogy régebben jól megértetted, amikor sokat hallgattál rádiót, csak utána nem használtad és azóta megint nem megy. Tehát nem kell elkeseredned neked sem, a sok gyakorlás majd meghozza biztosan a gyümölcsét :)

(első voltam)

2011. márc. 5. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Hát..Nem is tudom. Lehet hogy igazad van. Mindenesetre ideiglenesen visszatérek a BBC hallgatására. Csak ezek után olyan fura Amerikai angolt hallgatni a filmekben..
2011. márc. 5. 20:12
 5/6 anonim ***** válasza:

Nekem is ugyanez (vagy hasonló) a problémám. Csak stúdióban készült, kitűnő orgánumú angol színészek által mondott szöveget értem (pl. Alexander angol nyelvkönyvében). Ha a "street English" -el szembesülök (fülbesülök), ha tízen beszélnek egyszerre, egymás szavába vágnak, csilingel a villamos, akkor 90-95 % -át nem értem.De munkahelyemen szabadalmi leírásokat fordítok angolból és angolra, melyekben majdnem minden igeidőt használok, üzemünk angol levelezését végzem. Jelenleg csak a Voice of America Special English adásait tudom akusztikusan élvezni.Ott mindent értek!

Fülorvossal vizsgáltattam ki magam és tényleg bebizonyosodott, hogy a konkurráló hangingerek nagy mértékben érthetetlenné teszik számomra a beszédet. Sőt a nővér azt mondta az orvosnak, hogy bojkottálom az audiovizsgálatot. És ez igaz az anyanyelven hallgatott műsorokra is (pl. zenével aláfestett magyar beszéd). Fáj ez nekem, hogy nem tudom megérteni sok éves tanulásom ellenére a gyors utcai beszédet.

2011. márc. 5. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
És ez ellen lehet valamit tenni?
2011. márc. 5. 21:07

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!