Mi volt az oka, hogy a németben eltörölték a ß (scharfss) jelt ?
Nem szűnt meg, csak a kiejtéshez igazították a használatát. A ß ugyanis csak hosszú magánhangzó ill. kettőshangó (pl. ei) után jelenik meg, a rövid magánhangzót mindig ss jelöli.
Mivel a dass magánhangzója rövid, ezért logikus volt a ß-et ss-re cserélni, ugyanígy a muß is muss lett.
Ugyanakkor pl. a Fuß nem változott, mert abban hosszú a magánhangzó, a Fuss írásmód hibásnak számít. Hasonlóan a Straße, heißen, stb. sem változott ss-re.
Ez alól Svájc és Liechtenstein kivétel, ők valóban eltörölték a ß-t.
hosszú - heißen, schließen
rövid - wissen, müssen
#6: "az a- az rövid"
Ez így nem igaz. Az egykarakteres betűk többsége (a, ä, e, o, ö, u, ü) jelölhet hosszú és rövid magánhangzót is. Alapvetően, ha rövid, utána két mássalhangzó áll (dass, Lärm); ha hosszú, akkor csak egy (Maß, spät). De a ragozás (szóelemzés) ezt felülírhatja, pl. lest – két mássalhangzó, mégis hosszú az e, mivel a szótőben (les) is hosszú a magánhangzó.
Mivel a magánhangzó hosszúsága változhat a múlt idejű alakoknál, ezért előfordul, hogy a jelen és a múlt idejű alakban eltérő betű van, pl. essen – aß, lassen – ließ, schließen – schloss, beißen – biss
A nagybetűs ß meg elvileg létezik: ẞ. 2017 óta hivatalosan használható nagybetűs szövegben a SS helyett (de nem kötelező), pl. STRAẞE, de tény, hogy eddig nemigen terjedt el.
A régebbi, Adelunghoz köthető helyesírási elv, amit 1901-ben vezettek be és lett a 90-es évekig általános, 2 szabályt fogalmazott meg:
1. szabály
- ha az ss/ß előtti magánhangzó hosszú vagy diftongus (draußen, heißen, hieß, aß stb), akkor minden esetben ß-t írunk. Ez máig érvényes Németországban és Ausztriában.
2. szabály:
- ha az ss/ß előtti egyelemű magánhangzó rövid, DE
- a szótagot ss/ß zárja le (daß, Fluß, Schluß, Fitneß, Schloß, Haß, Iß!) stb.)
- vagy a szótag mássalhangzóval torlódik (du mußt, ihr eßt, er ißt), akkor is ß-t írunk.
Azonban mihelyt a 2. esetben az ss/ß előtt és után magánhangzó van (Silbengelenk), már dupla ss-t írunk (des Flusses, essen, ich esse, müssen).
A 2. szabályt eltörölték. Többnyire a "gótbetűs írás" (Fraktur) folyománya volt, ahol 4 darab s-graféma létezett (s, ſ, ss, ß). Most ennek használatába ne menjünk bele. :-)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!