Hogyan tanulhatnék meg 31 évesen munkaképes szinten angolul?
Közgazdász vagyok, vidéken.
Vidéken tanultam egyetemen, annak idején is kellett persze nyelvvizsga, de abszolút nem volt jellemző, hogy a felsőoktatásban jelen legyen az angol.
Ezt most csak azért írom le mert teljesen más világ volt mint ma vagy mint Budapesten, hogy ha valaki esetleg csodálkozna hogy lehet így gazdasági szakon egyetemet kijárni.
A netről ahogy tájékozódtam ma már azért máshogy van vidéken is.
Középfokú nyelvvizsgám van, még érettségi körül szereztem.
Sosem dolgoztam multinak vagy bármi olyan helyen ahol nyelvtudás kell, bár közgazdászként dolgoztam, tehát nem vagyok pályaelhagyó.
Szerintetek hogyan kellene aktív munkaképes (full working proficiency) felhozni az angoltudásom.
Olvasni, írni viszonylag megy, de szóban kifejezni magam és megérteni nagyon gyatra.
Tudom, nem a legjobb helyen kérdezem, de azért kérdezem itt, mert ez független honlap.
Egy nyelviskola nyilván saját magát javasolja, amit én meg is értek.
Régen kb. semmit sem hallottam nagyobb távolabbi lehetőségekről és nagyon furcsa olyanokat olvasni vagy ismerőstől hallani, hogy nálam jóval fiatalabb közgazdászok Magyarországról egyetem után vagy pár év tapasztalattal Londonba, Dubaiba, stb... kijutnak szakmai állásokba.
Oké, ekkora valami nekem nyilván már nem játszik, nem is ez a célom.
De vajon ilyen kiváló szinten hogyan lehetne megtanulni angolul?
Meglepő az is, hogy ma már Budapesten rengeteg olyan közgazdász állás van, ami vagy teljesen angol nyelvű, vagy nagyon magas szintű angolt várnak el. És 23 éves fiatalok egyetem után ilyenekbe kerülnek.
Tehát ezek szerint bőven lehetséges.
Egy ideje erősen átnéztem a nyelvtant, összefoglaló tankönyvek segítségével.
Viszont a gyakorlati nyelvtudáshoz ezzel nem nagyon lettem közelebb.
Elnézést a hosszú leírásért és remélem senki nem úgy értékeli, hogy panaszkodom, mert nem célom, csak kicsit a dolgok hátterét is le akartam írni. Így kerekebb.
(Meg szerintem ha nem írtam volna le a hátterét, úgyis lett volna aki rákérdez. Jogosan.)
Tudom, akarni kell, szorgalom kell, kitartás kell.
Én ezt aláírom, de nyilván a gyakorlati nyelvtudáshoz a módszer is fontos, mert teljesen más mint amikor nyelvvizsgára készültünk szépen annak idején az iskolában.
És a papírt nem is rossz eredményekkel megkaptuk, de arra mondták, hogy Londonban meg sem tudnál szólalni vele.
Vannak olyan oldalak, ahol beszélgetőpartnert találhatsz a célnyelven,de nehézkesebb az összehangolás miatt.
A leghatékonyabb, ha keresel egy jó tanárt és beszédcentrikus órákat veszel. Használod és meg lesz a rutin és ki is tud javítani.
A hallás utáni szövegértést egyszerüen lehet fejleszteni filmek nézésével, vagy felirat nélkül, vagy esetleg angol felirattal. A felirat nélküli nézést azért javaslom, mert ha ott az írott szöveg, akkor azt fogod olvasni és nem a beszédet hallgatni. Emellett nem kell feltétlen rendesen megértened a szöveget, már az is sokat segít, ha naponta egy-két órát hallod az angol beszédet.
Aktívan beszédhez meg jó elökészítés, ha naponta legalább fél órát hangosan felolvasol valamit - mindegy, mit, ami valamennyire érdekel -, mert így megszokod a beszédet motorikusan.
A beszédhez azonban szükség van valakire, akivel tényleg beszélgetsz, ez föleg gyakorlás kérdése.
italki.com
Találsz anyanyelvi community tutort már 5 dollárért óránként. És mondani, mondani, mondani! Beszédben akkor lesz gyakorlatod, ha aktívan használod a nyelvet. Ha heti 3-4 órád van, már 2 hónap után érezni fogod a hatását.
Én is ott gyakorlom, minden nyelvet, amit beszélek.
Szia!
23 éves pályakezdő közgazdász vagyok, még a ma előtt, ba után, angol nyelven tanultam közgazdaságtant és kínaiul is folyékonyan beszélek, mellékállásként fordítok is kínaira-ról.
Mielőtt tippeket adnék, nekem is lenne kérdésem.
Hogy a fenébe fértél hozzá szakmai anyagokhoz? De komolyan. Magyarul semmi nincs fönn, ami fönnvan, az meg nem jó. Minőségi hírekhez, szakkönyvekhez, kutatásokhoz alig(vagy inkább nem) lehet magyarul hozzájutni, ezt hogyan oldottad meg?
Én tippnek csak azt tudom mondani, hogy legalább 1-2 évig dobd el a magyar nyelvű tartalomfogyasztást. Újság? Könnyű lesz. Szakkönyv? Magyarul úgysem adnak ki semmit, hajrá. Reserach? Na.
Podcastek, agyradír sorozatok, filmek, zene. Hallgass, olvass.
Nagyon nehéz taktika, de idővel találni fogsz valakit akinek tetszik a beszédstílusa, megfog a személyisége, gesztusai, hanghordozása, nemtom. Kezd el utánozni. Talán ez a legolcsóbb hatékony beszédfejlesztő módszer. Mindezt persze vedd föl, és nézd vissza, kb mintha egy prezire készülnél.
Utolsó:
Te angol nyelvű szakon végeztél, a többség nem.
Angol nyelvű szakon persze hogy minden angolul van. Magyar nyelvűn minden magyarul. Mostanában van ez a divat hogy mindenbe angolt vigyünk be már az egyetemen is.
Én tíz éve végeztem és a kérdezőhöz hasonlóan én sem Pesten.
Én sem és akikkel jóban voltam sem ilyen mindenféle angol elnevezésű közgazdász állásokról nem is hallottunk amik mostanában budapesten futnak, csak sokkal hétköznapiabbakról.
Már kb. látom hogy miért került a többségünk nem nagyvállalatokhoz Budapestre de ezt akkor ki látta előre.
Ja és:
Ma sok fiatal dobálja az angol szavakat mindenre meg a képeket posztolja a facebookra a világ minden részéről.
korábban ilyen sem sok volt és nyilván egy szűk budapesti körnek.
Angolt folyékonyan nagyon kevesen bsezéltek, a többség ahogy a kérdező is, a nyelvvizsga meglett a diplomához, valamennyire ment az angol vagy a német és kész. Aztán diploma után munkahely és dolgoztak.
"Hogy a fenébe fértél hozzá szakmai anyagokhoz?"
A hatalom mindig is félt az okos fiataloktól.
De tőled egyik hatalom sem félne.
Oda van írva, hogy "teljesen más világ volt mint ma". Látom, neked ezt már bonyolult értelmezni magyarul, talán kínaiul kéne olvasnod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!