Melyik módszerrel lehet a legjobban fejleszteni a szókincsem angol nyelvből?
Sziasztok!
Az volna a kérdésem, ki mit tud javasolni szókincs fejlesztésre angol nyelvből?
Sose volt “nyelvérzékem”, de sokan azt mondják hogy ez nem létezik csak rosszul tanultam, így szeretném a segítséget kérni hogy hol hibáztam tanulás alatt.
Maga az angolom már nem alapszintű, amikor voltam külföldön, meg tudtam értetni magam, de ha valaki jobb angollal beszélt, nagyobb szókinccsel, akkor már bajba voltam.
Próbálkoztam a magolással, duolingoval, az első nem jött be, hiába ültem neki, egyszerűen nem maradtak a fejembe a szavak. Ha megláttam a szókártyát eszembe jutott, de ha egy szövegben találkoztam vele nem igazán. A második meg szerintem nem igazán alkalmas nyelvtanulásra, talán az alapjaira. A 6. Modult kezdtem, a 8ból, de nem igazán találtam hasznosnak.
Néztem sorozatot angol nyelven angol felirattal. Ha valami gyermek mesét néztem az érthető, vagy ha valami népszerű sitcomot néztem (Jóbarátok, így jártam anyátokkal). De ezeket a sorozatok amúgy is ismertem, illetve ha a szöveget annyira nem is értem sejthető a szituációból hogy mi a poén.
Nem éreztem ezt sem túl hatásosnak, de lehet csak keveset néztem (általában heti 3-5 rész) vagy valamit rosszul csináltam.
Próbálkoztam az olvasással is, könnyitett olvasmányoknál az A2es szintű könyvek viszonylag könnyen, érthetően elolvasom, a b1-eseken meg szenvedek.
Van itthon egy angol nyelvű Harry Potter könyvem (ebből is olvastam a magyart, illetve a filmet is láttam így a története nem ismeretlen.), de annak az olvasása sem könnyű, lassan haladok vele.
Olvasni úgy szoktam, mert azt hallottam hogy úgy kell, hogy nem szabad szótárazni, mert az állítólag elveszi az olvasás élményét. Magát a szót, vagy mondatot lefordítom ha nagyon nem értem.
De magát az olvasást szeretem, szívesen olvasnék ha segít idegen nyelven, de itt is lehet hogy valamit én hibáztam.
Angoltanárhoz is jártam magánórákra, ott leginkább a beszélgetés volt, heti egyszer, természetesen angol nyelven, de itt sem éreztem hatalmas fejlődéseket. Inkább a minimális fejlődés, nagyon lassan (egy évet jártam kb), és inkább abban segített hogy amit eddig tudtam, azt felszínre hozta és nem felejtettem el, mert használtam, de pluszt mintha nagyon lassan adott volna hozzá.
Talán ezek voltak a próbálkozásaim a nyelvtanulással. Ha valaki tud segíteni azt megköszönném.
Milyen módszer, hogyan alkalmazva, milyen rendszerességgel van haszna.
Konkrét célom nincs a tanulással, csupán ha külföldre utazik az ember jól jön, vagy idegen nyelvű cikkeket, vagy videókat megnézni, illetve szeretnék 1-2 mangát olvasni ami angol nyelven megtalálható, magyar nyelven viszont nem, ezeket is nyilván jó lenne elolvasni.
Azt nem tudom számít-e a korom, de 30 körüli vagyok, gondolom az agyam se úgy fog már mint tizenévesen.
De ha máshoz is hozzájutsz, ami Oxford University vagy Cambridge University kiadvány, vagy akár mmPublications, válaszd azt, amelyik a legszimpatikusabb. Csak megoldókulcs meg hanganyag is legyen hozzá.
Kérdező, te elhittél minden hülyeséget (nem létezik nyelvérzék, meg nem szabad szótárazni olvasás közben). Ez nem petrolkémia, hogy nem szabad rágyújtani nyitott kerozines hordó mellett, mert biztosan nagy baj lesz.
