Orvosi egyetemen, anatómiából körül-belül mennyi tanulnivalót adnak fel egy órán?
Egyetemfüggő. Valahol első félévben nincs is még anatómia.
Meg általában egyébként sem az van, hogy akkor minden óra elején felelés az előző napi anyagból...
Csak ha lemaradsz, utána nagyon szar lesz a demóra meg a vizsgára felkészülni.
Mi első héten átvettük a felső végtag csontjait, aztán másodikon az ízületeket, harmadikon az izmokat, negyediken az ereket, idegeket és talán 5-6. héten volt az első számonkérés. Bár már nem nagyon emlékszem pontosan, régen volt.
Megtanulni őket? Hát az elején viszonylag sok, hacsak nem tanultál korábban latint, hogy ismerősen csengjenek a szavak.
Később azért bele lehet jönni, onnantól nem olyan vészes, sok esetben pedig nem is kell majd konkrétan bemagolnod 1-1 képlet nevét, hanem csak megjegyzed magyarul, hogy hol van, mi az, mit csinál stb, aztán a meglévő, magadra ragadt tudásoddal összerakod/lefordítod latinra.
Kb olyan, mint amikor elkezdesz egy új nyelvet tanulni, és a szótárfüzetből megtanulod az alapszókincset. Csak kevésbé monoton, unalmas. Ha csak figyelsz gyakorlaton, amit mutat a tanár, azt te is megfogdosod, kimondod hangosan a nevét, csoporttársakkal többször is átzongorázzátok az adott régiót, rengeteg minden fog pikk-pakk rád ragadni észrevétlenül.
Ja meg az anat javarészt arról szól, hogy meg is tudd mutatni a képletet, nem csak a nevét tudni. Szóval mindenképp megéri turkálni a tetemben ;)
"Értem, köszi, és ezek kb mennyi időt vesznek igénybe?"
Most erre a kérdésre tényleg egy konkrét választ vársz, hogy mondjuk napi 2 óra?
Nyilván nem lehet megmondani. Az emberek különbözőek, különböző képességekkel. Eltérő, hogy ki milyen gyorsan tanul. Valakire ráragad már a gyakorlaton a fele, valakinek napi 1 óra, valakinek meg napi 5.
Vannak olyan gyakorlatvezetők, akik gyakorlat elején az előző gyakorlat(ok) anyagából szoktak kérdezgetni, többnyire előre szólnak, hogy pontosan miből. Ennek különösebb tétje nincsen, de ha minden ilyen alkalomra megtanulod amit mondanak, valószínűleg nem kell a demonstráció (ZH) meg a vizsga előtt kevés idő alatt megtanulni a hatalmas mennyiségű anyagot, egy jó részét csak átnézni, felfrissíteni kell majd.
Ezeket egy rendes gyakvez úgy ütemezi, hogy az elején még kevés, aztán fokozatosan egyre több, de eközben te is belejössz a tanulásba és így a későbbi nagyobb adagok megtanulása is kb. annyi időt vesz igénybe mint az elején a kicsiké.
Az anatómia tipikusan egy olyan tárgy, amihez tényleg meg kell tanulni tanulni. Az, hogy milyen módszer felel meg, és mennyi időt vesz igénybe, emberfüggó.
Nálunk pl. első félévben nem volt anatómia, de melegen ajánlott volt egy bizonyos elektív tárgy, az orvosi terminológia teljesítése. Aki ezt megcsinálta, annak nem volt gondja az irányokkal, síkokkal, alapvető latin kifejezésekkel és a nagyobb testtájak latin nevével, pl. fej, nyak stb. és értette a neveket, amik 2. félévben elhagzottak az anat előadásokon, gyakorlatokon.
Az anyag sok, és egyre durvul, ahogy előrehalad, egyre nagyobb részekből van a számonkérés. Nálunk a gyakvez. tét nélküli kisdolikat íratott minden gyak elején, de írtunk 3 ZH-t évfolyamszinten, amiknek az átlaga egy részjegyet adott a vizsgára, és amikre lehetett 0-st is kapni, ha a 25%-ot nem érted el. Ez minősített elégtelennek számít. Kettes az 50%-tól. Ezekből a ZH-kból elvileg az első a legkönnyebb, de nekem a másik kettő jobban sikerült, mert azt is meg kell szokni (kivetítőn megy, egy kérdésre fél perc van.) Szerintem amúgy a legtanulósabb tárgy első évben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!