Miért mondja azt MINDEN felnőtt, hogy az érettségi semmi az egyetemhez képest?
tudod itt a gyakorin mindenki zseni..
egy átlag diák igenis sokat szív egy érettségivel is.
Személyfüggő, hogy kinek milyen nehéz az érettségi vagy az egyetem.
Nekem például az érettségi egy undor volt, sosem szerettem semmit az informatikán kívül. Nem volt semmi kedvem a humántárgyakhoz, meg a többi dologhoz amit kötelezően ráerőltetnek a diákoknak.
Amikor bekerültem egyetemre pedig minden simán zajlott, mert végre azt tanulhattam amit igazán szeretek. Persze nehéznek nehéz, de az sokat változtat a dolgon, ha szereted azt amit tanulsz.
A 10-es válaszolóval teljesen egyetértek. Nevetséges, hogy a mai érettségi milyen alacsony szinten van.
Az meg szinte már vicces is, hogy egy érettségit az egyetemhez hasonlítanak itt egyesek. Kár lenne a részletekbe bocsájtkozni, de az köztudott, hogy az érettségin alacsony szinvonal mellett és 25% eredménytől adják a bizonyítványt.
Persze régen, amikor még létezett szinvonal, ez is másképp volt...
Az érettségi azért szívás, mert
- sokat, de nem hatékonyan kell lenni a suliban
- a korábbiaknál sokkal nagyobb anyagot kérnek egyszerre számon
- az elnyújtott érettségi időszak a diákoknak szokatlan, ezért megterhelő
- a diákok aggódnak azért, hogy hogyan tovább (akár továbbtanulás, akár munka következik)
Szóval egy új élmény. Ráadásul nagy tétje van, mert ha hibázol, könnyen veszthetsz egy évet, ami persze, kudarcélmény.
De maga a számon kért anyag nevetséges. Ezért az érettségiért kár végigjáratni a középiskolai éveket. Magán úton egy év alatt simán fel lehetne készülni 5 tárgyból 5-ösre is.
Én sem értek egyet maximálisan ezzel a kijelentéssel, én úgy gondolom, hogy azért az egyetem bizonyos szempontokból könnyebb.
Szerintem nincsen összhangban a tananyag és az érettségi, illetve a tanítási módszereket sem tartom túl hatékonynak. Konkrétan arra gondolok, hogy ugye sokszor lehet hallani, hogy ""jajj mert az érettségi nagyon könnyű, józan paraszti ésszel meg lehet oldani a feladatokat, hiszen csak szövegértés, logika" és így tovább, ami igaz.... viszont nem szabadnak megfeledkezni arról, hogy a 4 középiskolás év nem egészen erre készíti fel a diákokat. Például ott a történelem, amiből meg kell tanulni minden apró kis hülye információt, évszámokat, neveket, ki kinek a kicsodája és így tovább, amit lehetséges, hogy a felelésnél vagy a témazáróban majd megkérdez az Évi néni, de az érettségin pont nem fog érdekelni senkit sem (szerencsére, mert addigra már el is felejted), mert ott esszét kell írni, forrásokat kell értelmezni és elemezi, térképet kell olvasni és így tovább. Ugyanígy mondhatnám a magyart is, ahol szövegértési feladattal találkozik a diák, érvelést, műelemzést kell írnia, holott előtt 4 évig elméletet tanult (pl. életrajzokat, műfajokat, korszakokat stb.). Nem azt mondom, hogy lehetetlen megcsinálni vagy, hogy esetleg otthon ne lehetne rá gyakorolni, de én ezt akkor sem tartom korrektnek és szerintem elég nagy probléma, hogy a tanórákon ennyire háttérbe szorul a gyakorlat, miközben az érettségi inkább a megszerzett tudás gyakorlatban való alkalmazását méri. Egyszerűen nincsenek szinkronban.
