Mi a jövő nyelve?
Sokszor hallom, hogy egyre nagyobb a kínai befolyás, egyszer az övék lesz a világ, stb stb.
Ez igaz? Amíg még fiatal vagyok szeretnék tanulni főképp, ezért kérdezem.
Teljes tájékozatlanság süt a hozzászólásodból. Pontonként tudnám cáfolni a tévedéseidet, de felesleges, mert túlságosan elvakítja a józan látásodat az "usákok" utálata és ebből fakadóan a nyelvük lenézése. (Az írásaidból ezt lehet leszűrni.)
Részemről lezártnak tekintem a beszélgetést.
Nem tehetek róla ha te túl sokra becsülsz egy nyelvet csak mert elterjedt.
De veled nem érdemes erről beszélni, mert úgy is csak ismereti hiányokból támadnád az írás nehézségét alaptalanul. S ezzel próbálsz állást foglalni.
"Fél évszázad múlva mandarin lesz a világnyelv, ezen nincs vita"
Na ezt megnézném. :) Főleg úgy, hogy egyre többen tanulnak angolt és az angol beszélők száma egyre inkább nő a világ minden területén. Igaz, hogy anyanyelvi szinten jóval több a mandarint beszélők száma, de ez még nem jelenti azt, hogy világnyelv lesz.
#15
A világnyelvek a hatalmi befolyáson alapulnak. És eddig csak a Brit birodalom és később az amcsik miatt volt az angol "világnyelv". Az meg, hogy jelenleg kik tanulják az nem számít. Mert a legkedvesebb tippek alapján is Kína befolyásosabb lesz mint a jelenleg a káosz és összeomlás szélén álló amcsik. És sokan megfogjuk ezt még látni ebben az életünkben.
#16 Ez kijelentés szerintem most még meglepetősen elhamarkodott. Egyáltalán nem biztos, hogy Kína akkora befolyással fog bírni, egyrészt.
Másrészt ha ez meg is történne, erősen kétlem, hogy egy olyan nyelv, mint a mandarin képes lenne arra, hogy világnyelv legyen, mert szerintem nem sokan lennének hajlandóak arra, hogy megtanulják, pláne az után, hogy ma már szinte minden országban a másodlagos nyelv az angol. Azt pedig kötve hiszem, hogy egy ilyen komplex nyelv, mint a Kínai letaszítsa a trónról a sokak áltak megszokott, megtanult és világszerte napi szinten használt angol nyelvet.
#17
Képzeld, az angol sokkal nehezebb mint a mandarin.
És attól mert sokan "szeretik" az angol attól még az idők változnak. Régen a latint vagy a franciát (ezek voltak a világnyelvek még az angol befolyás átvétel előtt) szerették sokan és nézd mi lett belőle.
Idővel ahogy a generációk cserélnődnek, úgy fog az is, hogy melyiket szeretik. Az angolt is csak azért imádják a legtöbben mert mert a befolyásos amerikában beszélik.
És ha ilyen jól haladnak a dolgok tovább, akkor a trónt a kínai (vagy esetleg az orosz) fogja majd elfoglalni.
És tényleg a kínaiban legfeljebb az írás ami olyan, hogy gondot okozhat egyeseknek, de az írott angol legalább annyira fejfájást okozó mint az írott kínai. Szóval, jah az angol sokkal de sokkal több olyan dolgot tartalmaz ami nehéznek nevezhető, míg a kínai jóval kevesebbet.
16, 18: A latin és a francia sosem voltak világnyelvek – legalábbis nem úgy, mint ma az angol. Csak a diplomáciában, államigazgatásban voltak használatosak Európában ill. az európai országok gyarmatain, de az átlagpolgárok egyiket sem beszélték, nem használták közvetítő nyelvként.
Ezzel szemben az angolt ma a Föld minden szegletében átlagpolgárok is használják közvetítő nyelvként, ez a tudomány, a turizmus, a kereskedelem, az internet, és nagyjából mindennemű idegennyelvű kommunikáció de facto nyelve.
Ezt a beágyazottságot a latin és a francia soha meg sem közelítette, ezért is tudta a francia a latint, a franciát pedig az angol viszonylag könnyen felváltani, amikor a britek ill. amerikaiak felemelkedtek.
De az idegennyelv-használat ma már messze nem a brit ill. amerikai hatalomról, befolyásról szól, az angolnak sokkal több beszélője van az Egyesült Királyságon és az Egyesült Államokon kívül, mint azokon belül, ami a franciára és a latinra soha nem volt igaz. Ma az emberek nem azért tanulnak és kommunikálnak angolul, mert brit/amerikai dominancia van, hanem mert az angol a de facto idegennyelv az egész világon.
Éppen ezért még ha Kína le is nyomná Amerikát, abból ma már egyáltalán nem következne, hogy a kínai felváltaná az angolt, mert az angol, mint közvetítő nyelv már levált az Egyesült Királyságról és az Egyesült Államokról – ha úgy tetszik, önállósodott.
Nehéz elképzelni, hogy egy horvát, olasz, török vagy spanyol hotel recepciósa kínaiul beszél az érkező magyar, német, svéd vendégekkel. Ahogy azt is, hogy egy magyar cég ha pl. egy lengyel cégtől vesz valamilyen terméket vagy működik vele együtt, akkor kínaiul kommunikálnak egymással angol helyett.
Az angolt használó embertömeg – fizikai értelemben vett – tehetetlensége nagyságrendekkel nagyobb, mint annak a felső tízezernek, akik anno latinul vagy franciául beszéltek, ezért annak az érvelésnek, hogy a latinról/franciáról sem hitték volna akkoriban, hogy valaha egy nyelv fel fogja váltani, egyszerűen nincs semmi alapja, mert a két helyzet összehasonlíthatatlan az angol csillagászati mértékű beágyazottsága miatt.
#19 Gyakorlatilag leírta a lényeget, így nem is ismétlem.
#15,17 vagyok.
Az meg, hogy az írott angol van olyan nehéz, mint az írott kínai az nonszensz.
Egy japán anyanyelvűnek talán, de csak talán könyebb a Kínai írás, mint az angol.
Akik pedig hangjelölő írást használnak (a világ nyelveinek kb. 98%-a), azok sokkal előbb tanulják meg az angolt írni és olvasni egyaránt, még akkor is ha nincs a szavak leírására általános helyesírási szabály, hanem meg kell tanulni melyik szavat, milyen betűkkel írunk helyesen.
Ha valaki intenzíven tanulja az angolt sokkal hamarabb eljut egy B2 nyelvvizsga szintjére, mint a mandarinnál. Utóbbinál, hogy folyékony legyél általában olyan 4-5 év szükséges rendszeres gyakorlással.
És nem csak az írás okozza a nehézséget, hanem a tónusok is, illetve az, hogy tele van homonimákkal a nyelv.
Ahogy az előttem levő is írta az angol a de facto nyelv a világ túlnyomó részén, mivel sokkal közelebb áll a legtöbb ember anyanyelvéhez, mint a mandarin. Már csak azért is, mert mindenütt megtalálható az angol.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!