Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Az alábbiak közül szerintetek...

Az alábbiak közül szerintetek melyik (szegedi) BTK szakra lenne a legérdemesebb mennem?

Figyelt kérdés

Egyikre sem azért mennék, mert a megélhetés az elsőszámú szempont (persze ettől még szempont), gondolom ez nyilvánvaló. A "menjél mérnöknek" meg "menjél szakmát tanulni" kommentek nem érdekelnek, hiszen csak ezek és ehhez hasonló témák érdekelnek, és a pénznél nekem fontosabb az, hogy szeressem csinálni azt, amit csinálok.


A szakok, amik szóba jönnek:


Nyelvszakok:

Görög,

Indológia

Iranisztika

Arabisztika


Illetve két másik:

Klasszika filológia (innen mindhárom érdekel: görög-római, asszíriológia, egyiptológia), és

Szabad bölcsészet


A felsoroltak közül egyik sem cél önmagában, hanem ezek azok a szakok, amik a valós céljaim felé segítenének. Egyesek nagyon direkt módon (görög nyelvszak), mások közepesen (indológia, iranisztika klasszika filológia (mindhárom)), néhány szinte csak érintőlegesen (arabisztika, szabad bölcsészet).


A célom elsősorban vallással, vallástudománnyal, teológiával, filozófiával kapcsolatos, görög vonatkozásban. A jövőben elkerülhetetlen, hogy előbb vagy utóbb ne éljek Görögországban (görög származású vagyok), így ez egyszerre tűnik a legkézenfekvőbb megoldásnak és a legfeleslegesebbnek is (minek tanulnám a nyelvet itt, ha úgyis ott fogom leélni a hátralévő életem). Az ókori történelmük érdekel, a modern történelmük részleteiről viszont fogalmam sincs (görög szakon ezzel foglalkoznak), de sokkal kevésbé érdekel. Az ókori történelmük tanulmányozása elkerülhetetlen az életem folyamán, így a görög-római klasszika filológia szakkal kapcsolatban ugyanaz a helyzet, mint a görög szakkal.


Tehát tulajdonképpen, ha Görögországba kerülök és lesz egy stabil jövedelmem, a görög szakok úgy válnának egyre feleslegesebbé, míg a többi (pl. indológia, iranisztika) ott is értékesek maradnának (e kettő közül nehéz lenne választanom).


Ellenben a jelenlegi helyzetemben, alig beszélek görögül, és a Róma bukása utáni történelmükről tulajdonképpen semmit sem tudok. Ez a legdirektebb út.


Ti mit javasoltok? Az SZTE-ről van szó. Ha bárkinek bármi információja van, ne fogja vissza magát.



2019. júl. 11. 20:11
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Számomra nem világos, hogy Görögországban mit csinálnál mondjuk egy egyiptológia szakkal...
2019. júl. 11. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Elég, ha számomra világos.
2019. júl. 11. 20:37
 3/11 anonim ***** válasza:

Egyébként annyival könnyebb a döntésedben segíteni, hogy ha elkezdesz egy bölcsész szakot, akkor köteles vagy minor vagyis kisszakot választanod. Ez azt jelenti, hogy ha van egy szak amit elkezdesz ( például görög szak ), akkor minornak felveheted a klasszika filológia tárgyait. Így tanulhatsz ógörög nyelvet, törit stb. + modern görög nyelvet törit stb.

Egyébként nekem még az lenne a kérdésem, hogy biztos Szeged? Mert ott ilyen szakok nincsenek. Ott ha jól tudom anglisztika, germanisztika, altajisztika, klasszika filológia van, de görög szak az nincsen :/

2019. júl. 12. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Erre gondoltam:


"keleti nyelvek és kultúrák alapszakos bölcsész, újgörög szakirányon"


[link]


De most, hogy mondod, eléggé úgy tűnik, hogy a szegedi "keleti nyelvek" szakon csak altajisztika van. Azt hittem hogy "keleti nyelvek" indul, és azon belül az összes megtalálható itt, de úgy tűnik nem így van:


[link]


Hát, ez azért sokat változtat, tekintettel arra, hogy Szeged közelében lakok...

2019. júl. 12. 02:20
 5/11 anonim ***** válasza:
22%
Hát jól kicseszett veled az élet.
2019. júl. 12. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Tehát. Ha vallástudománnyal akarsz foglalkozni, akkor mindenképpen kell egy masszív teológiai vagy filozófiai alapképzés. Ilyen szakon tanítok, és azok a tanítványaim, akik máshonnan jöttek, nagyon hiányos tudásúak. A kulturális antropológia lenne a másik ötletem, csak ugye az meg nincs manapság. A szociológia, történelem csak érintőlegesen kapcsolódnak ehhez.


Az ókori nyelvi tudás is elengedhetetlen, és ehhez valóban a legjobb egy minor szak, vagy egy másik major. De az újgörög az nagyon más, mint az ógörög; neked nem segít semmit.


Továbbá az a tanácsom van, hogy ne bízd erre az életedet, mert nagyon-nagyon kicsi annak az esélye, hogy ezzel befutsz vagy ebből meg fogsz élni. Gondolhatod, hogy a görög pálya amúgy is túltelített, agyonkutatott. Ha ilyet szeretnél tanulni, az rendben van, de mindenképpen tanulj mellette valami “rendes” szakmát, amiből meg fogsz élni.

2019. júl. 13. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
Egyébként meg írj a professzor úrnak egy emailt, és kérdezd meg udvariasan, hogy ő mit tanácsol. [link]
2019. júl. 13. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

A probléma a "vallástudománnyal", hogy amennyire külsősként ezt látom, ez leginkább "kereszténységtudomány", még akkor is, ha érint más vallásokat. Tudtommal -- és mondom még egyszer, itt lehet, hogy tévedek, és szeretném, ha tévednék -- érdemben és komolyan semmilyen más vallással nem foglalkoznak errefelé (úgy, mint például zoroasztriánizmus, hinduizmus, buddhizmus, az ókori vallások misztériumai (már ami megmaradt az ábrahámita pusztítás után)).


Ezért írtam, hogy a céljaim meghaladják az egyetemet, és azok elérésében az egyetem csak eszköz; illetve ezért írtam, hogy a vallástudomány és teológia görög (és iráni, indiai, egyiptomi) összefüggésben érdekel. A felsoroltak közül egyik népnek sem saját vallása sem a kereszténység, sem az iszlám -- mindkettő csak javarészt erőszakosan rájuk kényszerített formák, amikkel relatív hosszú idő eltelte után kölcsönösen hatottak egymásra.


Nem célom konkrétan ebből megélni. A saját, személyes céljaim miatt tanulnék, nem megélhetésért.

2019. júl. 13. 13:48
 9/11 anonim ***** válasza:
A helyzet éppen a fordítottja. A klasszikus vallástudomány (Religionswissenschaft) épphogy nem keresztény, ahogyan a magyar vallástudományi szakok sem azok. A klasszikus vallástudomány részben a filozófiából, részben a kulturális antropológiából nőtt ki, és ma is tartja magát ahhoz, hogy nem egy keresztény teológia.
2019. júl. 13. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
6%
Te Görögországban akarsz élni? Nem olvasol híreket? Szerinted ők jól állnak gazdaságilag vagy úgy bárhogy? Amúgy menj valami értelmes nyelvszakra, angol, német, orosz, olasz...Ha utazgatni is akarsz végezz mellette levelezőn nemzetközi tanulmányokat, az ilyen diplomáciával is foglalkozik talán.
2019. júl. 13. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!