Általános iskola alsó osztályaiban hány tanító van nálatok és hogyan osztják fel egymás között a tanított tárgyakat?
A fiam most megy iskolába szeptemberben. Két tanítónénije lesz. Az egyik fogja tanítani az írást, olvasást, környezetismeretet és az éneket. Míg a másik a matekot, rajzot, tesit és még valamit.
Órarendtől függően az egyik tanító fél nyolctól kettőig vigyáz a gyerekekre és persze közben tanít is, míg a másik 11-től délután 4-ig. Tehát a két tanítónéni viszi felváltva a napközit. Betegség esetén van egy napközis tanár is.
Délután vannak a szakkörök.
Alapfellállsban 2 tanító van. Az egyik tartja a magyarórákat (olvasás, írás, nyelvtan), a másik minden mást (matek, környezet, technika, rajz, tesi, erkölcstan). Ehhez még jön hozzá 3 tanító (ének, angol és infolrmatika), illetőleg mivel az osztályfőnöknek helyetesíteni kellett tavaly egész évben másik osztályban matekot, így a rajzot és az erkölcstant is más-más tanította.
A két osztálytanító napköziztet 3:2 arányban az ofő javára.
#3
amit leírtál, az egy ma is működő rendszer, az egész napos iskola, vagy ahogy jobban ismerik: iskolaotthon.
Nem mindenhol van erre lehetőség, vagy évfolyamonként csak 1-1 osztályban, mert általában biztosítani kell annak a lehetőségét, hogy a gyerek délután el tudjon menni az iskolából pl különórára, edzésre, stb és ez ebben az oktatási formában nem működőképes.
Úgy látom, minden suliban máshogy van, ezért is érdekel.
Régen, elég régen... a mi osztályunknak pl egy tanítónk volt, mindent ő tanított. Délután pedig egy napközis tanító volt, akihez az összes alsós és a kevés napközis felsős is tartozott. Ez falun volt, kb 25-30 éve.
Az általam ismert általános iskolában két tanító néni osztozik a tantárgyakon, egyik a matekos, másik a magyaros. Mindkettő tanit még néhány tárgyat, hogy nagyjából egyforma óraszám jöjjön ki. Egyik magyar (olvasás, írás, fogalmazás), rajz, ofői. A másik matek, természet, tesi, ének. Többi tárgyat nem tudom. És egyikük az ofő. Csak informatikát és nyelvet tanít más tanár, de az csak negyediktől van.
Itt is van iskolaotthon, tehát hogy a nap során végig vannak órák, délután is, de annak is vége van 3 körül, úgy tudom. Igy kb 5-ig biztos van itt is hagyományos napközihez hasonló. De nem minden osztály napköziotthonos, ezt a szülők szavazzák meg. De ettől függetlenül a tanítók osztoznak a tárgyakon.
Nálunk már 30 éve is ez volt a rendszer. Vagyis hasonló.
1-2. osztályban iskolaotthonos voltam, vagyis a 2 tanító felváltva volt velünk délelőtt/délután, aztán másnap fordítva. Az évfolyamon mindkét osztálynak (kicsi iskola) 2-2 tanítója volt.
3-4.-ben napközi volt, külön napközis tanítónénivel és a 2 osztály 2 osztályfőnöke tanított mindkét helyen reál/humán felosztásban.
És a tesi, rajz, ének pedig külön szakos tanítóval.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!