Mik azok a tipikus elit szakok?
Szimplán azért kérdem, mert az ismeretségi körömből rengeteg ember jár pl. pszichológiára, művészettörire és ők rendszerint gazdag szülők gyerekei, és elég "elitek".
Ez így rendben, de például én el nem tudom képzelni hogy a pszichó Bsc. és művtöri szak elvégzése után mihez kezdenek majd az életben? Egy pszichóhoz kb 10 évnyi tanulás kell hogy rendes állása legyen (ennyi erővel akkor már ott az orvosi), a művészettörténetet meg tipikus "hobbi" szaknak vagy másoddiplomának tudom elképzelni. De ők ezeket a szakokat azért végzik mert megtehetik, és érdekli őket de távlati tervük nincs vele. Vagy pl. ott a kommunikáció és médiatudomány. Ezek akkor most elit szakok? vagy mitől lesz egy szak elit? :)
"Aki úgy végzi el a pszichót, hogy brahiból, és nincs vele távlati terve, az kitörölheti majd a diplomával a fenekét. Egyébként nem tudom, milyen körökben mozogsz, én pszichológiára járok konkrétan, és a mellüket verő gazdag menőgyerekekből kevesebb van itt, mint a negyven éves anyukákból (pedig az se sok.. :)). "
Tudom, nem a pszichóra írtam hogy ott volna mellüket verő gazdag menőgyerek - tudom h olyan nem igazán van ott, olvasd el az első hozzászólásom! :) A saját szakomra írtam (jog) hogy nálunk bizony akadnak menőgyerekeket és mindenbuliban megjelenő lánykák...
Viszont pszichológiára, kommédiára egyre többen mennek olyanok akiknek távlati céluk nincs vele.
"Orvosira bárkit felvesznek, ha hajlandó fizetni, csak bőven 1 millió felett kellene fizetni félévente, ezért nem túl népszerű ez a lehetőség (a külföldiek 3 millió fölött fizetnek az angol vagy német nyelvű képzésre, de én a magyar nyelvűről beszélek)."
Na jóóó, ez a külföldieknek kedvez, pl magyart nem ismerek aki pl. a SOTE-DOTE pároson fizetősön tanulna orvosnak. Egyik volt áltsulis osztálytársam orvosira jár, azt mesélte hogy a saját évfolyamában és az alatta lévő évfolyamban egy sem volt aki fizetős, és a szakon belül mindössze kettő volt aki magyar volt és fizetős. (így a végére kialakult a kép már, mert sokan lebuktak)
"Szóval én a ponthatár alapján nem vonnék le következtetést, gyakran az ellenkezője is igaz, mikor villamosmérnöknek akárkit felvesznek, turizmus és vendéglátásra(vagy az elődjére az ifor-ra) meg magas a ponthatár, mégis előbbi színvonala magasabb általában."
A közgáz szakok ma már tényleg semmit nem érnek, közgazdászként végeztem eredetileg, bár önmagában a képzés színvonalas volt, a társaság már nem annyira :) Nem egy ember végezte el azt a szakot úgy, hogy a diplomaosztón csak pislogtam hogy mégis ezt hogy csinálta, hisz köztudottan az illető nem volt lángelme. Ezzel akik relatív keményen tanultak a 3.5 év alatt, azok tudása is megkérdőjelezhetővé vált a munkáltatók számára, hisz ha X ember hibázik az Y egyetem közgáz szakjáról, akkor biztos a többi is ugyanolyan buta lehet.
A közgáz szakok fizetős részére is elég volt 160-200 pont a bejutáshoz 3-4 éve... megjelentek ott is a pénzes, mindenbuliban megjelenő lánykák. És az a baj hogy ez általános probléma, mert a fizetős ponthatárok alacsonysága miatt már tényleg az nem tanul aki nem akar... a jog is kezdi elveszíteni presztízsét, bár még mindig életképesebb mint a többi humán szak, és legalább van esély feljebb jutni a ranglétrán, és szép karriert befutni.
Amit a mérnökiről írsz az is igaz, van egy oldal amit néha nézegetek, a BMEme, ott veszettül szidják a Corvinust hogy alig tanulnak valamit, én meg mindig azt hittem hogy oda is az "elitek" és az okosak járnak.
Hááát.... én azért nem hiszem h összetudnék hozni kémiából, fizikából vagy bioszból emelten egy 90%-os eredményt, és szerintem sokan vagyunk még ezzel így. Vagy ha mégis, akkor az nagy kitartás és szorgalom eredmény volna. És írom ezt most úgy h a jogon vizsgaidőszakban heti szinten falunk be 1-1 könyvet, és mégis képtelennek érezném magam egy biosz-kémia emeltre, pedig középsuliba nem okozott a két tárgy különösebb nehézséget.
És ahogy az orvosisok bekerülnek az egyetemre, az azt sejteti hogy bennük megvan a kellő kitartás-szorgalom a szak elvégzéséhez. Nem úgy mint pl. régen pár gazdász csoporttársamnál, hogy leérettségiztek nagy nehezen kettes hármasra, majd felvették őket fizetősre, aztán verték magukat hogy ők mennyire menők, holott az alapvető műveltségük egyenlő volt a nullával, és a kettes vizsgáik után mindig csaptak egy bulit. (más műszaki karon egy kettes, meg más egy gazdász karon is :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!