A mérnökök miért nézik le a közgazdászokat? Miért mondják, hogy büfészak, hogy árufeltöltőnek lehet vele elhelyezkedni, vagy Mekibe, Burgerkingbe, stb?
Rengeteg mérnöktől, vagy mérnökhallgatótól hallottam ilyen kirohanást, de megfigyelhető akár itt az oldalon is, vagy pl. a BMEME tipikus példája ennek, hogy a BCE vagy a BME-GTK csak egy vicc a műszaki karokhoz képest.
Pedig szerintem valóban volt egy időszak, amikor nehéz volt elhelyezkedni, de ez már megváltozott, ahogy látom mióta 450 pont az állami határ, és 280 pont alatt lehetetlen bejutni költségesre sem, sokkal kevesebben végeznek el ilyen szakot. (persze, ennek van egy néhány éves felfutási ideje, mert mire kevesebb pályakezdő diplomás jelenik meg)
Ráadásul most már nincs olyan válságos időszak, mint ami 2007 után volt, a makrogazdasági körülmények is kedvezőbbek, minden végzettséggel el lehet helyezkedni.
Ma egy pénzügy-számvitel alapszakkal könnyű munkát találni, alig vannak munkanélküliek.
Persze egy turizmus-vendéglátás vagy HR szakkal nehezebb, ezt nem vitatom.
Mondják még, hogy ez könnyű, lehet, hogy egy mérnöki szaknál könnyebb, de ki mondta, hogy kínozd meg magad önként, utána meg szidd a többit, akiknek könnyebb?
Mert tudom, hogy az infós szakok most nagyon keresettek, esetleg még a villamosmérnök, de szerintem egy psz szakosnak könnyebb normális munkát találni, mint egy építésznek, közlekedésmérnöknek, vegyészmérnöknek, de akár még gépésznek is.
"hogy a BCE vagy a BME-GTK csak egy vicc a műszaki karokhoz képest. "
Pontosan. Amikor először odakerülsz az egyetemre, akkor csak tátod a szád, hogy micsoda nagy tudományok ezek, de ha kipróbálod magad más területen, rájössz, hogy a tárgyak többsége a gazdasági szakokon csak értelmetlen marhaság, és egyáltalán nem lettél több ettől a képzéstől.
nem veszed észre, hogy nem tudsz egy szakmát mondani, amihez értesz?
elemző??? porszívó ügynök kategória, még fizessenek is neked, hogy megmondhasd a cégtulajnak, hogy mit csináljon a pénzével. Kiröhögnek!!!
Utolsó, te elvégezted? Esetleg valami más szakot?
Mi alapján gondolod, hogy ez egy "alsóbbrendű" tudomány?
Aki más szakot végez, mivel lesz több?
Az igaz, viszont, hogy vannak értelmetlen tárgyak sajnos, de melyik szakon nincsenek?
"nem veszed észre, hogy nem tudsz egy szakmát mondani, amihez értesz?
elemző??? porszívó ügynök kategória, még fizessenek is neked, hogy megmondhasd a cégtulajnak, hogy mit csináljon a pénzével. Kiröhögnek!!!"
Te tényleg ennyire hülye vagy, vagy csak mást nézel annak?
Csak pár nagyobb cég, vagy bank oldalára mentem fel, itt vannak a nem létező betölthető munkakörök:
Egyébként meg van egy Marshall-bot effektus sajnos, sokan gondolják azt, hogy ha megkapják a diplomát, ők lesznek egyből a felsővezetők.
Érdekes módon minden jelentős vállalatnál van egy pénzügyi, gazdasági igazgató, persze ahhoz nagy szaktudás kell, 20 év tapasztalat, stb.
Úgyhogy te élsz álomvilágban.
a hr manager, marketingot még te is lenézed, legalábbis "tudásba" alattad van
A többi, a vezető tanácsadó, portfólio kockázatelemző, mind a porszívó ügynök szinonímái.
Hatalmas öngól volt.
Semmi bajom a HR-el és a marketinggel.
