Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogyan kéne használni a...

Hogyan kéne használni a történelem atlaszt érettségin?

Figyelt kérdés
Nemsokára szóbeli. Hogy kéne használni? Sol olyan sztorit hallok, hogy a térkép segítsége miatt egy csomó jó pontot szerzett a szóbelin. De hogy? Én egy mondatot sem tudok kiírni, nekem nem segít semmit..

2018. jún. 11. 12:07
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
28%
mit csináltál 4 évig töri órákon?
2018. jún. 11. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:
Egyszer sem használtul az atlaszt
2018. jún. 11. 12:32
 3/21 A kérdező kommentje:
Egyszer sem használtuk*
2018. jún. 11. 12:33
 4/21 anonim ***** válasza:
65%

Mondjuk a hadjárat főbb állomásait le tudod olvasni, elolvasva a helyszínek nevét és évszámát bekéne ugorjon valami. Egy ideje nem forgattam már töri atlaszt, de az enyémbe voltak képek a hátulja felé, műtárgyakról, épületekről és személyekről, volt akit bele tudtam fűzni a feleletembe. A kronológiánál meg nézd meg a többi oszlopot, ne csak a magyart hátha eszedbe jutt valami. Én például a kubai forradalmat hoztam fel 56 kapcsán.

Ezekből meg az ismereteidből felépítesz valami szerkezetet és leírod aztán rövidtávú memóriából felmondod néha lepillantva a lapra, amin akár csak vázlatpontosan összeszedve a lényeg.

2018. jún. 11. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
100%

Oda vannak írva évszámok, nevek. Minden térképen más van, van, amin gazdasági adatok vannak.

Kérj segítséget, ülj le valakivel, és térképről kelljen 3-5 infót mondanod. Ami abból következik, ami a térképen van.

2018. jún. 11. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
79%

Az atlaszt valóban kell használni. Amúgy órákon mi sem használtuk soha csak az érettségi előtt, de a tanárunk a lelkünkre kötötte, hogy érettségin kell, mert az is forrásnak számít és kapsz rá pontot. Önmagában az atlasz szerintem sem jó semmire, tehát nem is arra kell használni, hogy fellapozod és akkor az atlaszból írsz egy kész vázlatot, hanem inkább azt mondanám, hogy arra jó, hogy kiegészítsd a tanultakat és pl. példákkal alátámaszd az elmondottakat.


Szerintem úgy a legjobb, ha még a vizsga előtt átnézed a tételeket és megnézed, hogy az atlaszban melyikhez milyen segítséget találsz pl. térképek, ábrák, diagramok, képek, évszámok stb., így a vizsgán majd nem azzal megy el az idő, hogy ezeket keresgeted. A vizsgán pedig szerintem úgy célszerű, hogy miután kihúztad a tételt, utána véggigondolod, hogy konkrétan mi a feladat, majd leírsz róla mindent, ami csak eszedbe jut. Arra oda kell figyelni, hogy logikus, követhető legyen a gondolatmenet, de amúgy mindent úgy írsz le, ahogyan csak szeretnéd, hiszen azt a vázlatot, majd neked kell használnod. Majd, ha ez megvan, akkor jöhetnek a források. Ugye, a tételhez is kapsz majd külön forrást pl. egy képet vagy egy szövegrészletet stb., illetve ott lesz az atlasz is. Ezeket bele kell építened a feleletedbe és az a lényeg, hogy ne csak úgy dobálózz a különböző adatokkal, számokkal, hanem mindent kapcsolj valamihez, vonj le belőle egy következtetést, említs egy példát, következményt, okot stb., valamilyen okos gondolatod legyen . A forrásokat megnézed, hogy mit ábrázol, mit mutat, mit lehet róla leolvasni stb. és végiggondolod, hogy mihez kapcsolódik, hol lehet megemlíteni, mit tudsz hozzáfűzni, ok-okozati viszonyokat fel kell ismerni, ha van stb. Az atlasz pedig ugyanígy működik, kikeresed a tételhet kapcsolódó térképet és megpróbálsz róla minden használható információt leolvasni pl. útvonalak, csaták, nevek, különböző helyszínek, ipari központok stb., attól függ. Az atlaszban is vannak különböző ábrák pl. népesség, ipar stb. és ezeket is fel lehet használni, illetve ott vannak az évszámok is, amivel szintén ki tudod egészíteni a feleletedet. Ha felesz, akkor ott lesz előtted a jegyzet (amiben szerintem célszerű bejelölni, ha valahol használni szeretnéd a térképet vagy ilyesmi) és a források, amiket használj is. Ha mit tudjam én pl. egy csatáról, honfoglalásról, földrajzi felfedezésekről stb. beszélsz, akkor a térképen rámutatsz az útvonalakra, területekre stb. és akkor így egyértelműen látszik, hogy használod a térképet, tudod, hogy mit kell rajta nézni stb.

2018. jún. 11. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
86%
Most viccet félretéve mondom, hogy józan paraszti ésszel kell használni az atlaszt. Kihúzod a tételt, azt elhelyezed időben és szinte biztos, hogy az adott korszakról lesznek különböző térképek az atlaszban. Általában a középiskolai atlaszok úgy vannak kidolgozva, hogy az érettségis anyag nagy részét fedjék le, kiegészítve azt.
2018. jún. 11. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy van a legtöbb anyagról van térkép, nem ez volt a kérdés.. Pl: Ipari forradalom térképe. SEMMI ötletem nincs mit lehetne egy térképről mondatokat írni.. Ha olyan tételt húzok amit nem tudok, akkor nekem annyi..
2018. jún. 11. 16:26
 9/21 A kérdező kommentje:
Semmi ötletem nincs mit lehetne mondatokba foglalni egy térképről**
2018. jún. 11. 16:27
 10/21 anonim ***** válasza:
100%
Nincs előttem a térkép, de fogadni mernék rá, hogy az ipari forradalomnál egyrészt van évszám a térképek felett, másrészt Nagy-Britanniáról is biztosan van valami térkép, ami az iparról mutat adatokat, aztán talán lesz egy térkép Európáról is. Ebből máris leszűrheted, hogy az ipari forradalom mikor és hol zajlott, milyen iparágak lendültek fel és hol és miért (Nagy-Britanniánál valszeg látni fogod, hogy tele van vassal és szénnel a térkép). Csak rá kell nézni a térképre és értelmezni az adatokat. Biztos, hogy a témában releváns adatok lesznek a térképen feltüntetve, mert azért a készítők sem ostobák annyira, hogy hülyeségeket tüntessenek fel a térképeken.
2018. jún. 11. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!