Szerintetek a Corvinusra vagy a BME-re menjek? (közgazdásznak készülök)
Azért nem 2 tantárgy különbség van az alkalmazott közgáz és a gazdmen között, nézd meg jobban azokat az operatív tanterveket. :D
Teljesen más gondolkodásmódot KÉNE adnia a 2 szaknak, a gazdmen a vállalati osztályokba ad betekintést: HR, pénzügy, logisztika meg minden anyám kínja, üzleti gondolkodásmódot ad, az alkalmazott közgáz meg monetáris politika, makrogazdaság, modellalapú látásmódot ad.
#18
A kérdés az volt, hogy BCE, vagy BME, ha az egyik nem indít valamit, akkor nem értelmezhető, azaz a kérdező nem gondolhatott a turizmusos képzésre.
A turizmushoz:
Vannak olyan helyek (mint pl a turizmussal foglalkozó cégek :P) ahol hasznos a képzés. Az, hogy rossz pozícióba vesznek el embereket az nem az oktatási rendszer hibája szerintem.
#21
A Gazdálkodási és Menedzsment szaknak is kell modellekről is szólnia, az egész szak lényege a mindenből valamennyit.
Lényegében a generalista/"híd" szak, aki "semmihez sem ért, de akármelyik másik közgazdászról tudja, hogy miről beszél".
Nagyon durva lenne, ha pl a Gazdmenest minden monetáris politikai változás "sokként érne".
Az üzleti tervezést is nehéz lenne reálisan megcsinálni a gazdasági modellek ismerete nélkül.
Lényegében az elméleti és a "gyakorlati" gazdaságtan ugyanazt a dolgot nézi, csak a folyamatok indoklásaként lát mást.
#23-as
"A kérdés az volt, hogy BCE, vagy BME, ha..."
Ezt miért nekem írtad? A #13-as keverte bele a közgáz témába a Turizmus&Vendéglátást diplomát, nem én...
#18-as voltam
Ezt írtad:
"Pillanatnyilag közgázon belül az ELTE alkalmazott közgazdaságtanját tarják a legjobbnak, ezt követi a BME ugyanezen szakja, majd a BCE-é.."
Amire kaptad ezt a választ:
"A közgazdaságtudományi és az üzleti képzéseket ne mossuk össze"
És te ezt válaszoltad:
"A kérdező által feltett kérdésben az áll: "(közgazdásznak készülök)" "
Azért eléggé látszott, hogy te nem tudtad, hogy az üzleti képzések is közgazdász diplomát adnak, csak egy példával szemléltette neked. Ha kereskedelem és marketinget írt volna, most azon rugóznál.
#26-os
"Azért eléggé látszott, hogy te nem tudtad, hogy az üzleti képzések is közgazdász diplomát adnak, csak egy példával szemléltette neked. Ha kereskedelem és marketinget írt volna, most azon rugóznál."
Nem hinném, hogy ezt jól sikerült értelmezned a leírtakat..
Ahogy a korábbi kommentemben is írtam, a #13-as kommentre reagáltam, azon belül is a következő mondatra:
"Egyébként ha Magyarországon csinálsz egy turizmus és vendéglátást vagy egy gazdálkodási és menedzsment vagy bármilyen üzleti szakot, akkor Magyarországon már közgazdásznak számítasz,"
Arról, hogy a Turizmus és vendéglátást elvégzők is közgazdász diplomát kapnak, valóban nem volt tudomásom, de #13-as felhívta rá erre a figyelmem.
De hogy következik mindebből az, hogy "nem tudtam, hogy az üzleti képzések is közgazdász diplomát adnak"???
Na tisztázzunk ezt le, külföldön (jobb helyeken) a közgazdász az economist, aki elvégezte az economics alapszakot minimum undergraduate (Amerikában) vagy BSc képzésen, ennek Magyarországon talán az ELTECon alkalmazott közgazdaságtan szakja felel meg a legjobban, a tanterv kidolgozása során pl. borostyán ligás egyetemeken oktatott economics szakot "copyzták", pl. Yale-en és különböző amerikai egyetemeken is végzett emberek voltak program kidolgozói.
Ennek megvannak az előnyei és a hátrányai, a magyar munkaerőpiacon lehet ez nem feltétlenül előny bármiben is, mert nem érdekli a munkáltatókat, nincs belőle hasznuk. Nem véletlenül vannak a hasonló szakok más egyetemeken "elüzletiesedve", hogy piacképesebbek legyenek. Előnye viszont, hogy az ELTECon-ról sokkal többen kerülnek be külföldi PhD programokba például.
Pénzügyet meg hasonló dolgokat Business School-okban tanítanak, ők Business Degree-t kapnak, nem lesznek közgazdászok.
Ennyit a magyar felsőoktatásról, azon se lepődnék meg, ha egy bölcsész szakon jövőre indulna számvitel szakirány ezzel megindítva a bölcsész-közgazdász képzéseket, igazi kis hungarikum lenne.
#28
Economist itthon az lesz(oklevél megnevezés szerint), aki elvégzi az MBA-t.
A Yale szintúgy ezt a képzést csinálja.
Mindenki más Economist in ....
De az egész vita nonszensz a "ki az "igazi" közgazdász".
A közgazdaságtan a társadalomtudományokhoz tartozik, nem az üzleti tudományokhoz. Lehet, hogy az MBA-nél így van Magyarországon, de logikusan az is business degree lenne(Master of Business Administration...), a business schoolokban okatják külföldön is, például Harvard Business School ami a legismertebb talán, ott se a társadalomtudományi karon megy ez a szak, a közgazdaságtan viszont igen.
Erről a Yale-es dologról nem hallottam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!