Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » A Pázmány filozófia vagy...

A Pázmány filozófia vagy esztétika mesterszakjaira való felvételi vizsgáról rendelkezik valaki bármilyen információval?

Figyelt kérdés

A motivációs levél érdekelne főként és maga a szóbeli vizsga. Amilyen részletesen csak lehet, jöhetnek leírások.


ui.: Aki nem konkrétan a kérdésre akar válaszolni, az inkább kíméljen meg a közhelyes kommentektől, amiket minden hasonló jellegű kérdésnél olvasni lehet..



2016. máj. 9. 00:24
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

Egy motivációs levél egy-másfél oldal.


Megértem, hogy megijedsz, de az esélyeket javítja, hogy csak ketten jelölték meg első helyre idén a tízből.

Ugyanakkor sok problémát nem értek. Egyrészt valahogy fel kell mérniük a tudásodat, és ha nem ismernek, nem akarják a szakdolgozatodat olvasgatni, akkor valahogy meg kell oldani egy vizsga formájában ezt. Hidd el, az itt végzetteknek sincs könnyű dolguk, hiszen az alapszak egy kissé rendszertelen, sok mű szóba sem kerül, és külön kell készülni a vizsgára.

És szó sincs arról, hogy tíz percet folyamatosan kellene beszélned, csupán azt kell bizonyítanod, hogy tudsz értően olvasni, és az olvasottakon el tudsz gondolkodni (ld. miért "karteziánus" elmélkedések Husserl műve). Ha félsz attól, hogy filozófiai gondolatokról beszélj, akkor ezt a szakot felejtsd is el, mert van olyan tárgy, ahol nem enged át a tanár, ha nem szólsz rendszeresen az órához, arról nem is beszélve, hogy sok a kiselőadás és a szóbeli vizsga.

Mindamellett a felvételin háromfős bizottság van. Illik rendesen felöltözni, még ha a filozófia tanszék tagjaira ez egyáltalán nem jellemző (aki mégis kiöltözik, az mindig ki van öltözve), és természetesen rájuk lehet nézni, hiszen mindegyikőjük, normális ember)


Ami a tanárokat illeti, én nagyon meg voltam elégedve velük. Értenek ahhoz, amit tanítanak, emberiek, bár van köztük hangulatember is, akinél rejtély, mire is ad jegyet.

Valóban nem sok az óra, és vonzó egy hatkredites tárgy (bár a 20 oldalas házi dolgozat kevésbé), ugyanakkor sok munkával jár, vannak nehezen teljesíthető tárgyak. Vannak persze könnyűek, de az, aki nem tanult itt, sosem érti meg, hogy egy ilyen tárgy is tud annyi ismeretet, többletet adni, mint egy olyan, ahol az ember többezer oldalt tanulmányoz át, hogy aztán 50%-os eséllyel megbuktassák. Az órarend kissé rendszertelen, mert sokszor reggel kezd az ember, de az utolsó órája estig tart. Van néhány tárgy, ami közösen van más mesterszakosokkal, de igen, az órák többségét 2-4 embernek tartják főleg most, hogy már a filozófiatanár képzés is megszűnt.

2016. máj. 16. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:

Honnan tudod, hogy hányan jelölték meg? :o

Nem is azzal van problémám, hogy sort kell keríteni a tudás ilyetén felmérésére, vagy a jelentkező megismerésére egyéb vonatkozásból egy szóbeli vizsga keretében, csupán arra gondoltam, hogy nem vagyok az a tipikusan stréber (nem ezt a szót akartam használni, de most nem jut eszembe megfelelőbb, a nyelvemen van..) diák, aki hatalmas mennyiségű tananyagot sajátít el szinte teljes egészében 'magoló' technikával, és mivel e tudás visszadásának ő (a stréber diák) magabiztos és töretlen mestere, nem feltétlenül, mondhatni ritkán szúr szemet a megértésnek az esetleges hiánya az adott téma bizonyos részleteiben egy külső szemlélőnek, főleg ha e szemlélő belefeledkezik az előadás módjába, melynek nagyszerűsége és szépsége az előadó rutinosságából és rátermettségéből (e módszert tekintve) fakad.

Filozófiai eszmecseréktől természetesen nem rettenek vissza, talán másra sem vagyok igazán képes, de nem vagyok benne egészen biztos, hogy jelenlegi lexikális tudásom volna akkora, mint a mértéke vagy módja az irányulásomnak, mely talán nem kevésbé tudatos (intencionális, husserli értelemben, ha már..), mint ösztönös. Persze, a fentebb említett (bizonyára túlzó és sarkító) példát, szembeállítva velem, pusztán tapasztalataim szemléltetésének céljából vetettem fel, remélve, hogy máshol nem így működnek a dolgok, ahogy ott, ahol az alapképzést végeztem. Sokszor megesett, hogy próbáltam adott témakörökben engem kiváltképp foglalkoztató problémákról párbeszédet folytatni a többiekkel, de képtelenek voltak rá, mivelhogy saját bevallásuk szerint sem értenek semmit az egészből, annak ellenére, hogy jegyzeteikből felkészülve rendre jelesre vizsgáztak, bár egész félévben (és ez vonatkozik az alapképzés teljes idejére is) meg sem szólaltak. Én gyakran folytattam diskurzust a tanárokkal, sokszor polémiákat (esetenként heves vitákat majdhogynem) felfejtve az adott téma kétséges pontjait, amelyek a teljes megértést teszik lehetetlenné a felmerülő egyéb lehetőségek és figyelembe nem vett szempontok tekintetében. Sokszor csak kettesben beszélgettünk a tanárral, bár szerepelni nem szeretek, referálni pedig végképp utálok emiatt.

Mindezt csak azért említettem, hogy lásd, miért is félek a felvételi vizsgától.

Az órák rendszertelensége nem is zavarna, ha nem kellene a lehető legtöbbet dolgoznom suli mellett..

2016. máj. 16. 21:08
 13/14 anonim ***** válasza:
0%

"Honnan tudod, hogy hányan jelölték meg? :o "


Te ugye a "felvi" nevű ezoterikus dologról még nem hallottál soha? Néha meglep, mennyire életképtelen emberek szereznek diplomát.

2016. máj. 16. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:
Ja, megvan! Rákerestem. Kösz a tippet!
2016. máj. 16. 23:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!