Mi a különbség a mechatronika és a gépészet között?
Én végzős mechatrós vagyok és van néhány gépész ismerősöm. A mi mintatantervünk eleje nagyon hasonlít a gépészekéhez, viszont a harmadik/negyedik félévtől kezdve inkább a elektorinkával kapcsolatos tárgyak vannak többségben a kötelező tárgyak között. Választható és kötvál. tárgyak közül meg nyilván ahhoz közelebbi tárgyakat veszel fel ami jobban érdekel. Nehézség szempontjából szerintem hülyeség összehasonlítani a kettőt, mert eléggé készség függő.
Akkor érdemes a mechatrót választani, ha nem igazán döntötte még el az ember, hogy melyik műszaki terület érdekli leginkább.
Remélem tudtam segíteni:)
Jól írják az előző válaszolók. Annyit tennék hozzá, hogy a mechatronikások több tématerületet tanulnak. Van benne egy kis gépészet, egy kis villamosságtan, meg infó. Persze mivel így el vannak osztva ezek, ezért csak "bepillantást" kapnak belőlük. Viszont sokoldalúbb, több terület felé lehet szakosodni.
Hogy értsd: Mechatronikásként pl. nem tanulsz annyi gépészetet, mint gépészmérnökin. Cserébe viszont több infó, meg villamos dolog van, mint gépészmérnökin.
Amúgy ahogy mostanság észreveszem, egyre inkább a digitális elektronika, szabályozástechnika felé megy el az oktatás (mechatronikán), hisz nagyon sok alkalmazásban ez igen fontos szerepet kap.
Az átjárhatóság természetesen megoldható. Vannak, akik mechásként kezdték, de átmentek gépészmérnökire, és viszont. Hasonlóképp megfigyelhető az átjárás villamosmérnöki és mechatronika között is.
De amúgy mechatronikán is elég választékosak a szakirányok, ha téged pl. a gépjárművillamosság érdekel, minden lehetőség adott (mondjuk ez már msc-n van).
Szakirányválasztás bsc-n általában az 5.félévben van. Hogy milyen szakírányok kínálkoznak, azt az egyetem honlapján találhatod meg, ez más és más lehet intézményenként.
A programozásról meg annyit, hogy majd vagy megszereted, vagy megutálod. Mindenesetre gépészmérnökin sem úszod meg nélküle, mert a mai műszaki világban már elengedhetetlen a számítógéppel támogatott problémamegoldás.
Sokszor ugyanis olyan bonyolult számításokat kell elvégezni, hogy az már kézzel, papíron szinte lehetetlen. Tehát itt már nem arról van szó, mint középiskolában fizikából (ja amúgy fizikából, matekból vagy valamilyen szaktárgyból célszerű emelt érettségit tenned), hogy van egy képlet, behelyettesítesz, valami kijön, aztán viszlát...
Differenciálegyenletekkel fogtok dolgozni, Laplace-trafó, Fourier-trafó, állapottérmodell, stb. Szabályozástechnikában ez alapvető, erre számíthatsz.
Remélem, a válasz kimerítő, ha van még kérdésed, tedd fel nyugodtan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!