Briteknek nem szükséges?
Mint mindenhol, náluk is előnyt jelent az idegen nyelvek tudása a munkaerőpiacon. Kötelezően pl diplomához nyelvvizsgát tenni meg szinte csak nálunk (volt) szokás.
Nyilván alacsonyabb munkakörökben, ha csak nem idegenforgalomról vagy kereskedelemről van szó, akkor nem igazán szükséges számukra más nyelven tudni.
Jellemzően ott is tanulnak valamilyen nyelvet már általánosban, ahogy nálunk is. Viszont amennyire tudom, az aktuális törvények szerint 14 éves korig kötelező csak a nyelvtanulás, középiskolában, haladó szinten már csak választható opció. Francia, spanyol, német a gyakoribbak, azt már az iskola és az elérhető tanerő válogatja, hol melyiket, esetleg van-e külön választási lehetőség a diáknak.
Plusz ugye az Egyesült Királyságon belül skótok, walesiek, írek tanulják pluszban a saját nyelvüket is.
A "szükséges" egyéni igény kérdése. Rengeteg ember van a világban, aki az anyanyelvén kívül mást nem tud. És nincs is szüksége rá, mert nem kerül olyan helyzetbe, hogy legyen.
Számos ember viszont igényli, hogy más nyelvűekkel a sajátjukon (is) tudjon beszélni. Nekik tehát szükséges. Ezen túl, ma számos olyan szakma van, ahol nemzetközi együttműködés van. Aki a szakmának nem azt a szegmensét keresi, annak elvileg nem szükséges, aki viszont igen, annak elemi szükséglet, különben hátrányba kerül.
Ehhez képest alapvetően különbözik, hogy egy állam mit nevez szükségletnek. Jellemzően, ha az állam vezetői úgy látják, hogy polgáraiknak és magának az országnak hasznos, ha tud nyelveket, akkor ezt törvényben szabályozzák, ezt is szükségesnek nevezzük, de ez ennél több, törvény, és aki nem teszi, rosszul jár.
Nyilván az az ország, amelynek nyelve világnyelv, kulturális szükségletnek, a minőséghez tartozás feltételének tekinti és ezért rendeli el. Ahol azonban a saját nyelet nem beszélik a világban, elemi szükséglet, hogy a polgárok minél többen minél több nyelvet beszéljenek, ezért rendelkezik így. A magyar nyelvet elég kevesen beszélik a világban, tehát a szocializmusban az oroszt kötelezővé tették, hiszen igen nagy valószínűséggel sokan kerültek kapcsolatba orosz nyelvű emberrel. Az 1950-es években nem lehetett útlevelet kapni, tehát bármely nyugati nyelv szükségtelen volt,, hiszen nem volt esély erre. A turizmusban jellemzően ide érkező emberekkel kellett foglalkozni, ezért ott megkövetelték a nyelvtudást. 1989 után nálunk is szabadon lehetett közlekedni, dolgozni, ezért felsőbb iskolákban kötelezővé tették (a diploma feltétele lett), hiszen a diplomások gyakran kerültek nemzetközi színtérre. Később a Fidesz annyira lezüllesztette az oktatást, hogy nagyon sokan azért nem kaptak diplomát, mert azt ugyan még lehetett venni, de nyelvtudást nem. Amikor túl sok lett az egyetemet végzett diploma nélküli, kényszerből eltörölték. Azóta csak az tud a nemzetközi színtéren labdába rúgni, aki önszántából és saját pénzén tanul nyelvet. Azóta erősen csökken is azok száma, akikkel diplomásként a külföld szóba áll. Hiszen nem értik egymást.
Angliában élek .
Szinte egyik angol kollegám sem beszél más nyelven az angolon kívül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!