Emelt szintü érettségi mennyivel nehezebb, mint a középfokú nyelvvizsga?
Nekem azt mondta a tanár, hogy csak egy hajszálnyival.
És orvosin beszámítanák többletpontként? Mmint ha sikeresen leérettségiznék emelten. Am németröl lenne szó. (helyesírásért nem kérek kioktatást, telóról írok)
A nyelvtani része nem sokban különbözik, talán csak annyiban, hogy emelt szintnél már önálló reported speech-es mondatokat is kell tudnod írni, még középszinten csak be kell tudnod azonosítani, hogy aha, ez az, tehát akkor ez és ez jön ide..
Igazából ha egy jó középszintű tudásod van, akkor onnantól az emelt szint már csak szókincs kérdése. De arra nagyon rámennek, nagyon sok témához kell hozzászólnod és változatosan kell beszélned.
Én angolból csináltam emeltet és középfokot... hatalmas különbséget éreztem a kettő között, bár jó eredményeim lettek, számomra a nyelvvizsga könnyebbnek bizonyult.
Igaz, valójában sosem "tanultam" angolul, így a nyelvtanom elég hiányos volt, és úgy éreztem, az érettségi jobban rámegy a nyelvtani részre, míg a nyelvvizsga inkább arra kíváncsi, tudsz-e az adott nyelven beszélni...
Egyébként mind a kettő "B2" szintű.
Igazából ezzel az 1 nyelvvizsga "hiánnyal" csak 12 ponttól esel el, hiszen max. 40 pontot lehet kapni bármennyi nyelvvizsgára, és egy B2 28-at ér.
Tavaly 434 pont volt a ponthatár, szerintem ez nem teljesíthetetlen, viszont tényleg jól kell szerepelni a két felvételi tárgyból.
"na meg a tanulmányi átlagra."
Ezzel nagyon nem tudok egyetérteni. Egyrészt elvből sem, hiszen számomra baromira nem szimpatikus, hogy szubjektíven adott év végi jegyek alapján lehessen vagy ne lehessen felvételt nyerni bárhová, ráadásul ezeket a jegyeket többségében még csak nem is azokból a tárgyakból nézik, amik egy adott szakterületen fontosak, hanem azokból, amit valami nagyeszű Hoffmann Rózsa-jellegű ember kitalált. (Magyar, töri, matek, nyelv - melyik igazán jelentős az orvosira?)
Másrészt lehetőség is van az év végi jegyek kikerülésére, ezt hívják duplázásnak, ami ugye azt jelenti, hogy az alappontok (max. 400) a két érettségi százalékos eredményének összegének a kétszereséből jönnek össze, mást nem vesznek figyelembe (a többi érettségit sem), a pluszpontok meg nyilván ugyanúgy járnak. Ennek értelme is van, hiszen így csak azt nézik, mit tud az ember az adott területen, nem azt, hogy ki mennyire jó mondjuk magyarból.
Szóval nem a tanulmányi átlagra kell igazán koncentrálni, hanem a két felvételi tárgyra, azok lesznek az igazán fontosak.
Amúgy nem igazán nehéz a német emelt. Én is megcsináltam tavaly, 90%-os lett az írásbeli, a szóbeli kicsit gyengébb, ezért összesen 87%-os lett.
Előtte 4 évig tanultam a németet, 3 évig heti 3 órában, 1 évig heti 5 órában, ezen kívül 1 évben páran jártunk a tanárhoz "nyelvvizsga előkészítő"-re hetente-kéthetente.
60%-tól B2-es államilag elismert nyelvvizsgával egyenértékű, pontszámításnál/diplomakiadásnál ugyanúgy elfogadják, más szempontból meg nem igazán számít már, hiszen a legtöbb munkahelyen már a valós nyelvtudást nézik, nem egy papírdarabot.
Ezzel szemben szerintem nagy előnye, hogy ingyenes, és "közoktatási" keretek között történik, vagyis azért egy eléggé ismerős környezet, ráadásul nem kell külön letenni az amúgy is kötelező nyelvi érettségit.
Én mindenképpen tudom ajánlani, de szerintem nézz meg egy-két előző évit, mennyire megy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!