Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Nyelvtanulás » Szerintetek szükség van erre...

Szerintetek szükség van erre a nyelvvizsga rendszerre, nem lehúzás ez az egész?

Figyelt kérdés

Egyik barátomnak nem soká lesz nyelvvizsgája és nagyon izgul miatta én meg azon filózok, hogy egyáltalán szükség van erre? Másik barátom nyelvvizsga nélkül kiköltözött Angliába és perfektül beszéli az angolt, mai napig nincs nyelvvizsgája. Az a kérdésem, hogy miért van erre szükség, amikor az ember könnyen megtudja tanulni, hogyha olyan emberekkel van körülvéve, akik tudnak más nyelven és türelmesen állnak hozzá a másikhoz. Én úgy érzem, hogy valójában nincs szükség erre a bürokratikus intézményre. Az szerintem nonszensz, hogy a diplomához szükséges a nyelvvizsga, mert minek kell, hogyha nincs szüksége idegen nyelvekre? Nem kéne a diplomát feltételekhez kötni. A barátommal eléggé együttérző vagyok, mert neki nem megy olyan könnyen a nyelvtanulás és valójában simán megkaphatná a diplomáját is, mert amit tanul azt nagyon szereti csinálni és a vizsgákon se izgult.


Azt nem értem, hogy az emberek miért fogadják ezt el? Mintha kőbe lenne vésve ez a nyelvvizsgás szabály, hogy csak akkor kapod meg a diplomádat, hogy még megszenvedsz a nyelvvizsgával. Írom facebookon a kommenteket, hogy szerintem nincs arra szükség, hogy a diploma mellé kelljen a nyelvvizsga, erre a kommentelők zombi módra írják ezeket a semmitmondó szövegeket, hogy azért illik megtanulni egy nyelvet, mintha a jó Isten rendelte volna ezt el és mellé kapom a röhögő facebookos reakciókat. Holott egy olyan állami korlátozó módszerről van szó, amit lelehetne építeni, hogyha lenne társadalmi akarat. Ami van, azon lehet változtatni, mert semmi nincs kőbe vésve, hogy ennek így kéne lennie. Néha az az érzésem mintha az emberek elfelejtenének gondolkodni és minden szabályt szentírásként kezelnek.


Lehet tévedek, lehet van valami létjogosultsága annak papírnak, de mivel azt látom, hogy emberek tudnak kommunikálni más nyelveken még úgy is, hogy nincs papírjuk róla, így azt gondolom, hogy nyugodtan fellehetne számolni az egész nyelvvizsga intézményét.


2019. nov. 15. 15:28
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
48%

Egy diplomás ember általában dolgozik idegennyelvű anyagokkal, magasabb szinten pedig külföldi kollégák és ügyfelek is beeshetnek. Nem érzed, hogy gáz lenne úgy diplomát kiadni, ha nem tud felmutatni semmilyen bizonyítékot arról, hogy valóban tudja az idegennyelvet?


A céges részével egyébként egyetértek, a legtöbb helyen a nyelvvizsga papír csak beugró a felvételire, ha ott nem tud egy értelmes mondatot sem kinyögni a kért nyelven, akkor nem fogják felvenni az állásra.

2019. nov. 15. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
#1 Miért kell ez a bizonyítási vágy? Az a probléma ezzel a társadalommal, hogy nem bízunk meg eléggé egymásban.
2019. nov. 15. 15:38
 3/11 anonim ***** válasza:
42%

Ez csak egy magyarban merül fel kérdésként. Minden más kis nemzet fiai ellenkezés nélkül tanulnak nyelveket, és a nagy népek értelmes képviselői meg azérttanulnak, hogy tágítsák az emberiséggel kapcsolatos ismereteiket. A magyar meg, ha nem lenne kötelező, akkor nem tanulna, és emiatt növekedne a lemaradásunk. Miben? Mindenben. Én például, ha látok egy cikket netes sajtóban, beütöm a megfelelő szavakat, és kiderül, hogy eredetiben nem arról szól, nem csak arról szól, nem úgy a szól arról, stb.


"Másik barátom nyelvvizsga nélkül kiköltözött Angliába és perfektül beszéli az angolt, mai napig nincs nyelvvizsgája."

Igen, és mit? Volt itt egy kérdező, aki raktári segédmunkás volt, szerinte perfekt angol, és valóban, olyan káromkodásokat tudott, amiket nem olvastam még sehol. Az angol felsőoktatási intézményben meg mit kérnének tőle? Na, mit? Na, sejted már? NYELVVIZSGÁT!!!! :D

2019. nov. 15. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
30%
Diplomához van rá szükség, mivel egy értelmiséginek kell beszélnie legalább egy idegen nyelvet (ez közvélekedés), és mi mással tanúsítaná, mint nyelvvizsgával.
2019. nov. 15. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
51%

Aki csak magyarul beszél elég sok információról lemarad met az csak angolul vagy más nyelven érhető el... Ha valakinek jó ez a beszűkült világ, hogy másnak van kiszolgáltatva (annak aki lefordítja, esetleg hibásan, vagy hazudik) akkor hajrá.

