Kínai nyelvtanulás?
Elkezdtem különböző appokon kínait tanulni,és az lenne a kérdésem,hogy rendes képzés esetén melyiket ajánlanátok?
Keleti nyelvek iskolája,vagy ELTE Konfuciusz intézet?
ELTE esetében láttam,van online lehetőség is,ez mennyire hatékony szerintetek?
Valamint egy A2 szintű tudás mennyi idő átlagban? (Nem merek nagyobban gondolni :D)
Azt olvastam,hogy jól csak anyanyelvű környezetben lehet megtanulni.
Továbbá mennyire nehezek a tónusok,a kiejtés,az írás,gyökök?
Valaki írta másik kérdésnél,hogy sok olyan hang van,ami nálunk nem létezik,ezért tartok a kiejtéstől,pláne a 4 tónustól.
Ezekről az app-okról hogy vélekedtek? (Ezeket használom)
- Duolingo
- HelloChinese
- Chineasy
Tudom,sok kérdés,de előre is köszönöm szépen a válaszokat!
Köszi szépen a választ!
Igen,kb napi 1 órát szoktam rászánni,valamikor többet is.
Azt én is észrevettem,hogy a Duolingo nem a legjobb,a HelloChinese,meg a Ginko Chinese sokkal jobban,érdekesebben tanít,valamint előbbiben lehet írást is tanulni valamennyire.
Köszi a hanzi chart-os ötletet,meg az általad említett appokat is megnézem! :)
Nem tanultam Magyarországon kínaiul, hanem Kínában, de ahogy hazajöttem, munka kapcsán elkezdtem embereket megismerni. Nekem az a benyomásom, hogy ma Mo-n csakis a Konfuciusznál tanulnék. A keleti nyelvekről vegyesek a benyomásaim, vannak jó tanáremberek, de vannak hatalmas kóklerek is.
A - HelloChinese és a - Chineasy korrekt, de csodát ne várj, és a Pleko-t azonnal kezd el használni, esetleg még az [link] .
Továbbá mennyire nehezek a tónusok,a kiejtés,az írás,gyökök?
-Szerintem a tónus a legnehezebb, az írás az első ezer karakter után könnyű lesz.
Köszönöm szépen a választ! :)
Gondolom a tónusok megfelelő elsajátításához évek kellenek akkor :/
Mint jövőbeni kínai nyelvtanár*, leírnám én is az ajánlásaimat, válaszolnék a kérdésedre.
-----------
#Kérdező
"Keleti nyelvek iskolája,vagy ELTE Konfuciusz intézet?"
--> Abszolút Konfuciusz. A Keleti nyelvek iskolájában sem minden tanár kifejezetten rossz, de viszonyítva az a Konfuciuszhoz, a közelében sincsenek. Illetve (reflektálva a #5-re), a legtöbbjük a Konfuciusznál segít találni language exchange partnert, főképpen a saját köreikből, akikről tudják, hogy ők pont magyarul vagy angolul szeretnének gyakorolni, élőszóban.
"ELTE esetében láttam,van online lehetőség is,ez mennyire hatékony szerintetek?"
--> Na ezt viszont érdemes elfelejteni. Persze, sokan vannak, akik nem tudják sehogysem megoldani a jelenléti oktatásra bejárást. Egy részük pedig így is sikeresen eljut és átmegy egy HSK4-es vizsgán. De sokkal nehezebben. A1 szinten, illetve talán még A2-n is, talán még annyira nem vészes, és ha a tanárnak profi mikrofonja van, neked pedig nagyon jó minőségű hangszóród/fejhallgatód, akkor valamennyire okés.
Viszont pont az elején, nagyon fontos, hogy a tónusok és initial-ok (pl. ch-j-q különbség, vagy s-sh-x különbség) kiejtése és kihallása kifejlődjön, mert utána amikor egyre több hasonló szó lesz, szinte már lehetetlen lesz hogy berögződjön.
"Valamint egy A2 szintű tudás mennyi idő átlagban?"
-->Ha a tanár követi a tantervet és a kijelölt tankönyvet, illetve megszakítás nélkül indulnak a következő szintek, akkor 48 hét.
