Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Helyes ez a német mondat?

Helyes ez a német mondat?

Figyelt kérdés

In den letzten Jahren haben die ungarische Hochschulen und Universitäten ein dem neuen Bildungssystem entsprechenden Bildungsprogram ausgearbeitet.


Azt akarnám írni, hogy: az utóbbi években a magyar főiskolák és egyetemek kidolgoztak egy az új képzési rendszernek megfelelő oktatási programot.


2010. dec. 31. 22:13
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Hú, bonyolult volt benne a jelzős szerkezet, de sikerült kisilabizálni :) A melléknévragozást jó volna gyakorolnod. Die ungarischEN Hochschulen. Ha a másikból kihagyod a névelő és a jelző közti szavakat, azt kapod, hogy ein entsprechenden Bildungsprogram - így már láthatod, hogy ez így nem lesz jó. Entsprechendes. De ha el akarod kerülni az ilyen bonyolult jelzős szerkezeteket (egy anyanyelvű biztosan erre törekedne), alárendelést javaslok. In den letzten Jahren haben die ungarischen Hochschulen ein Bildungsprogram ausgearbeitet, das dem neuen Bildungssystem entspricht.
2010. dec. 31. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Az előző mondatok miatt nem hagyhattam ki a jelzős szerkezetet.


die ungarischen Hochschulen. MIért? Sima Nominativnál nem e a melléknevek vézgődése (feminim)?

2010. dec. 31. 22:25
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
De igen, de ez nem nőnem, hanem többes szám (attól függetlenül, hogy a Hochschule egyes számban is nőnemű, mert a többes szám nemektől független). Pont azért -en a többes szám végződése, hogy meg legyen különböztetve az egyes számú die-től.
2010. dec. 31. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Tehát alanyesetben a többesszámú főnevek előtt álló melléknevek végződése "en". Egy ideje már tanulok németül, de ez új. Vagy csak valamiért nem emlékeztem rá.


Hát rendben, köszönöm még egyszer!

2010. dec. 31. 22:37
 5/6 anonim ***** válasza:
Igazán nincs mit. Boldog új évet! :)
2010. dec. 31. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Illetve még annyival pontosítanálak, hogy ez csak gyenge és vegyes ragozásnál van, erős ragozásnál -e a többes szám végződése alany- és tárgyesetben.
2010. dec. 31. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!