Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Hogy telik egy doktor egy napja?

Hogy telik egy doktor egy napja?

Figyelt kérdés
Természetesen nem a háziorvosra gondolok, hanem a pHD tudományos doktori fokozattal rendelkezők egy átlagos munkanapjára lennénk kíváncsiak az osztályban.

2016. febr. 8. 04:36
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, hogy milyen munkahelyen, milyen munkakörben dolgozik. A saját példámat szívesen leírom, én egyetemen dolgozom, adjunktusként.

Tehát: reggel fél 6-kor kelek. Elviszem a gyerkőcöket a suliba. Utána bemegyek az egyetemre, ahol megtartom az óráimat. Kb. 14-16 órám van egy héten. Sajnos tagja vagyok kari tanácsnak, ilyen-olyan bizottságoknak, ezeknek az üléseire el kell mennem. Szinte minden hétre jut legalább egy ilyen. Mivel van egy olyan szakunk, aminek én vagyok a szakvezetője, az ezzel kapcsolatos adminisztratív ügyeket is kell intézni, vagy legalábbis megbeszélni az oktatásszevezőkkel, hogy mi legyen. Ilyen pl.: órarendi probléma, hallgatói ügyek, esetleg már készítjük elő a következő félévet, és eldöntjük, milyen tantárgyak legyenek, ki tanítsa stb. Mindig vannak szakdolgozóim, velük is kell foglalkozni.

Ha valamilyen csoda folytán még mindig van egy kis időm, akkor szakirodalmat keresek vagy cikket írok. Délután 3- fél 4 körül elindulok haza, összegyűjtöm a családot. Utána családi programok, majd este 8-9 körül nekiállok órára készülni, vagy cikket írok. Ha fáradt vagyok, akkor inkább filmet nézek, vagy alszom.

Munkám szempontjából a legfontosabb a kutatás, publikálás, illetve az órára készülés lenne, de sajnos erre jut a legkevesebb idő. Erre a félévre úgy kértem, hogy legyen egy olyan napom, amikor nincs órám, így remélhetőleg akkor tudok otthon haladni a cikkeimmel.

Egyébként szinte minden napom más, elég sok egyedi program van, pl. külföldi egyetemekről jön delegáció, akkor őket fogadni kell, vagy időnként konferenciára megyek, akkor ott tartok előadást stb. Szóval eléggé változatosak a munkámmal együtt járó feladatok.

2016. febr. 8. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
hát ez tök jó, sokkal jobb mint középiskolai tanárként robotolni.
2016. febr. 8. 19:53
 3/11 anonim ***** válasza:
Igen, csak ugyanilyen képesítésekkel, doktori fokozattal úgy bruttó 130.000 forinttal több lenne a fizetésem középiskolai tanárként.... Ettől függetlenül szeretem csinálni.
2016. febr. 8. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

5:15-kör kelet, kávézom, mosakszom; bejövök a munkahelyre.

Útközben veszek valami reggelinekvalót.

Itt kávézom, megnézem a netet, a gyakorikerdeseket, aztán veszem a köpenyt, és megyek a laborba dolgozni.

Délben ebéd, aztán délután esetleg valami megveszélés, ill. meeting. 5-kor indulok haza.

M.Sc. + PhD, versenyszférás kutatóként.

(Kb. annyi a fizetésem, mint egy egyetemi professzornak)

2016. febr. 9. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Docensként dolgozom egy egyetemen.


A hét napjai közül átlagosan (szorgalmi időszakban félév függően) 2-t az egyetemen töltök reggeltől estig, órákat tartok, konzultálok hallgatókkal, megbeszéléseken, bizottságok munkájában veszek részt. A maradék 5 napban tudományos kutatásaimmal foglalkozom otthoni laboromban és az óráimra készülök fel (tanulok, szakirodalmat olvasok).