Ebbe beleesik mindenképp nyár is, illetve a kurzusok közötti 1 hét kihagyás.
Tehát valamivel több, mint 1 év 2 hónap.
Ha nem azt az egy-két tanárt fogod ki, aki görcsösen ragaszkodik az előírásokhoz, akkor a legtöbbjük más könyvet fog használni, más tanmenetben, ami kicsit erősebb is.
Az én tanárom például egy olyan könyvet használt, és olyan jól haladtunk, hogy az A1.2 kurzus végén, olyan tananyagot tanultunk, ami az eredeti könyvvel és tanmenettel csak az A2.2-ben lenne.
Utána az A2.1 sajnos nem indult el elég jelentkező hiányában, de adott plusz anyagokat, és (persze nem komplett magántanításként, de) válaszolt rengeteg kérdésre e-mailben, segített amiben tudott, majd közölte, hogy így igazából nem is lenne értelme végigmenni, nyugodtan jelentkezzek az A2.4-es kurzusra hozzá (párhuzamosan egy másik csoportja). Rögtön megrövidült az A2 szint elérése, fél évvel.
"Továbbá mennyire nehezek a tónusok,a kiejtés,az írás,gyökök?"
-->Itt menjünk szépen sorba.
Tónusok: Valójában nem olyan vészes, mint amennyire azt túlmisztifikálják. Persze, nagyon-nagyon oda kell figyelni, mert könnyű teljesen mást mondani mint szerettél volna. De ha az ember megtanulta a szavakat és a tónusukat, akkor elég természetesen jön a jó.
Kiejtés: Ez gondolom a különböző kezdőhangokra vonatkozhat. Mint a x, j, q, amik a magyarban és a világ legtöbb nyelvében nem léteznek alapból. Szintén nem nehéz. Viszont ez az egyetlen olyan dolog amiről kiemelném, hogy még nem hallottam kínai anyanyelvűt jól elmagyarázni. Valamelyik tanulótársat kell megkérni, akinek jó a kiejtése, hogy magyarázza el a nyelve és szája tartását, hogy milyen magyar hangokhoz áll a legközelebb, és segítsen neked is "behangolni".
Írás: Na ez egy teljesen külön témakör, erről órákig lehetne beszélni akár itt is.
Gyökök: Ezt nem kell külön megtanulni. A 214 radical nagy része önálló szótagként is megáll. A szótagokon belül pedig még az anyanyelvű kínaiaknak sem mindig egyszerű egyáltalán eldönteni, hogy melyik a gyök. Nincs értelme ráfüggni.
"Ezekről az app-okról hogy vélekedtek?"
-->A Duolingo messziről kerülendő. A HelloChinese jó. A Chineasy is jó, csak felesleges. Az elején oké, alap karakterkészlethez oké, kb. 100 karakter van aminél hasznos, minden másnál már nem érvényesül a Chineasy féle rajz alapú elv.
Amiket érdemes használni:
-Pleco: ez a legjobb szótár
-HanBook: ez is egy szótár, kicsit design-osabb, írásgyakroló funkcióval
-Yabla: Oktatóvideók, nagyon jó minőségben (előfizetős)
-M Mandarin: Mangákkal oktató app. Ami kifejezetten jó benne, hogy a beszélgetések életszerű nyelvezetet használnak, nem a merev, csak tankönyvben létező verziót.
-Beelinguapp: Könyveket, történeteket olvashatsz, egyik oszlopban kinaiul, mellette párhuzamosan angolul (magyar azthiszem nincs benne, de ez nem biztos)
-LingoDeer: A rendszere hasonló a Duolingo-hoz, csak sokkal professzionálisabb a kínai kapcsán.
-Skritter: Az egyik legjobb írástanító app.
----------
*Nekem most ajánlották fel, hogy jelentkezzek jövőre az EU Window ösztöndíjra, amire az eddigiek alapján igencsak esélyes leszek, konkrétan biztosra vehető. Ez egy 4 éves Bachelor képzést jelent a Beijing Foreign Studies University-n, Teacher of Chinese as a foreign language, szakirányon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!