Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » A Pázmány filozófia vagy...

A Pázmány filozófia vagy esztétika mesterszakjaira való felvételi vizsgáról rendelkezik valaki bármilyen információval?

Figyelt kérdés

A motivációs levél érdekelne főként és maga a szóbeli vizsga. Amilyen részletesen csak lehet, jöhetnek leírások.


ui.: Aki nem konkrétan a kérdésre akar válaszolni, az inkább kíméljen meg a közhelyes kommentektől, amiket minden hasonló jellegű kérdésnél olvasni lehet..



2016. máj. 9. 00:24
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
0%

Az ugye megvan, hogy az esztétika TÉNYLEG semmire sem jó?


Egy bölcsész

2016. máj. 9. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Látom nehéz betartani, amit az utóiratban írok..:/
2016. máj. 9. 11:35
 3/14 anonim ***** válasza:
0%
Nézd, a valóságot figyelmen kívül hagyhatod, meg becsukhatod a szemedet, de a tényeket nem tudod megváltoztatni, mint ahogy azt a két évet sem, amit baromságokra pocsékolsz. A filozófiának egyedül a formális, analitikus ágával érdemes foglalkozni, de azt a PPKE-n nem fogod meglelni, mert ott csak vallásfilozófia van. Az esztétika pedig nem tudomány, par excellence baromság, az ég világon semmire nem lehet felhasználni, és a tudományok között sem sok keresnivalója van.
2016. máj. 9. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
77%

<< Szintén nem a kérdésre válasz, de ha az előző koma nem bírt magával, akkor én miért tartóztassam magam?>>


"...mint ahogy azt a két évet sem, amit baromságokra pocsékolsz."

Ha valakit érdekel egy tudomány, akkor a tanulása számára nem baromság. Aki pedig mesterszakra jelentkezik filozófiából, az nyilván tisztában van vele, hogy pénzt nem fog vele keresni.


"...egyedül a formális, analitikus ágával érdemes foglalkozni..."

Ez egyrészt nem igaz, másrészt semmi értelme annak, amit ki akarsz fejezni vele.

Az analitikus ág más felosztás szerinti része a filozófiának, mint az esztétika; egy esztétika nevű képzés nyilván az analitikus esztétikát is magában foglalja.


"...az ég világon semmire nem lehet felhasználni, és a tudományok között sem sok keresnivalója van."

Hülyeséget beszélsz megint; az esztétika jelentősége az egyik legközvetlenebb, mivel a műalkotásoknak pont azzal az apektusával foglalkozik, aminek céljából létrejöttek. Vagyis műalkotások létrehozására és jobbá tételére, ill használati tárgyak esztétikai értékének növelésére lehet(ne) felhasználni.

Egy tudományt pedig nem lehet az alapján értékelni, hogy mennyire felhasználható, mert nem ez a célszerűsége, hanem hogy megértsük általa a témáját. (Például ezt is értenéd, ha tanultál volna esztétikát). A kérdező célja is nyilván ez.


Egy nem bölcsész.

2016. máj. 10. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Meglepő szélsőségeket vonultattok fel, egy bölcsész szól a bölcsészet adott ágai ellen, míg egy nem bölcsész azok mellett, szép. :D Minden tiszteletem a 4. kommentelőé, soraiban nem találtam kivetnivalót, rám nézve sem.
2016. máj. 10. 15:05
 6/14 anonim ***** válasza:
66%

Nem értem a kérdést. A filozófiára meg van adva az olvasmánylista, abból kérdezhetnek bármit. Nem egyszerű bekerülni.

Az esztétikáról nem sokat tudok.


Egyébként én sem értem, mit szólnak abba bele egyesek, hogy milyen szakra jelentkezel. Én is elvégeztem a filozófiát, semmi bajom nem lett tőle, nem lettem lelkileg sérült. Óriási buli volt.

2016. máj. 16. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

"A filozófiának egyedül a formális, analitikus ágával érdemes foglalkozni, de azt a PPKE-n nem fogod meglelni, mert ott csak vallásfilozófia van."


- Te ugye nem jártál a Pázmányra? Igaz, hogy Kollár már nincs ott, de Schmal és Lautner személyében azért még mindig bőven vannak, akik hitelesen mutatják be az analitkikus oldalt.

Már ha egyáltalán van értelme az analitikus és a kontinentális filozófia felosztásának (az meg végképp baromság, hogy a vallásfilozófia nem lehet analitikus). Szerintem nincs, és ezzel sok pázmányos oktató egyetért.

Egyébként éppen az egyik vallásfilozófiai előadás volt a legjobb óra, amin öt év alatt részt vettem.

