Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Az irodalomtanárok miért...

Nemo kapitány (V.A.) kérdése:

Az irodalomtanárok miért magasztalják és dicsőítik azokat a költőket is, akik alkoholisták, narkósok, őrültek, agresszív idegbetegek voltak?

Figyelt kérdés

Ajánlott olvasmány:

dr. Czeizel Endre könyvének címe: Aki költő akar lenni, pokolra kell annak menni?


2009. dec. 5. 18:36
 1/7 anonim válasza:
93%

Mert a legtöbb költő ilyen volt.

Csak akkor tudtak alkotni, ha volt valami kehéjük.

Most gondolom a 20. század első felében élő költőkre gondolsz. Na ezek a tipikus drogos, alkoholista, depressziós illetők. Általában mindenféle szórakozó helyekre jártak és az ilyen helyeken be tudták szerezni a szükséges anyagokat. És hogy miért? Le akartak nyugodni, lazulni, hogy az írásra tudjanak koncentrálni, vagy éppen bánatosak voltak és egy kis vidámság kellett nekik.

(Az én kedvenc költőm József Attila, aki szintén agresszív, idegbajos, drogos volt.)

Én is és a tanárok is azért szeretik ezeket a költőket, mert jó verseket írtak és nem azért mert ilyen mocskos életük volt.

2009. dec. 5. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
93%
Irodalomórán nem az a dolgod, hogy erkölcsileg bíráskodj, hanem a műveket értelmezd. Bizonyos irodalomelméleti irányzatok szerint nem is kellene életrajzot tanulni, csak a szövegre kell koncentrálni.
2009. dec. 5. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:
100%

(Én az első vagyok)

Második, igazad van, de azért érdemes a költő életével is foglalkozni egy kicsit (bár az inkább történelem).

2009. dec. 5. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönettel el tudom fogadni a véleményeteket, csak akkor nem kellene ezeket a tényeket titkolni, szépíteni, stb.

Persze ez tanárfüggő dolog is.

2009. dec. 5. 20:49
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Pedig manapság már ezekkel a kis "titkokkal" fel lehetne kelteni az érdeklődést. Amúgy én is József Attilát szeretem nagyon, de hát ő sem volt normális. :)

Ha megfigyeled a művészlelkeket, akár csak a környezetedből, akkor meglátod, hogy mindegyiknek van valami kis stiklije.

2009. dec. 5. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
100%
Az embereknek vannak "stiklijei", valamilyen mindenkinek... nem azt írtam, hogy figyelmen kívül kell hagyni az életrajzot, hanem, hogy vannak ilyen irányzatok. Ezért is, hogy miközben olvasod a versét, ne azon gondolkodj, hogy "jujj, de leitta magát közben" vagy egy másik fiúval aludt -hű, de pikáns! A középiskolában kellene elsajátítani egy úgynevezett kritikai gondolkodást, amibe az is beletartozik, hogy egy irodalmi műről el tudd dönteni, hogy tetszik-e neked. Persze közben azt is kialakítod magadban, hogy te milyen életet szeretnél élni, ezért jó sokféle életutat megismerni.
2009. dec. 6. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

21.50-es vagyok. Egyetértek veled, előző válaszadó. Tényleg jók azok az iskolák, amik nem a szerző életrajzával foglalkoznak az elemzés közben, de azért lássuk be, hogy egyes költőknél, íróknak nem lehet kizárni az életrajzot (de szerencsére erre is van egy irányzat).

A "stiklikről" pedig azért írtam, mert van szerencsém olyan írókkal, költőkkel találkozni, akiknek még csak néhány publikált művük van. És ezekben az emberekben tényleg van valami a tehetségen kívül, ami egy áltagemberben nincs. Ez pedig minden valószínűség szerint idővel felerősödi.

2009. dec. 6. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!