Hogy telik egy doktor egy napja?
Attól függ, hogy milyen munkahelyen, milyen munkakörben dolgozik. A saját példámat szívesen leírom, én egyetemen dolgozom, adjunktusként.
Tehát: reggel fél 6-kor kelek. Elviszem a gyerkőcöket a suliba. Utána bemegyek az egyetemre, ahol megtartom az óráimat. Kb. 14-16 órám van egy héten. Sajnos tagja vagyok kari tanácsnak, ilyen-olyan bizottságoknak, ezeknek az üléseire el kell mennem. Szinte minden hétre jut legalább egy ilyen. Mivel van egy olyan szakunk, aminek én vagyok a szakvezetője, az ezzel kapcsolatos adminisztratív ügyeket is kell intézni, vagy legalábbis megbeszélni az oktatásszevezőkkel, hogy mi legyen. Ilyen pl.: órarendi probléma, hallgatói ügyek, esetleg már készítjük elő a következő félévet, és eldöntjük, milyen tantárgyak legyenek, ki tanítsa stb. Mindig vannak szakdolgozóim, velük is kell foglalkozni.
Ha valamilyen csoda folytán még mindig van egy kis időm, akkor szakirodalmat keresek vagy cikket írok. Délután 3- fél 4 körül elindulok haza, összegyűjtöm a családot. Utána családi programok, majd este 8-9 körül nekiállok órára készülni, vagy cikket írok. Ha fáradt vagyok, akkor inkább filmet nézek, vagy alszom.
Munkám szempontjából a legfontosabb a kutatás, publikálás, illetve az órára készülés lenne, de sajnos erre jut a legkevesebb idő. Erre a félévre úgy kértem, hogy legyen egy olyan napom, amikor nincs órám, így remélhetőleg akkor tudok otthon haladni a cikkeimmel.
Egyébként szinte minden napom más, elég sok egyedi program van, pl. külföldi egyetemekről jön delegáció, akkor őket fogadni kell, vagy időnként konferenciára megyek, akkor ott tartok előadást stb. Szóval eléggé változatosak a munkámmal együtt járó feladatok.
5:15-kör kelet, kávézom, mosakszom; bejövök a munkahelyre.
Útközben veszek valami reggelinekvalót.
Itt kávézom, megnézem a netet, a gyakorikerdeseket, aztán veszem a köpenyt, és megyek a laborba dolgozni.
Délben ebéd, aztán délután esetleg valami megveszélés, ill. meeting. 5-kor indulok haza.
M.Sc. + PhD, versenyszférás kutatóként.
(Kb. annyi a fizetésem, mint egy egyetemi professzornak)
Docensként dolgozom egy egyetemen.
A hét napjai közül átlagosan (szorgalmi időszakban félév függően) 2-t az egyetemen töltök reggeltől estig, órákat tartok, konzultálok hallgatókkal, megbeszéléseken, bizottságok munkájában veszek részt. A maradék 5 napban tudományos kutatásaimmal foglalkozom otthoni laboromban és az óráimra készülök fel (tanulok, szakirodalmat olvasok).
Napirendem egyetemi napokon:
6h-kor kelek,
7h-kor indulok
7:30 körül érkezek az egyetemi szobámba
kb. 8:00 és 12:00 között vannak a délelőtti óráim
dél körül ebédelek az egyetemi menzán (órarend függő, hogy mikor)
kb. 13:00-19:00 között vannak a délutáni óráim, konzultációk, megbeszélések, fogadóóra. Az esti órákban jellemzően doktori órák és a speciális kollégiumok.
19:30 és 21:30 között érkezem haza.
Otthon vacsorázok, majd családi dolgok után lefekszem aludni.
Napirendem otthoni kutatónapjaimon:
7h-kor kelek
8-10h között átnézem a levelezésemet és tájékozódom az interneten
10h és 14h között aktuális kutatási feladatokkal foglalkozom.
14h körül ebédelek, majd alszom egy órácskát.
16h és 22h között folytatom a kutatással összefüggő dolgaimat, közben változó időpontban vacsorázom, majd normális esetben éjfél előtt aludni térek.
(Bizonyos esetekben előfordul, hogy nagyon elmerülök valamiben ekkor átdolgozom az éjszakát és másnap felborul a szokásos napirendem, mert későig alszom.)
Hetente egyszer este uszodába megyek. Havonta egyszer-kétszer előfordul, hogy szabadnapot tartok családi programok miatt. Nagyjából két-három havonta előfordul, hogy este színházba megyek. Évente 3-4 hetet külföldön töltök konferenciákon, workshopokon, néha 1-2 hónapra külföldi oktatói-kutatói megbízásnak teszek eleget, ekkor otthon helyettesítenek, amit később viszonzok. A vizsgaidőszakokban csak hetente 1 napon megyek be az egyetemre vizsgáztatni és megbeszélésekre ilyenkor 6 nap áll a kutatás rendelkezésére. Nyaralni nem járok, de ha külföldön vagyok akkor mindig igyekszem turistáskodásra is kihasználni az alkalmat délutánonként, hétvégéken, meglátogatok múzeumokat, kirándulóhelyeket.
Ma Magyarországon a valóban elhivatott tudományos kutatók nagyon nagy része otthon dolgozik, otthon alakítja ki a stabil munkafeltételeit, mert
1. az egyetemen korlátozottak a lehetőségek (van olyan egyetemi épület, ahová éjszaka és hétvégén nem is lehet belépni, vagy csak körülményesen eseti engedélyekkel),
2. mert az egyetem nem is képes kellően nagy méretű biztonságos szobákat, laborokat, raktárakat biztosítani (sokszor 1 irodában 2-3 ember is van egyéb helyiségeket pedig nem is tudnak adni),
3. mert a sokszor saját pénzből beszerzett, vagy saját pályázatokból fedezett műszereket az ember nem is szívesen tartja az egyetemen ahol nem a maga ura,
4. mert gyakran előfordul, hogy egyetemet kell váltani, vagy leépítések, átszervezések, integrációváltások vannak és ilyen bizonytalan feltételeknek nem lehet kitenni egy komoly életreszóló kutatási programot, ami az embernek az ténylegesen az élete,
5. mert nincs garantálva, hogy nyugdíjba-menetel után is meglesznek a kutatási feltételek ott, ahol az ember addig dolgozott,
6. mert az egyetemen nincs is mindig tökéletes garancia arra, hogy illetéktelen személyek, túl kíváncsi kollégák, takarítónők, karbantartók, szerelők, adminisztratív emberek, ilyen-olyan auditorok, "leltározók", pályázati ellenőrök, vagy akár különböző szintű vezetők nem nyúlnak hozzá az ember anyagaihoz, feljegyzéseihez, eszközeihez, mintáihoz stb. valamilyen ürüggyel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!