A másik pedig az, hogy sokszor a gyereknek újra meg kell tanulnia a már tanult anyagot, sok mindent elfelejt, összekever, nem ért stb., ami azt gondolom, hogy jól tükrözi a módszereket. Abszolút elméletalapú, információkon alapuló tantervünk van és sokszor csak magoltatásról, visszamondásról szólnak az órák... Sajnos azt tapasztalom, hogy sok tanár ennek még örül is, mert egyszerűbb felolvasni a könyvet az órán, mint tényleges, kreatív, gondolkodtató, értelmes feladatokkal előállni és beszélgetni, vitázni, magyarázni, foglalkozni a diákokkal. Én nem voltam rossz tanuló középiskolában sem, az érettségim is ötös lett mindenből, de egyáltalán nem volt olyan egyszerű, mint ahogyan azt sokan emlegetik... Nekem is vannak olyan volt osztálytársaim, akik ma hencegnek, hogy "jajj az érettségi az semmi" stb., mikor tisztán emlékszem, hogy mennyire be voltak sz**va az érettségi előtti évben, persze, most utólag már nagy a szájuk. Lehetséges, hogy most az egyetemen több vagy nehezebb az anyag, de szerintem sok dolog megkönnyíti a helyzetünket. Gimiben még nagyon szigorúan fognak, míg egyetemen már sokkal nagyobb a szabadságod pl. órák felvétele, vizsgák felvétele, órai jelenlét stb. Az egyetemen én személy szerint eddig sokkal több segítséget kaptam, mint anno a gimiben és az oktatók is sokkal hitelesebbek, motiváltabbak és szívesen segítenek nekünk. A gyakorlati órák, szemináriumok eleve kisebb létszámmal működnek, ami jelentőségen növeli a hatékonyságot, míg ugye gimiben állandó 25-30-as osztálylétszámmal kellett dolgozni. Sokkal jobban be tudom osztani a időmet, mint gimiben és haladhatok a saját tempómban, így nem a vizsga előtt kell kapkodnom, hanem már a szorgalmi időszakban is tudok folyamatosan tanulni. Én azt érzem, hogy sokkal jobban meg is maradnak a tanultak (ugye eleve nem is 4 év után, hanem félévente van számonkérés), sokkal hatékonyabban tudom elsajátítani az anyagot.
Ez pedig a másik dolog, hogy gimiben mindenki azt gondolja, hogy az érettségin eldől a hátralévő élete és megpecsételi a sorsát... Mindenki fél, mert nem ismeri, nem csinált még ilyet, nem tudja, hogy mire számítson és kétségbe van esve, hogy úristen mi fog történni... Ehhez még az is hozzájön, hogy beparáztat anyukád, mert a tesódnak is kitűnő lett az érettségije és akkor rád is számít. Beparáztat a tanárod, mert tovább kell tanulni, vegyenek fel és különben is ne hozd őt szégyenbe. Beparáztat az osztálytársad, mert hallotta, hogy mennyire nehéz szokott lenni és a szóbelin az XY tanár majd meg fog szívatni, mert mit tudjam én kicsoda tavaly érettségizett és ezt mesélte.... Szóval elég nagy stressz vagy rajtad és új az egész helyzet is. Egyetemen azért már felnőtt vagy, kevésbé függsz másoktól és egyre inkább áthat a "magam ura vagyok" érzés, felismered, hogy a saját jövődet építed és szerencsés esetben ehhez már több motivációd is van. Minden félév végén vizsgázol, szóval egy egyetemi vizsga már nem tűnik egy olyan súlyos megmérettetésnek, mint AZ érettségi, amivel lezárod a középiskolás éveidet. Az érettségi akkor még úgy tűnik, mint egy egyszeri lehetőség (holott nyilván lehet javítani), viszont az egyetemen már sokkal világosabb, hogy többször is megpróbálhatod, újra lehet próbálni és sokkal kevésbé érzed cikinek, gáznak, mert ott ez már egy teljesen természetes dolog...Emlékszem, hogy az első félévemben is mindenkitől (hallgatóktól és oktatóktól) is azt hallgattam, hogy nem gond, ha nem sikerül elsőre, még van idő és sok órán találkoztam felsőbbévesekkel is, akik még mindig nem teljesítették azt az első féléves tárgyat. Szóval sokkal lazább, barátságosabb és támogatóbb a légkör, mint gimiben. Neked is sokkal nagyobb szabadságod van, felnőttként kezelnek. Ez lehetséges, hogy csak egy mellékes dolog, de szerintem elég nagy szerepe van az ember teljesítőképességének alakulásában és abban, hogy hogyan veszed az akadályokat.
Mi egyszer megnéztük egyetemi "bünti" matek részt.
A középiskolás anyagot kb 8 óra alatt tolták le, a halmazoktól kezdve a vektorokon át egészen a sorozatokig:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!