Sokan mondják, hogy könnyen meg lehet egy nyelvet külföldön tanulni, ez csak akkor vonatkozik, amikor tudsz valamit már?
Szerintem B1-B2 között van valahol az a szint, mikor már tudsz magad építkezni a hallott, látott anyagból olyan szinten, hogy tudod mihez tartozik, hova kell elhelyezni, magyarán hatásosan bővíteni a tudásod.
Akkor már tudod mit hova kell elhelyezni, mire kell figyelni..
Nélküle csak adatod van, de ezzel a tudással lesz belőle hasznos adat, azaz információ.
Lehetetlenség 4 hónap alatt folyékonyan megtanulni egy nyelvet, csak mert az országba költözöl.
Én 13 éves voltam amikor Angliába költöztünk, most vagyok 20. Egy árva szót sem tudtam angolul, mivel németes voltam suliban is pechemre.
Amikor bekerültem High School-ba, még csak külön angol órát sem tartottak nekem. Vagyis tartottak, de az teljesen felesleges volt, mert a cigányok az asztalon ugráltak és üvöltöztek körülöttem stb stb. De feladatokat is olyanokag adtak, hogy kösd össze a szavakat az ellentétjével, meg kösd össze a képet az angol szóval meg hasonlók. Ezt nem mondanám valami hasznos angolórának. Amikor pár hónap után bekerültem a többiek közé órákra és rendes órarendet kaptam, ott sem tanultam semmi hasznosat angolon, mindig csak kötelező olvasmányt olvastuk, filmeztünk, szövegértés volt stb. De ilyenek hogy nyelvtani szabályok, az semmi, egyáltalán semmi. Vagy esetleg kiejtés, mert az osztály 99%-a pakisztán volt, erős paki akcentussal, miközben már 3 generáció óta itt vannak.
De végül megtanultam angolul, még úgy is, hogy 1 árva szót nem tudtam. Mivel fiatal voltam, ragadtak rám a kifejezések, és berögzültek a nyelvtani dolgok is. Nem tudom a szabályokat, de még egy angolnak sem tanítják élete során iskolában, de alkalmazni viszont tudom. Vannak szavak, amiknek nem tudom a magyar megfelelőjét, de tudom használni és tudom mit jelent. De ha magyarra kell fordítanom valamit, én hiába gondolkozás nélkül, szavak fordítgatása nélkül megértek mindent, de magyarra fordítani azt a szöveget, na ahhoz kell egy kis idő, mire minden magyar megfelelőt eltudok mondani a személynek amit kell például.
Valószínűleg ez a hátránya annak, hogy sosem tanultam szavakat, sosem szótáraztam. Talán 4. év után mondhattam el azt magamról, hogy folyékonyan és jól tudok angolul, nem 4 hónap.
De most pedig itt vagyok, másodéves egyetemista vagyok szintén Angliában. Sokan nem akarják elhinni még az előadók sem, hogy csak 6 éve költöztünk ki, és így beszélek, sőt osztályelső is vagyok.
De volt olyan tanár is, akit más másfél éve ismerek, szóval hallott sokszor már beszélni, és megkérdezte, hogy itt születtem-e.
Szóval igen, meg lehet a nulláról is tanulni egy nyelvet úgy, hogy csak bedobnak a mélyvízbe, minden alap nélkül. De bele telik egy kis időbe.
Ez sok mindentol fugg.
Ha fiatalon mesz ki pl 10-15 evesen akkor konnyu. Ha huszonevesen mesz ki akkor mar nehezebb es minnel idosebb vagy annal nehezebb a nyelvtanulas.
En 26 evesen koltoztem ki tudtam angolul talan egy eros alap vagy kozep szinten. Aztan mikor dolgozni kezdtem akkor jobban belejottem, sok szavat es kifejezest megtanultam, az elso 1 evben tanultam a legtobbet.
Attol is fugg kikkel vagy korulveve.
Pl kimesz Nemetbe es magyarokkal dolgozol akkor lehet hogy 1 ev utan 1-2 alap mondatnal tobbet nem fogsz tudni nemetul.
En kint csak angolul beszelek, itthon is,munkahelyen is.
Van olyan kollegam (nem magyar)aki itt van mar 20-25 eve es ugy jott ki hogy 1 szot sem beszelt. Most mar eltud mondani mindent de mindent jelen idoben mond :D En soha nem hallottam tole a hogy "I went", helyette ilyet mond hogy "I go shopping yesterday".
Talalkoztam kint magyarral aki kb ugyan akkor es ugyan annyi idosen jott ki mint ez a kollega es folyekonyan beszel angolul.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!