Hány szavat érdemes megtanulni naponta és hány ismétlésre jegyzem meg őket?
A szókártyás szótanuló módszerrel kezdenék neki a szótanulásnak és kíváncsi lennék ezekre az információkra.
:)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
Attól függ, hogy milyen szinten vagy és, hogy a környezetedben mennyire van ott a nyelv. Ezt a személyes tapasztalatom alapján mondom. Angolból közép-felsőfokon állok. A középfokig eljutni nagyon megszenvedtem a szavakkal, de akkoriban nem is nagyon ért passzív input angol. Mapaság angolul olvasok, nézek TV-t, valamikor úgy gondolkozok, szóval mindig ott van a háttérben az angol, így rengeteg szót meg tudok jegyzeni, akár első hallásra is sok megmarad. Ugyanez igaz a franciára is, amikor nagyon sok francia zenét hallgatok, akkor észreveszem, hogy könnyebben megy a szótanulás. Ellenben németül sosem hallgattam semmit középiskolában, nem is érdekelt, így abból minden egyes szólista tiszta kínszenvedés.
Én a szókártyákat nem javaslom, mert egyrészt nagyon sok időbe telik elkészíteni, másrészt pedig izoláltan nem jó megtanulni egy szót sem. Inkább olvass, nézz filmeket. Biztos van kedvenc filmed, amit 100x láttál már, és amit még ugyanennyiszer is meg bírsz nézni. Na azt nézd meg angolul és pörgesd addig, amíg nem érted felirat nélkül az egészet.
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
A szókártyás(Anki?) tanulásnak és az olvasásnak/filmnézésnek más szerepe van a nyelvtanulásban. A legjobb kombinálni ezeket, kiegészítik egymás gyengéit.
Az anki paklikat készen letölthetsz. De a kártyákat készítheted magad is, ha faék egyszerűre csinálod hamar megvan. Tehetsz bele linket szótár oldalakra, youglishre, tatoebara, google képekre stb. Ezeket a program maga generálja.
Például:
<a href="https://www.oxfordlearnersdictionaries.com/definition/english/{{EnglishWord}}">OxfordLearner</a>
A program az {{EnglishWord}}-öt kicseréli az aktuáli szóra és megnyitja az oxford szótárt.
Az ankit/szókártyákat tudni kell használni. Ha a szó teljesen ismeretlen, vagy találkoztál már vele, de nem tiszta a jelentése, akkor rá kell szánni pár percet, hogy tudd mit is jelent. Ebben jó igazán az anki, tulajdonképpen egy turbózott szótárolvasás. Megkímél a sok szótárazástól. Úgy olvasni nem igazán jó, hogy a sztori helyett állandóan szavakat kell vadászni szótárban.
Ha nem tudod a szavak jelentését az olvasással, filmnézéssel sem mész semmire. Ha viszont már tudsz valamennyit, akkor a szavak begyakorlásához (aktív szókincssé alakítás), sokkal jobbak az ankinál. Amellett a nyelvtant is tanulod velük. Ankival max 3-4 szót tanulhatsz percenként, ha néha utánanézel a szavak jelentésének. Az olvasás és listening ehhez képest 100-200/perc, de csak akkor hatékony ha értesz is valamit belőle.
Anki/szókártya: megérteni az új szavak jelentését, megismerni kiejtést, a használatot. Ezt is ismételve kell, ezért jó az srs.
Olvasás: begyakorlás, aktív szókincs, a már megtanultak megszilárdítása
Napi 5-10 új szó teljesen jó.
Napi tíz szóval durván 50 kártyát kérdez kezdés után néhány hét múlva, ez kb 15-20 perc. Ha nem olvasol ez sokkal több lesz.
Köszönöm a válaszokat.
:D
(:
:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!