Napirendem egyetemi napokon:

6h-kor kelek,

7h-kor indulok

7:30 körül érkezek az egyetemi szobámba

kb. 8:00 és 12:00 között vannak a délelőtti óráim

dél körül ebédelek az egyetemi menzán (órarend függő, hogy mikor)

kb. 13:00-19:00 között vannak a délutáni óráim, konzultációk, megbeszélések, fogadóóra. Az esti órákban jellemzően doktori órák és a speciális kollégiumok.

19:30 és 21:30 között érkezem haza.

Otthon vacsorázok, majd családi dolgok után lefekszem aludni.


Napirendem otthoni kutatónapjaimon:

7h-kor kelek

8-10h között átnézem a levelezésemet és tájékozódom az interneten

10h és 14h között aktuális kutatási feladatokkal foglalkozom.

14h körül ebédelek, majd alszom egy órácskát.

16h és 22h között folytatom a kutatással összefüggő dolgaimat, közben változó időpontban vacsorázom, majd normális esetben éjfél előtt aludni térek.

(Bizonyos esetekben előfordul, hogy nagyon elmerülök valamiben ekkor átdolgozom az éjszakát és másnap felborul a szokásos napirendem, mert későig alszom.)


Hetente egyszer este uszodába megyek. Havonta egyszer-kétszer előfordul, hogy szabadnapot tartok családi programok miatt. Nagyjából két-három havonta előfordul, hogy este színházba megyek. Évente 3-4 hetet külföldön töltök konferenciákon, workshopokon, néha 1-2 hónapra külföldi oktatói-kutatói megbízásnak teszek eleget, ekkor otthon helyettesítenek, amit később viszonzok. A vizsgaidőszakokban csak hetente 1 napon megyek be az egyetemre vizsgáztatni és megbeszélésekre ilyenkor 6 nap áll a kutatás rendelkezésére. Nyaralni nem járok, de ha külföldön vagyok akkor mindig igyekszem turistáskodásra is kihasználni az alkalmat délutánonként, hétvégéken, meglátogatok múzeumokat, kirándulóhelyeket.

