"Kimegyek Angliába, hogy jól megtanuljam a nyelvet" régen sokan mondták. Ma mindenki azt mondja, hogy jó nyelvtudás nélkül nem kerülsz olyan munkahelyre és közegbe ahol meg fogod tanulni. HOGY VAN EZ?
Régen olyan sokan mondták, hogy azért ment/megyek ki, hogy kint megtanulja/megtanuljam az angolt, mert nem beszélek/beszél jól.
Nyilván nem nulla szint, csak nem munkaképes szinten.
De mostanában mindenhol azt olvasom, hogy lehetetlenség, mert értékelhető nyelvtudás nélkül bevándorlók között fogsz dolgozni és élni, akik szintén alig beszélnek angolul vagy rosszul.
Ha ilyen munkát kapsz, nem fejlődik az angolod.
Nyilván rögtön irodai, diplomás munkakörbe nem lehet kerülni jó angol nélkül.
Na de ha nem diplomás munkakörben meg nem fejlődsz akkor ez a 22-es csapdája.
Ja és közben meg azt mondják, hogy igazán jól csak kint lehet megtanulni, ha ott élsz.
Teljes ellentmondások.
1985-ben talán még indokolt volt, hogy utazzon az ember a nyelvtudásért.
2020-ban a nappalidból is beszélgethetsz napi 24 órában külföldiekkel, anyanyelvi oktatókkal akár és az utazás, szállás és időpocsékolás (kinti rabmunka) idejét is ráfordíthatod. Minek mennél bárhová melózni, amikor munka nélkül otthonról megtanulhatod ugyanazt, célirányosan?
Komoly, megbecsült, kényelmes állásra nagyon meggyőző, anyelv közeli angol tudás nélkül ne számíts.
Ez még régebben is így volt. Akik kimentek, a legaljáról kezdték: mosogatónak, takarítónak, kisegítőnek, futószalagos gyári munkásnak, leltározónak, stb mentek el. Még így is biztosabban megéltek, mint itthon mondjuk ügyintézőként, eladóként vagy tanárként.
Ezalatt muszáj volt angolul kommunikálniuk, és a saját bőrükön tapasztalták, milyen az, amikor a saját érdekeikért sen tudnak kiállni, mert senki nem kíváncsi a nyökögésükre. A főnök kiadja a napi teendőket: ha érted, csinálod, - ha nem érted, akkor kivágnak onnan.
Ez ment is egy darabig, de mostanára még ezek a pozíciók is egy nap alatt feltölthetőek olyan lengyelekkel, szerbekkel, románokkal, albánokkal, törökökkel stb akik legalább érthetően fejezik ki magukat, ha kérdésük van. Szóval ma már senki nem szorul rá hogy "süketnémákat" tanítson be mutogatással.
Londonban élek. Teljes mértékben egyet értek a #4-ben írtakkal.
Van több olyan ismerősöm, aki kenyeret nem tud kérni a boltban és orvoshoz is csak kísérővel vagy tolmáccsal tudnak menni. De ők nem is a nyelv elsajátítása miatt vannak itt...
Az viszont igaz, hogy ha olyan közegben élsz, ahol anyanyelvként beszélik a számodra idegen nyelvet, sokkal könnyebb lehet a nyelvtanulás. A kérdező ellentmondása nem az.
A kérdező által érzékelt ellentmondás nem az. Nem ugyanazok az emberek mondják a két dolgot.
Az ellentmondás nem az mert más csoport mondja ezt meg azt.
Oké, ez biztos így van.
És nyilván nem ugyanaz lehetséges X-nek mint Y-nak.
De akkor akinek gyenge az angolja akkor így esélye sincs.
Akinek pedig folyékony munkaképes diplomás állásban neki meg nem kell már megtanulnia.
Tehát akkor hogy van az hogy anyanyelvi környezetben lehet igazán megtanulni?
A kérdés az, hogy mit értesz az alatt, hogy "igazán megtanulni".
A munkavégzéshez szükséges alap nyelvtudás és (szak)szókincs viszonylag könnyen elsajátítható akár Magyarországon is, a szakma jellegétől függően, persze. Nyelvtanhoz és szótározáshoz nem kell Angliába költözni.
Ha viszont részt akarsz venni a közéletben, helyi barátokat akarsz szerezni, meg akarod nézni egy stand-up komikus előadását úgy, hogy meg is érted a szóvicceit és utalásait, és olyan könyveket akarsz olvasni, ami nem gyerekeknek szól, akkor hirtelen kevés lesz az a nyelvtudás, ami elég ahhoz hogy megértsd a feletteseid utasításait és esetleg önnállóan tudj magadnak bankszámlát nyitni a Lloyds-nál.
Szóval ha a munkavállalás a mércéd, ahhoz nem kell irodalmi szinten művelni a nyelvet. De ha el akarsz jutni arra a szintre, a legjobb esélyed angol nyelvterületen van.
"A munkavégzéshez szükséges alap nyelvtudás és (szak)szókincs viszonylag könnyen elsajátítható akár Magyarországon is, a szakma jellegétől függően, persze. Nyelvtanhoz és szótározáshoz nem kell Angliába költözni."
Azért ez nem így van. Alap nyelvtudás tényleg könnyen elsajátítható de az édeskevés. A szókincs és szakszókincs is, de attól még a gyakorlatban az mennyire fog menni, hát jól tudjuk.
És mire az ember kimegy már elvárják, hogy ne akkor kezdjen el belejönni. Úgy hogy dolgozzon?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!