Miért mindig háborúkról tanulunk?
A XX. századot nehéz megtanulni háborúk nélkül, nekem még friss emlékeim vannak róla és úgy emlékszem a 2. vh-t 2-3 óra alatt átvettük, míg a többi órán csak az okokat, következményeket és ideológiai hátteret vettük át.
A többi felsorolt személyt rég vettem de azért felsejlik, hogy ott is megindokolták. Például Napóleon egy a franciák által vezetett egységes Európát akart (plusz egó, ami a többinél is elmondható), Hunyadi Mátyás is Német-római császár akart lenni, Hitlerről ne is beszéljünk. Egyértelmű, hogy nincs idő mindent átvenni egy közoktatás során és hogy a legtöbb érdekesség a tankönyveken kívül van épp ezért érdemes néha a háborúkra reflektálni. Mivel annak vannak "casus belli"-jei és sokkal inkább megragad az emlékezetben. Például bárkinek eszébe jutna kik között zajlott a marathóni csata, miért tört ki a rózsák háborúja, a 100 éves háború. Jól tükrözi az ellenfelek viszonyait ezáltal a korban uralkodó erőfölényeket -mint például Anglia egyensúlyi politikája ezáltal az ország külpolitikájának a mentalitása-.
"Nem hiszem, hogy jobban értenék ehhez mint az aki kitalálja a tantervet"
--> Ne nevettess kérlek, többen értenének hozzá és jobban, mint ahányan nem. De ugyanakkor igaz, hogy egy egységes tantervet megalkotni nehézkes úgy, hogy minden lényeges benne legyen.
Én pont úgy vagyok vele, hogy a történelembe egy új fejezetet kéne nyitni -mármint a könyvekbe- ami főképp a tömegkontrollra összpontosít. Ha belegondoltok, a mai, nyugati társadalmak között nem fog több háború zajlani -legalábbis most nem, reméljük-. Ez főképp a globalizációnak a pozitív mellékterméke. Ugyanakkor a 3 hatalmi ág mellett megjelent egy negyedik, ez pedig a média. Mert aki a tömeget irányítja, az a demokrácia alapján a hatalmat is a kezében tartja. Semmilyen összeesküvés elméletet nem kell mögé látni, de egyszerűen nem lehet szemet hunyni a lejárókampányok és a felett, hogy amelyik személynek vagy pártnak nagyobb a média visszhangja az nagyobb előnnyel indul a neve nincs pártok ellen. Az amerikai választások ennek ékes példája a reality showműsor jelöltekkel, mint amilyen Donald Trump.
És mivel ez sokkal aktuálisabb és főképp a jelenlegi politikai helyzetet befolyásolja sokkal inkább célszerűbbnek tartanám oktatni. Főleg addig amíg a médiát meg nem reformálják, ami érthetően szükségszerű. Ami ilyen sok emberhez nap, mint nap képes üzeneteket célba juttatni és ennyire pénz alapú az addig sosem lesz tiszta. (Példának okáért, a lejáratókampányoktól függően 10%-t ingadozik az amerikai választások eredménye)
Megdöbbentő azt olvasni, hogy "hát nem fér bele minden a tantervbe", meg "úgysem értené egy tinédzser". Egy kisiskolásnak is el lehet magyarázni az élet legbonyolultabb talányairól szőtt feltevéseinket is, a számára megfelelő módon, egy 16-18 éves ember meg már bőven nem ez a kategória. Teljesen felesleges puszta adatokat a diákok nyakába önteni, annak a 99%-át úgyis elfelejti, a miérteket talán megjegyezné, de abból tényleg keveset szoktak mondani.
Te még szerencsés vagy, mi anno még annyit sem vettünk, mint ti, pedig erős, elismert gimibe jártam, jók voltak a tanárok, mégis sokszor érzem azt, hogy egy 60-70 évvel korábban iskolába járt idős ember sokkal több valóban hasznos és értékes dolgot tanult meg az iskolában (jóval rövidebb idő alatt), mint én. Érettségi előtt új tanárt kaptunk, aki fakultációval együtt sem jutott el 56-ig, pedig előnnyel vette át az osztályt a kollégájától - nyilván nem véletlenül:S
A tantervben is rengeteg hiba van, nagyon nem azokat a dolgokat kellene tanítani, amikkel évek mennek el az ember életéből, de valószínűleg ezeket az egzakt dolgokat könnyű leadni és könnyű számonkérni. Gondolkodásra ösztökélni meg veszélyes, ezt az egyet mindig, mindenki tudta:S
Amúgy a kérdéseid között van jogos kérdés is...
A háborúk ismerete csak azért szükséges hogy fejleszd a tanulási képességed... ennyi. Ezeknek az 1.000 éves háborúknak kb semmi köze a mai kapcsolatokhoz. Csak elmesélik hogy ilyen volt vagy lehetett.
Ami jóval érdekesebb az a 2 ország közötti viszony a belső felépítés a céljai stb. Pl Anglia, az Oszmán bir. stb.
A háborúk többsége péniszméregetés volt, napóleon hitler stb. Főleg az ilyen óriási háború torkolló viták/célok.
Manapság ha háború törne is ki az már nem igazi háború lenne és már már a fegyverek bele sem szólnának.
Pl ha amerika nagyon a világ ura akarna lenni akkor pár nagyhatalom pl az oroszok és a kínaiak akár cyber támadást is indíthatnának az egész rendszer ellen rengeteg dolgot megállítva, bojkottálnák az amerikai cégek által kiadott munkát/termékeket nem engednének be eladnák a rengeteg usa dollárt---> az amcsi gazdaság úgy tönkre menne 1 éven belül hogy lehet hogy a forinttal egyenértékű lenne 1 dollár.
Valamint az atomfegyverek nem húznák 10 évig...
Ma már úgyis az van hogy az emberek el vannak butítva a politikusok által. Nem véletlen kap mindenki szavazati jogot alanyi jogon.
Ha ezt a szavazati jogok csak Adófizető, aktívan dolgozó személy kapná meg nyilván sok minden másképp lenne és a jog nem a kissebbségeket védené.
Érdemes lesz megfigyelni hogy a közeljövőben ami lehet 100 év vagy akár csak 20 lesz egy belső háború a tisztes emberek és az ingyenélő réteg között jogokról, feladatokról ahol akár fegyvert is foghatnak az emberek (lásd majd a franciáknál ahol gettósodás van a feketék + a migránsok által keményen ott lehet majd egy "konfligtus")
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!