Ha ennyire semmire valók ezek a munkakörök, akkor miért gondolod, hogy egy bank vagy egy magánvállalkozás ennyire keres ilyen szakembereket, gazdasági diplomával, miért vannak tele a cégek, bankok oldalai ilyen hirdetésekkel, miért hajlandóak megfizetni ilyen magas bért ezekre a munkakörökre?
Most linkelhetek átlagkereseteket, te mondhatod, hogy kamu, de van bankban ilyen végzettséggel dolgozó ismerősöm, könyvvizsgáló ismerősöm, tudom, hogy nem panaszkodhatnak.
Kedves kérdező
A közgazdász szakokat azért nézik le mert kb valós tudást nem ad. Nem tudsz egy épületet megtervezni, se egy szerkezetet vagy egy programot létrehozni, életet menteni vagy maradandót alkotni.
Igazából a termelésben nem veszel részt, sem a tervezésben csak a pénzzel "játszol". Az igaz hogy minden nagy vállalatban van pénzügyi rész, de ahhoz elég nagynak kell lennie egy vállalatnak... Lehet hogy 100 dolgozóra jut mondjuk 1 aki ezt felügyeli. Tehát egy gyárba kell 10 ilyen és elég valószínű hogy nem egy termelő/javító mérnöktől fognak megválni ha mondjuk csökken a bevétel hanem megszorítják a marketinget és a pénzügyi osztályt.
Amúgy azt érdemes nézni hogy mennyire mondják hogy igény van-e az adott szakra mert nyilván amire igény van valószínűbb hogy felvesznek. Hiába keres egy mérétechnikai szakember egy gyárban nettó 3 kilót ha kell belőle 2-3 fő...
Az oldalon lévő fizetések pedig hááát... bruttó. A 300 bruttó jó 180 nettónak és így lehet nézelődni:) Nyilván van ahol több van ahol kevesebb:)
"Egyébként meg van egy Marshall-bot effektus sajnos"
Felteszem, a marsallbotra gondolsz, ami tiszti pálcát jelent, Marshallról egészen mást neveztek el.:-)
Azért, mert a BCE-től eltekintve mindenhova be tudsz jutni szinte minimumponthatáron, a képzés maga nevetségesen könnyű, és gyakorlatilag boldog- boldogtalan elvégzi (főleg az üzleti képzéseket). Utána veri a mellét, hogy ő közgazdász, neki mesterre nem is kell mennie, ő már szíve szerint menne is egy céghez középvezetői pozícióba, úgy, hogy írd és mondd: a világon semmihez nem ért. A közgazdasági képzések illetve az üzleti képzések közül talán a PSZ nyújt valami gyakorlati tudást, a többi szak inkább csak egyfajta "gondolkodásmódot" próbál adni (amiért mindenki döntse el maga, hogy érdemes-e egyetemre járnia).
És teszi mindezt vajmi kevés sikerrel. Egy könyvelést nagyjából(!) meg lehet tanulni az iskolapadban, de azt, hogy te mitől leszel jó marketinges, vendéglátós vagy menedzser, azt nem. Az elmélet nyilván meglesz, de bármelyik piaci kofa/vidéki vendéglátós mellett egy hónap alatt többet tanulnál, mint 3 és fél év alatt az egyetemen.
És nyilván az sem segít, hogy marhára nem tudja az egyszeri GTK-s, hogy mit akar magával kezdeni. Egész nap egy irodában nem akar ücsörögni, de a kétkezi munka meg derogál, és amúgy sem akar semmit csinálni, csak azért jött az egyetemre, hogy addig se kelljen dolgozni.
A gazdaságtudományi diploma tipikusan olyan, hogy mindenre jó, ha talpraesett vagy és van egy kis szerencséd és/vagy kapcsolataid. De ha nem, akkor arra jó, hogy a közalkalmazotti bértáblában eggyel magasabb szinten ücsörögj.
És igazad van, lehet jól fizető állásokat kifogni, de ahhoz tetszik vagy sem, az egyetem után is tanulni kell. Amit a közgáz hallgatók nagyon nem szeretnek.
És mielőtt mondanád, hogy sztereotípiák alapján írtam a válaszomat, nos nem. Látom a csoporttársaimon. Ezúton is tisztelet a kivételnek.
Egy közgazdászhallgató.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!