Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Hogyan érdemes idegen szavakat...

Hogyan érdemes idegen szavakat kiírni, tanulni?

Figyelt kérdés

Az angol nyelvre koncentrálva szeretnék tippeket-trükköket kapni.


Azt tudom, hogy érdemes szavak kontextusát is ismerni. Ha jól tudom, a steer azt jelenti, hogy kormányozni,de azzal csak autót, államot viszont csak govern-nel lehet kormányozni, vagy például - ha jól sejtem - az emberek a work igével dolgoznak, a cégek viszont az operate igével működnek, üzemelnek. Időnként vannak "nyelvi logikai" eltérések. És olvastam valahol, hogy célszerű egy mondatot is írni az adott idegen szóhoz, csak az nem fér el egy kis szótárfüzetbe szerintem, és nagyon meglassítja a szavak kijegyzését. Én ilyen kapocsjellel [] próbálom a kontextust is feljegyezni.


Akkor vannak a szinonimák, például dim, vague, obscure, vagy sustain, maintain, ezeknek a szinonimáknak nincs érdembeli jelentés különbség, ha jól gondolom, de valami árnyalatnyi biztos van. Mert nemrég vettem észre, hogy a feasible és a doable az én szótárfüzetembe megvalósíthatóként írtam ki, de igencsak a doable a do igéből jön, és akkor én arra gondolok, hogy a doable nyersebb fogalmazás lehet.


Meg vannak olyan szavak, amiket mi magyarok csak körül írni tudunk több szóval. (Gondolom, fordítva is igaz ez a nyelvi jelenség.) Amire rájöttem például, hogy az overhaul egy igen komoly rendszer változtatást jelent, nem finomhangolásokról van szó, vagy a politikai, gazdasági rendszerváltást transformation-nak mondják, tanították a testvéremnek valahol.


Szótárhasználat... Sokan mondják, hogy célszerű egynyelvű szótárt használni, de én úgy csinálom, hogy előbb a Google Translate-tel nézem meg, és ha nem látok értelmezhető jelentést hozzá, akkor megnézem az online Cambridge szótárban is, de annak meg az az átka, hogy valamikor ad hozzá szinonimákat, de valamikor csak körülírja a jelentéseket, és én nem vagyok egy nyelvzseni, szeretem tudni egy magyarra visszaadott jelentést. (Nem célom zsonglőrködni semmilyen nyelvvel, alapvetően munkahely szerzéshez kéne.)


A szótanuláshoz pedig ilyen online, virtuális kártyapaklikat használok, ott a gép kiejti az angol megfelelőt, de nagyon nem szeretem ezt a nemzetközi fonetikus ábécét. (A Quizlet-re gondolok.) Hogy érdemes megtanulni a szó betűzését és kiejtését?



2023. márc. 2. 09:11
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:

"amit alapul vettem a túlzásnál, az ez: "Annak a példamondatait írd ki" Mondjuk, ha 15 példamondatról van szó, akkor meg már szinte nem is túlzás az A4-es teleírva. :D Egy szóhoz."


Nem egy szóhoz! :D Ezt honnan vetted? :D Hanem az összes olyan szóhoz, amit ki akar szótárazni, azt a szótárat vegye alapul, annak a példamondatait írja ki. (Azért példamondata"i"t, mert nyilván több szót is ki fog szótárazni, nem csak egyet.)


Bennem még mindig megvan néhány komplett példamondat olyan nyelvekből, amiket már nem használok aktívan, de amelyeket (többek között) ilyen módszerrel (is) tanultam régebben, úgyhogy hasznos lehet. Ha nem jön be neki, majd csinál mást, de kipróbálni érdemes, főleg, ha szótárazós típusú tanuló valaki.

2023. márc. 4. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!