Ha a diplomához az a szabály, hogy nyelvizsga kell, akkor az a szabály. A diplomázás feltételez egy olyan intelligencia és kultúráltsági szintet aminek az idegennyelv is a része. Ilyen alapon minek bármilyen szabály? Jó hogy nem azon lázadunk fel legközelebb hogy az egyetemen vizsgázni kell, csak mert az valakinek biztos nehéz... Osztogassák helyette a diplomát a cukorkaárusoknál...

Nem kötelező nyelvvizsgázni, és nem kötelező diplomázni sem. Tanulhatsz szakmát is ha akarod. Aki meg megtanul egy idegennyelvet magától, mint a második barátod, annak nem lesz nehéz megszerezni a papírt is mellé ha esetleg szüksége lenne rá. Az első barátod is kimehet Angliába egy időre ha olyan nehezen megy neki a magolós nyelvtanulás. Bevallom az nekem sem ment soha, én filmekből tanultam, szórakozásként.

A másik meg az hogy évek óta tudják az emberek hogy nyelvvizsga kell a diplomához, ezzel a tudattal jelentkeznek, aztán az államvizsga előtt két hónappal mégis jön a meglepett Pikachu fej. Mégis mire számítottak? Azért könyörgöm 3-4 év alatt csak össze tudnak kaparni valamit, ha már a diplomához van eszük.

2019. nov. 15. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
26%
A bizonyítani papírral meg azért mert képzeld el, hogy az emberek hazudnak. :D
2019. nov. 15. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
82%

"#1 Miért kell ez a bizonyítási vágy? Az a probléma ezzel a társadalommal, hogy nem bízunk meg eléggé egymásban."

Egy képzésről beszélünk, ami arról szól(na), hogy az onnan kikerülő hallgatók tisztában vannak a szakterülettel. Ha nem ellenőrzöd vizsgával a nyelvtudást, akkor az ugyanaz, mintha a tárgyakból sem kellene vizsgát tenniük. Hogyan tudod vállalni, hogy a kikerülő hallgatónak van nyelvtudása, ha nem ellenőrzöd le a nyelvtudását? Ez nem bizonyítási vágy, ez csak szimplán hozzátartozik a rendszerhez. Ha nem lenne külön államilag elismert nyelvvizsgáztatás, akkor is ugyanúgy tanulna a hallgató idegennyelvet az egyetemen, amiből ugyanúgy le kéne vizsgáznia belőle, csak úgy mint az összes többi tárgyból.

2019. nov. 15. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
45%
Az ilyen kérdezőhöz hasonló emberek miatt közeledik az ország színvonala a balkánhoz. Egy nyelvvizsga nevetségesen egyszerű. Németül 4 évig tanultam gimiben egy olyan trágya osztályban ahol soha nem értünk a könyv végére. És lám minimális otthoni készüléssel le tudtam tenni egy nyomorult B2es vizsgát.
2019. nov. 16. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
27%

Tegyük fel másként a kérdést.

Mi lenne, ha valaki, aki nem mozgássérült, anélkül érettségizne le, hogy megtanult volna úszni?

2019. nov. 16. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
32%

"Szerintetek szükség van erre a nyelvvizsga rendszerre, nem lehúzás ez az egész?"

Hát de. Arra megy el egy csomó pénz az adófizetők pénzéből, hogy

- diplomamentő program

- ingyen (vagyis utólag visszaigényelhető díjú) nyelvvizsgáztatás x nyelvből B2 vagy sokszor C1 szinten, majd ugyanebből a nyelvből ugyanennek az embernek az újra levizsgáztatása (=érettségiztetése) B1(! tehát alacsonyabb!) szinten, vagy max. B2 (tehát ugyanolyan, vagy alacsonyabb!) szinten. Számomra hihetetlen, hogy két kézzel szórjuk a pénzt, aminek a közoktatásban kellene maradnia. Ezt a részét tényleg el kéne törölni: aki államilag elismert (=akkreditált) nyelvvizsgával rendelkezik, annak ne kelljen 1) az adott nyelvből nyelvórákra járnia (hogy a tanár többet foglalkozhasson azokkal, akiknek viszont még nincs meg a nyelvvizsgájuk) és 2) az adott nyelvből érettségiznie (2005 előtt még így volt, és nagyon is jó volt).


"Egyik barátomnak nem soká lesz nyelvvizsgája és nagyon izgul miatta én meg azon filózok, hogy egyáltalán szükség van erre?"

Ha nincs rá szüksége, ne nyelvvizsgázzon és kész.


"miért van erre szükség"

Nincs rá szükség, csak bizonyos esetekben. Ha pl. téged azzal bíznának meg, hogy döntsd el, ki a legalkalmasabb jelölt egy olyan állásra, amelyhez nyelvtudás is szükséges, és amelyikre lenne mondjuk 200 jelentkező, te mind a 200-at meginterjúztatnád? Nem lenne rá időd, mert hülyeségre nem kapnál fizetést: azt mondaná a főnököd, na ne szórakozzál, kérd be mindnek a nyelvvizsgáját, és amelyiknek nincs, azt eleve be se hívd interjúra, mert ha képtelen volt nyelvvizsgázni, akkor vagy nem tudja elég jól a nyelvet, vagy nincs benne elég kitartás, vagy ilyesmi, de mindenesetre valami nem stimmel vele - csak a nyelvvizsgásokat hívd be, és közülük válassz!