Nekem az én módszerem vált be: Ami feltétlenül szükséges volt a cselekmény megértéséhez, azt kiszótáraztam. Ugyanakkor a könyv kezdésekor felragasztottam egy nagyobb post-it-et a könyv hátuljára (hát, golyóstoll mindig volt nálam), és ha felismertem, hogy nem ismerem fel a nyelvtani szerkezetet, akkor azt feljegyeztem. Ezeknek otthon utánanéztem. Ugyanakkor néha a könyv elejétől kezdve kiszótáraztam minden ismeretlen szót, amíg bele nem untam a szótárazásba - ez általában egy fél oldal után következett be, és míg végigértem az olvasásban, kb a hatodik oldalig jutottam el a szótárazásban.
Egy biztos: Ha nem teszed bele a munkát, nem is jutsz semmire Ez a mai ember nagy tévedése, hogy azt keresi, hogy szórakozva fejlődhessen. Hát ez nem megy. Vagy a mai ember elvesztette a tanulási képességét, magyarabbul teljesen elhülyült.
Köszönöm a válaszokat.
13. Lehet hogy elhittem sok ostobaságot, azért is kérdeztem ki mit gondol, mi vált be. (Amúgy a szótárarást azt az angol tanár mondta hogy ne csináljam)
De azt nem tudom miből jött le hogy munkát nem rakok bele? Segítséget kértem emberek tapasztalataiból kinek mi vált be, hátha nekem is beválik.
De köszönöm hogy elhülyültnek tartasz, mint minden másik mai embert.
Ui.: az pedig tény, hogy az ember szívesebben csinál valamit, ha azt élvezi is
Köszönöm szépen mindenkinek aki segít, de aki csak azért írna ide hogy beszóljon, lehülyézzen, azt kérem ne tegye. Nem kell egy véleményen lennünk, elmondhatod hogy szerinted rosszul közelítem meg a dolgot, de kérlek, stílus.
"a szótárarást azt az angol tanár mondta hogy ne csináljam"
Akkor itt egy másik tanár, aki nem angol, de attól még angoltanár, és aki meg azt mondja, hogy csináld csak, ha kedved tartja! De ha jobb tempóban akarsz haladni, akkor elsősorban azt csináld, amit az alapkönyv mond, a szótárazás csak mellesleg legyen, és csak akkor, ha szívesen csinálod.
Amit akkor is csinálj, ha nincs hozzá nagy kedved, az az, hogy valami tankönyv mentén haladj, hogy tudd, milyen szavakat, milyen sorrendben, milyen csoportosításban, stb. érdemes tanulni, és hogy még mi minden mást kell begyakorolni ahhoz, hogy ne csak távolról legyenek majd ismerősek az új szavak, hanem valóban megmaradjanak hosszabb távon is. A nyelvkönyveket ugyanis további angoltanárok írták (angolok is, meg másfélék is, mindenesetre angol anyanyelvűek, ráadásul nagy tapasztalattal rendelkező tanárok, stb.), akik sokkal jobban értenek ahhoz, hogy hogyan érdemes szavakat, meg úgy egyáltalán nyelvet tanulni, mint a nyelvtanulók (akik leginkább csak a saját maguk esetéről tudnak nyilatkozni, nem úgy, mint a több ezer diák nyelvtanulását több évtizeden át elég közelről végignéző tanárok), úgyhogy érdemes rájuk bíznod magadat, főleg azokra, akiknek a könyvei több kiadást is megéltek.
Sosem szerettem a szótárazást, ezért is engedtem el szívesen.
Itthon is van boltban vásárolt nyelvkönyv, jobb, rosszabb, mert ugye bárki kiadathat már könyvet, nem csak az aki ért hozzá, vagy csak nekem nem volt jó, de erről a fent is linkelt solutions könyvekről már régebben is hallottam hogy jók, úgyhogy rendeltem is belőle egyet.
Már csak azért is mert talán a tartósan tankönyv mentén tanulás maradt ki a próbálkozásaimból.
Mert igaz hogy középiskolában is tanultam angolt, tankönyvből, de összesen 11 angoltanárom volt középiskolám 5 éve alatt (nyelvi előkészítőre jártam, mint látszik nagyon megérte az a plusz egy év:)), úgyhogy ott nem igazán volt végigvitt tanmenet.
Köszönöm a segítséget
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!