Kaphatnak kártérítést azok a volt hallgatók, akik egy haszontalannak, feleslegesnek ítélt és megszüntetett képzésre jártak?
A kormány nyíltan bevallotta a 2015-ös szakritkítás során, hogy adott képzésre nincs szükség, nem lehet vele elhelyezkedni és meg kell szüntetni végleg. De akkor ki fog kártérítést adni azoknak, akiket simán átvertek ezekkel a képzésekkel, azzal hitegetve őket, hogy el lehet vele helyezkedni és használható, értékes tudást ad? Konkrétan elvettek éveket az ember életéből, a támogatott félévek elúsztak, rengeteg pénzt, energiát, időt beleölt valaki egy olyan képzésbe, amelynek során végig félrevezették, lényegében egy áltudományt, felesleges ismereteket oktattak neki, amivel esélye sincs munkát találni. Ráadásul a hivatalos fórumokon a mai napig eltitkolják a képzések megszüntetésének okát, a képzés oktatói nem adnak felvilágosítást, ahogyan az egyetem vezetősége és az Oktatási Hivatal sem (mindegyikkel felvettem a kapcsolatot), csak hosszas utánajárást követően lehet nagy szerencsével ráakadni a valódi okra, amely nem merül ki a szándékos félrevezetés során beadagolt magyarázatban, hanem nyomás szakmai és társadalmi okai vannak, amelyeket azonban - mint említettem - szándékosan eltitkoltak a felvételiző hallgatók előtt (már a kormányzati döntés ismeretében!!!), sőt orvul félrevezették és kihasználták őket.
Na most ez ellen biztosan lehet tenni valamit, én nem fogom annyiban hagyni, amíg élek, szeretnék kártérítést kapni attól, aki ezért felelős.
Mivel senki sem tartott pisztolyt a fejedhez, mikor egy haszontalannak titulált képzésre beiratkoztál, ezért egy huncut buznyákot sem fogsz kapni kártérítésként. Megjegyzem szerintem jogosan.
Egy képzést nem biztos, hogy csak azért szüntetnek meg mert haszontalan. Lehet, hogy a munkaerőpiac telített az általad említett diplomával rendelkezőkkel. Mivel az állám állja bizonyos mértékig a felsőoktatás költségét ezért neki joga van máshová tenni a rajtad megspórolt összeget a felsőoktatáson belül.
Jelenleg mérnökökből és informatikusokból van hiány, de szabad bölcsészekkel Dunát lehet rekeszteni.
Megnyugtatlak barátom, hiába ritkították meg a szakokat, van még bőven piacképtelen képzés, csak mostmár fizetni is kell érte nagyrészt.
Ha a képzésed eleve piacképtelen volt, akkor arra neked kellett volna rájönnöd.
Ha viszont csak simán túlképzés volt belőle, akkor hamarosan örülhetsz, mert egyre kevesebb ilyen diplomás lesz, ezért megnő a te diplomád piaci értéke.
Nem kell neked ezért kártérítés.
Akkor azokat a gyilkosokat sem kell elítélni, akik valaminek az ígéretével elhagyatott helyre vagy a lakásukba csalják az áldozataikat?
Én is próbáltam elővigyázatos lenni, a lehető legtöbb fronton utánajárni a képzés hasznosságának, elhelyezkedési lehetőségeknek, de az előzetes tájékoztatótól kezdve a tanárokon át a hivatalos fórumokon mindenki átvert, félrevezetett, hitegetett, aminek azóta a célja is kiderült: havi 120 ezer forintos fizetés mellett éveken át kihasználjanak tanszéki segédként, mivel nincs elég tanszéki dolgozó és a képzés megszűnése miatt nem is lesz már, viszont a nyugdíjas korhatárhoz közeledő barmoknak még szükségük van csicskákra, akik a piszkos munkát elvégzik helyettük a nyugdíjig hátralévő időben. Emiatt szépen összejátszott mindenki, hogy óvatlan diákokra csapjanak le, akiket hitegetve és folyamatos teendőkkel elhalmozva (hogy ne legyen lehetőségük más irányba is orientálódni) a végzés után ott tartsanak, mivel egy MSc képzést végzett, 24 éves, támogatott féléveket kimerített, munkatapasztalat nélküli embernek nem nagyon lesz más választási lehetősége.
A MAB álláspontjára véletlenül akadtam rá ezzel a szutyokkal kapcsolatban:
"A szak képzési és kimeneti követelményei mind az általános mérnöki és szakmai
kompetenciák, mind az elsajátítandó ismeretek tekintetében jelentős átfedést mutatnak az anyagmérnöki
–, és a vegyészmérnöki alapképzési, valamint az anyagmérnöki -, az anyagtudomány -, és a
vegyészmérnöki mesterképzési szakok képzési és kimeneti követelményeinek szakmai tartalmával. A
szak koncepciója lényegesen különbözik a beadványban rokonszakként felsorolt külföldi képzésektől,
és a szakképzettség angol elnevezésére (Comodity Processing Engineer) sincs nemzetközi példa. A
tervezett KKK 9.1. fejezetében felsorolt szakterületek között a folyamatmérnöki képzés szempontjából
nem releváns ismeretek is szerepelnek (pl. alapanyag-gyártási eljárások).
Szakmai és társadalmi szempontokat is figyelembe véve a kerámia-, vegyipari-, gyógyszeripari,
energetikai, papír-, műanyag, gumi- kozmetikai és fehérjegyártó technológiákat egy személyben ismerő
szakemberekre nincs igény a munkaerő-piacon. A hazai képzési struktúrában a komplex termelő
rendszerek hatékony tervezését, irányítását és elemzését számítógéppel támogató eszköztár
alkalmazásához szükséges korszerű folyamatmérnöki szemléletet és kompetenciákat az előzőekben
felsorolt szakok szerves részeként, szakirány vagy specializáció keretében indokolt kialakítani."
Tehát konkrétan felvettek egy haszontalannak ítélt mérnöki képzésre, persze így könnyű volt félrevezetni embereket, hogy ráadásul mérnöki képzés, annyira nem is sejti a jelentkező, hogy ez SEMMIRE nem lesz jó, mivel egy humbug áltudomány az egész.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!