"az ember könnyen megtudja tanulni, hogyha olyan emberekkel van körülvéve, akik tudnak más nyelven és türelmesen állnak hozzá a másikhoz"

Csakhogy nagyon sok embernek ez nem adatik meg. De ha meg is adatik, nem biztos, hogy van rá elég idejük, hogy kivárják, hogy így jöjjön össze a nyelvtudásuk. Lehet, hogy mire ilyen helyzetbe kerülnek, már egyből el is kell kezdeniük dolgozni, hogy eltartsák magukat, és ehhez eleve kell a nyelvtudás, amit tehát korábban kell megszerezniük, - jobb híján - iskolai körülmények között.


"Az szerintem nonszensz, hogy a diplomához szükséges a nyelvvizsga, mert minek kell, hogyha nincs szüksége idegen nyelvekre?"

Szerintem meg az a nonszensz, hogy aki annyi mindent meg tud tanulni, amiért diplomát adnak, az csak pont egy idegen nyelvből (amit legkésőbb általános iskolás kora óta tanul, tehát mire elvégzi az egyetemet, olyan minimum tíz éve) ne tudjon eljutni olyan szintre, amire mások 3-4 év alatt eljutnak különösebb megerőltetés nélkül, és iskolai körülmények között - merthogy vannak, akik a középiskolában második idegen nyelvként, tehát csak 4 éven át tanult nyelvből is nyelvvizsgát tudnak szerezni (anélkül, hogy magántanárhoz vagy valami tanfolyamra kellene járniuk), nem csak abból, amit már óvodában vagy általános iskolában kezdtek el tanulni. Egyébként meg eleve nem is adnék diplomát senkinek, aki egyetlen idegen nyelven sem ért meg legalább nagy vonalakban se egy a szakterületéhez kapcsolódó újságcikket, se semmiféle szakirodalmat, mert annak abban a pillanatban elavul a tudása, amint kiteszi a lábát az egyetem kapuin.


"Nem kéne a diplomát feltételekhez kötni."

Hanem alanyi jogon ki kéne utalni minden újszülöttnek, ugye? :D


"A barátommal eléggé együttérző vagyok, mert neki nem megy olyan könnyen a nyelvtanulás"

Kérjen könnyítést a nyelvvizsgán, vagy felmentést a nyelvtanulás alól, ha tényleg akkora gond. Ha nem diszes, meg semmi ilyesmi, akkor viszont gondoljon arra, hogy legtöbb esetben a szellemi fogyatékosok is meg tudnak tanulni beszélni az adott nyelven, úgyhogy annyira azért neki sem nagy feladat, csak gyakorolni kell.


"és a vizsgákon se izgult"

Ez pont nem érdekel senkit se. Attól, hogy valaki nem izgult a vizsgákon, még nem biztos, hogy jobb szakember lesz végül, mint az, aki izgult.


"Mintha kőbe lenne vésve ez a nyelvvizsgás szabály, hogy csak akkor kapod meg a diplomádat, hogy még megszenvedsz a nyelvvizsgával."

Nem kőbe van vésve, hanem törvénybe van iktatva. Manapság így szokás, nem köveket vésünk.


"lelehetne építeni, hogyha lenne társadalmi akarat ... Néha az az érzésem mintha az emberek elfelejtenének gondolkodni"

Érdekes, hogy arra sose gondolsz, hogy esetleg csak neked van ilyen akaratod - az viszont még nem társadalmi akarat, csak egyéni...


"mivel azt látom, hogy emberek tudnak kommunikálni más nyelveken még úgy is, hogy nincs papírjuk róla, így azt gondolom, hogy nyugodtan fellehetne számolni az egész nyelvvizsga intézményét"

Hát pedig ebből még nem következik. Mert akkor mit csinálnál pl. a fenti 200 jelentkezővel, meg hasonló esetekkel? Meg eleve kinek a dolga lenne megállapítani, és hogyan, hogy országos(!) szinten tényleg mindenki, aki diplomát akar, képes-e más nyelven kommunikálni vagy nem? Vagy szerinted semmilyen szakos diplomához nem fontos a nyelvtudás? Ha (legalább) némelyikhez fontos: ki és hogyan állapítaná meg, hogy legalább az adott szakon végzetteknek valóban megvan-e a megfelelő nyelvtudásuk? Erre hozták létre a nyelvvizsgaközpontokat. Nem ez a baj. Hanem amit az első bekezdésben írtam: hogy 2005 óta (akkor vezették be a kétszintű érettségi rendszert) már hány milliárd forint ment egyenesen a kukába a nyelvi érettségik meg a nyelvvizsgák kapcsán...

2019. nov. 16. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!