2016. máj. 16. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

Az olvasmánylista az megvan, a vizsga menete és körülményei érdekelnének, no meg a motivációs levélről se igazán tudok semmit, hogy mit kellene bele írni és hogy nézzen ki, az alapvető dolgokon kívül, hogy mi érdekel főként, mi a célom, miért ide jelentkeztem stb.


Azt írod, hogy nem egyszerű bekerülni, akkor ha nincs túl magabiztos tudásom és nem vagyok naprakész mindenből, ne is próbálkozzak? :/ Mennyire megy pofára a felvételi? Tudsz mesélni kicsit a szakról?

2016. máj. 16. 11:56
 9/14 anonim ***** válasza:
66%

A motivációs levél lehet, hogy elő sem kerül felvételin. Volt olyan szak, ahol láttam, hogy ott van a vizsgáztatónál, alá húzva néhány rész, de filozófián szóba sem került. Mindenesetre ha leírod, mi érdekel, miért jelentkezel, merre kutatnál tovább, abból nincs gond. Amúgy a vizsga úgy folyik, hogy pl. az egyik tanár azt mondja, "Descartes", Te meg elkezded összefoglalni a lényeget. Esetleg még belekérdeznek. Erre a másik azt mondhatja, hogy akkor hogyan reflektál erre Husserl, és Te ezt is elmondod. Utána még feltehetnek általánosabb kérdéseket a motiváltságodról.


Azért nem egyszerű bekerülni, mert egyszerűen kevés a hely, és annál azért többen jelentkeznek. Annak egyértelműen előnye van, aki ott végzett, és már látták, mire képes.

A szakkal kapcsolatban akkor tudok részletesebben írni, ha leírod, mire vagy kíváncsi,

2016. máj. 16. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

De hány oldalasnak kell lennie egy motivációs levélnek? Ezt se tudom.. 10? vagy 3? Nem mindegy azért..


Pont ettől a választól féltem amúgy, és félek, hogy a vizsgán is ez lesz, hogy mondanak egy nevet (bár még ha csak valami szűkebb témát mondanának, jobb volna..), és akkor arról nekem hosszú percekig-tízpercekig összeszedetten, egységesen, egymásra épülő mondatokkal kell értekeznem. Ez önmagában nem is lenne akkora probléma, ha nem egy ilyen fontos helyzetben kívánnák meg tőlem, ahol azt sem tudom, hogy fiú vagyok-e vagy lány, nemhogy még nyugodtan tudjak gondolkozni és konzekvens monológot építeni. Ehhez sajnos sem a kellő magabiztosságom, sem a gyakorlatom nincs meg. És például, ha az általad említett példánál maradunk, nem tudok válaszolni arra, hogyan reflektált Husserl Descartes bizonyos tételeire, akkor gondolom eleve el is ástam magam, és ott azon nyomban felállhatok és adieu. Mindennek fényében és amiket te is írtál és egyéb helyekről hallottam/olvastam, nehéz megtartanom a hitet arra nézvést, hogy vajmi esélyem is van bekerülni, mely hit már csak a fekészüléshez való erőhöz és motivációhoz is szükségeltetne, így mindennek tudatában csak tovább mélyül a reménytelenségem. Mivel nem ott végeztem, s így nem ismernek, nem tudhatnak ezekről a dolgokról sem, amiket leírtam, ahogy arról sem, hogy a teljes tudásom mekkora, illetve mely területeken vannak mélyrehatóbb ismereteim, amik a vizsgán említésre sem kerülnek és létezésüket sem fogja feltételezni senki, nemhogy hiányolni.


Nem tudom van-e értelme egyáltalán bármit megtudnom a szakról így felvétel előtt, egyre csökkenő eséllyel a bekerülésre. A tanárok jelleme és hozzáállása érdekelne, szigora vagy emberségessége, mennyire nagyok az elvárások (bár ezt nem is tudom, mihez viszonyítva lehetne kifejezni..), az órák menetéről is írhatnál (idén 3-4 embert vesznek fel maximum mesterre, ennek a 3-4 embernek tartanak csupán órákat, vagy összevonják más hallgatókkal őket?), naponta hány óra van (láttam, hogy filozófia mesteren kevesebb kurzus van, mint esztétikán, s míg előbbin vannak 6 kredites kurzusok is, esztétikán maximum csak 3 kreditesek vannak), lehet-e dolgozni suli mellett (ez kapcsolódik az előző kérdéshez is, diákmunkára gondolok). Egyelőre ennyi, majd később még kérdezek talán.

[Bár vannak még ilyen bugyuta kérdésem, hogy ki kell-e öltözni a felvételi vizsgára, vagy hogy állnom kell-e a hány tagú bizottság előtt is? vagy ülnöm velük szemben karnyújtásnyira, hogy még csak pillantásomat se merjem rájuk vetni.. de ezeket már csak szögletes zárójelben bátorkodom leírni..:D)

2016. máj. 16. 12:54
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!