Oroszban mikor van az, hogy a szó végi lágyságjel valamilyen ragozott alaknál megmarad?
Vagy az mindig "lejön"?
Mondok egy példát, egy egyszerűt: Цель --> цели
...,továbbá:
1. третий // треть --> третье приключение (MELLÉKNÉV RAGOZÁS)
2. цель --> мою цель (TÁRGY ESET)
3. жизнь --> в жизни (ELÖLJÁRÓS ESET)
(Itt továbbá az a kérdés is felmerület bennem a 3-as pontnál, hogy a lágyjelre végződő nőnemű főnevek tárgyesete ugye nem változik, viszont az előtte álló melléknevet MINDIG keményen ragozzuk? Még a lágy tövű mellékneveknél is?)
4. мою стилю --> стиль
(Ez tehát -az előző kérdésem- a hímnemű főneveknél nem érvényes, hogy mindig KEMÉNYEN ragozzuk az előtte álló melléknevet?)
Melléknév ragozásnál mikor marad és esik le a lágyjel a szó végéről?
Válaszaitokat előre is köszönöm!:)
Erősen pirulok, mert nem nagyon értem a kérdést. Ami biztos, a melléknév nemben és számban igazodik a főnévhez, és aszerint ragozzuk hímnemben, nőnemben, semlegesnemben vagy többes számban. A lány tövű melléknevet a saját szabályai szerint, ahogy a kemény tövűt is.
Hol találkoztál olyannal, hogy a nőnemű főnevek előtt álló melléknevet mindig keményen ragozzuk?
pl. (remélem, nem gépeltem el)
летняя одежда - летние одежды
летнюю одезду - летние одежды
летней одежды - летних одежд
летней одежде - летним одеждам
летней одеждо - летними одеждами
о летней одежде - о летних одеждах
(amint látod, a melléknév lágy tövű, és a ragozás során is az maradt)
Igen, köszi, ezt én is tudtam amit leírtál.
Kérdésem arra irányult volna, hogy a főnév vagy melléknév végi lágyságjel MINDIG eltűnik-e, ha ragozott esetben vannak a szavak.
(Az oké, hogy a lágy végű melléknév ragozás során is lágy tövű lesz, de hogy magát a lágyságjelet nem kell-e majd kiírni, eltűnik-e az az 1 karakter a szó végéről?)
Remélem így érthető
Nem, de te sem válaszoltál az én kérdésemre. :)
Mivel az interneten nem feltétlen igazodom el, a régi, Gáldi szótáramat kaptam le a polcról (de megnéztem, az újabb kiadású Uzonyiban is benne van).
Az általad kérdezett третий a 19B csoportban van, amelyről ezt írja a szótár:
Az -ий végződésű, ún. birtokos mellékneveknél a hímnemű alanyeset -ий végződésének -и-je helyén az összes többi esetben -ь áll, a többes alanyeset végződése pedig -ьи.
A szótár a лисий-t hozza példának - [link] -, de mint említém, ebbe a csoportba tartozik az általad kérdezett третий is.
És a válaszom: a melléknév végén nincs lágyságjel, a főnév végi pedig hol eltűnik, hol nem. Fogalmam sincs, hogy van-e rá szabály. Én egyszerűen megtanultam ezeket, de oly régen volt, hogy nem emlékszem rá, hogyan. Ha mégis elbizonytalanodom, lekapom a szótárt a polcról, megnézem, milyen szám van a keresett szó mögött, és ha látom, hogy nem egyes, fellapozom a szabályt... illetve, most hogy itt van nekünk a világháló, felkeresem az előbb belinkelt orosz wikiszótárt.
Sajnálom, hogy nem segíthettem többet.
Szép estét.
:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!