2016. febr. 11. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
"Az osztályban":-). 38 éves férfi vagyok, adjunktus az egyetemen, tudományos munkatárs a köztestületnél (így megkeresem azt, mint a korábban író versenyszférás kolléga). 6 felé kelek, ha van időm, kardióedzéssel vagy súlyzózással indítok az edzőteremben (hetente négy az ideális, de a napi kardiót is bevállalom, ha kell), melyet alapos zuhanyozás követ (tisztaságmániás vagyok). Két napot töltök az egyetemen, az egyiken időnként van órám, a másikon reggel és este is vannak előadásaim, óráim. Szombaton gyakran levelezősöket tanítok, két kötelező MA tárgy tantárgyfelelőse vagyok. A kutatóintézet is heti két nap, itt egyik nap szabadabb (ekkor lehet kisebb csoportokban vitatkozni vagy könyvtárazni), a másik nap kötelező előadás van (évi egy magyar nyelvű, kétévi egy angol nyelvű minden kutatónak kötelező, opponenciák, nagy vita stb.). Legjobban publikálni szeretek, 2013 óta minden évben írok egy könyvet. Egy nagy kutatásban négy könyvet kell kihoznom 4 év alatt (kettő ebből "csak" kritikai kiadás, kettő pedig monográfia). Írni a maradék három napon szoktam (alapvetően hétvégén). Néha van azért lopott kávéház-látogatás, ilyesmi, hogy ne csak munka legyen. Szeretek hallgatókkal foglalkozni, ezt FB csoportban teszem (amikor nincs személyes kontaktusra lehetőség), akár este 10-kor is válaszolok, ha van időm (egyszerűbb, mint fogadóórán, ahová soha senki nem jön). Szakdolgozatot is szívesen vállalok, de szigorúságom és nehéz témáim miatt páran keresnek. Vizsgáztatásban konzervatív vagyok, saját tárgyat csak szóban vizsgáztatok (heti négy alkalom, ált. két különböző tárgy, a sajáton felül min. egy másik), írásban csak idegen tárgyat vizsgáztatok (kiborít, hogy táskával kabáttal padba ülnek). Ilyenkor mindenkit felállítok, mindent eltakaríttatok, TVSZ szerint mindenki sorban állva jelenléti ívet aláír, majd megmondom, hová ülhet. Állítólag katonás szigor ez ma már, 20 éve mi ebbe nőttünk bele. (Kollégáim nem nagyon tartják a szokást). Szabadidőmben régiségeket veszek, sportolok, néha egy jó ebéd (Four Seasons Gresham, Aranykaviár), esetleg szivar. Rengeteg szakirodalmat is veszek, ha az egyetemnek nincs módja, és van pénzem. Ötezer kötetes könyvtáram van. Újabban mehetek normálisan külföldre is. Tavaly Ázsiában voltam két hetet, ennyi minden évben belefér majd az új kutatásból (öt út van két évre beütemezve). A 12 év alatt 8 kiküldetésem volt, de csupa jó egyetemen (London, Párizs, Tallinn, Brno, Luxemburg, és kétszer Ázsiában) egy szavam nem lehet, de most majd az USA-ba is mehetek.
2016. febr. 14. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
P.S.: Egyedül élek, családom nincs, talán lesz. Állatot nem tartok. A háztartásban néha segít édesanyám, hogy legyen időm dolgozni. Alapvetően egészséges vagyok, 22 éve nem voltam beteg, de azért már sajnos nincs meg a 22 éves kori csúcsizomzatom.
2016. febr. 14. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Ez érdekes, és miféle laboratóriumot lehet otthon is üzemeltetni? Ez tisztára olyan, mint Bruce Wayne, a denevérember, annak volt egy ilyen házi laboratóriuma. Illetve még anno egyetemista koromban is hallottam olyan kémikus hallgatóról, akinek volt otthol kis laborja, ahol tudott kísérletezni.
2016. febr. 15. 01:54
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Ma Magyarországon a valóban elhivatott tudományos kutatók nagyon nagy része otthon dolgozik, otthon alakítja ki a stabil munkafeltételeit, mert


1. az egyetemen korlátozottak a lehetőségek (van olyan egyetemi épület, ahová éjszaka és hétvégén nem is lehet belépni, vagy csak körülményesen eseti engedélyekkel),


2. mert az egyetem nem is képes kellően nagy méretű biztonságos szobákat, laborokat, raktárakat biztosítani (sokszor 1 irodában 2-3 ember is van egyéb helyiségeket pedig nem is tudnak adni),


3. mert a sokszor saját pénzből beszerzett, vagy saját pályázatokból fedezett műszereket az ember nem is szívesen tartja az egyetemen ahol nem a maga ura,


4. mert gyakran előfordul, hogy egyetemet kell váltani, vagy leépítések, átszervezések, integrációváltások vannak és ilyen bizonytalan feltételeknek nem lehet kitenni egy komoly életreszóló kutatási programot, ami az embernek az ténylegesen az élete,


5. mert nincs garantálva, hogy nyugdíjba-menetel után is meglesznek a kutatási feltételek ott, ahol az ember addig dolgozott,


6. mert az egyetemen nincs is mindig tökéletes garancia arra, hogy illetéktelen személyek, túl kíváncsi kollégák, takarítónők, karbantartók, szerelők, adminisztratív emberek, ilyen-olyan auditorok, "leltározók", pályázati ellenőrök, vagy akár különböző szintű vezetők nem nyúlnak hozzá az ember anyagaihoz, feljegyzéseihez, eszközeihez, mintáihoz stb. valamilyen ürüggyel.

2016. febr. 15. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
ha izomból kutató vagy akkor ülhetsz egész nap a laborban napi 10-12 órát még 7 végén is.
2017. márc. 23. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!