Érettségi, közép fizika, polarizációs jelenség?
A polarizációs jelenséget kell bemutatni polárszűrővel, ez a tétel, 15. tétel, a 17. oldalon:
Két különböző fizikakönyvből készültem, mindkettőben csak a két ferdén, 57 fokos szögben elfordított tükrös kísérlet van, minimális magyarázattal, erről semmi, s egyéb helyen sem találtam magyarázatot... Valaki tudna segíteni?
(Nem, a tanáromat nem tudom megkérdezni, sajnos nem vagyok középiskolás)
Tükör helyett polárszűrőt nyugodtan alkalmazhatsz abban a kísérletben, csak nem kell az 57 fokos törés, hanem átmegy a szűrőn és egyenesen menjen tovább.
De igazából nem tudom, mi a kérdés. :)
Google :Budó polarizációs szűrő
291. par f).
A tételben csak annyit kér, hogy mondd meg, hogy a jelöletlen szűrő milyen irányban polarizál, ha tudod a jelölt szűrő polarizációs irányát.
Annyi kell hozzá, hogy akkor merőleges a polarizációja a jelölt szűrőjére, amikor teljesen elsötétedik az átfedett felület.
A tankönyvben másról van szó, ott a Brewster-szöget mutatják be, még ha nem is nevezik nevén (de így rákereshettek Wikipédián). Amikor két homogén közeged van sík közeghatárral, akkor egy adott szögnél a közeghatárról visszaverődő fény teljesen polarizált lesz, és azt is lehet tudni, hogy az elektromos tér iránya párhuzamos lesz a közeghatárral. (Tehát a polarizációja a szokásos konvenció szerint párhuzamos a közeghatárral, és természetesen merőleges a terjedési irányára.) Szóval a polárszűrőnek lesz egy helyzete, amiben eltűnik a tükörkép, és akkor tudod, hogy milyen irányú a polarizációja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!