Mik azok a tipikus elit szakok?
Szimplán azért kérdem, mert az ismeretségi körömből rengeteg ember jár pl. pszichológiára, művészettörire és ők rendszerint gazdag szülők gyerekei, és elég "elitek".
Ez így rendben, de például én el nem tudom képzelni hogy a pszichó Bsc. és művtöri szak elvégzése után mihez kezdenek majd az életben? Egy pszichóhoz kb 10 évnyi tanulás kell hogy rendes állása legyen (ennyi erővel akkor már ott az orvosi), a művészettörténetet meg tipikus "hobbi" szaknak vagy másoddiplomának tudom elképzelni. De ők ezeket a szakokat azért végzik mert megtehetik, és érdekli őket de távlati tervük nincs vele. Vagy pl. ott a kommunikáció és médiatudomány. Ezek akkor most elit szakok? vagy mitől lesz egy szak elit? :)
Egy szak attól elit, hogy minőségi diplomát ad, és nehéz elvégezni, tehát a legjobbak járnak oda.
Elit szaknak lehet nevezni a teljesség igénye nélkül a következőket szerintem:
orvos, fogorvos, gyógyszerész, jogász, komolyabb mérnök szakok, TTK bizonyos szakjai például matematika, fizika, keményebb egyetemeken a pénzügy-számvitel...
Ami biztos nem elit szak: BÁRMI ami bölcsész, vagy FEEK. A pszichó egyébként pont azon kevés BTK-s szakok egyike, ami ér is valamit. A művtöri az büfé-ruhatár, hobbinak tényleg jó, többet viszont nem ér.
De akkor miért épp a gazdag és tanult és művelt szülők gyerekei járnak pl. művtörire vagy pszichóra? Meg mondjuk ha elém állítanak 10 bölcsész hallgatót akkor egyből kitudom szúrni ki a bölcsész- és ezt nem negatívumként írom, hanem intelligensnek tűnnek, más stílusuk van vagy nem tudom. Pl a pszicho- művtöris ismerőseim és a csoporttársaik rajonganak a komolyzenéért, festészetért, balett vagy latin táncórákat vesznek stb.
Egyébként elit szakként említetted a jogászt is, én jogra járok, de épp hogy köztünk több az átlagos mint a kiemelkedő (és itt nem a tanulmányi eredményre célzok)Nálunk többségben van az olyan aki szegény családból jött, a tandíjat épp hogy fizetni tudja, vagy épp diákhiteles, plusz általános érdeklődési körrel rendelkezik. Persze akadnak gazdag szülők gyerekei is, de ők inkább sznobok és feszítenek a 100 ezer forintos órájukkal. Vagy például nálunk sokkal több a plázacica csaj, és az aki minden buliban leissza magát, vagy épp a gyúrós, beképzelt fiúk mint egy bölcsészkaron.
Van egy bölcsész csaj ismerősöm, ő is rendkívül intelligens, imádja a szépirodalmat, színházat, művelt szülők gyereke, öltözködése pedig nagyon elegáns, számomra ő is "elit".
Nem védem a bölcsészeket, csak olyan furák :) Ha a saját karomon körülnéznék hányan szeretik a színházat, régi korok klasszikus filmjeit, komolyzenét (rajtam kívül), nem hinném hogy sok embert találnék. Ha Fb-n kitennék egy 40es évekbeli sanzon számot, akkor egy ember sem lájkolná, de ha mondjuk a művtöris ismerősöm tenné ki akkor kapna több tíz lájkot, mert ő olyan körben mozog hogy értékelnék azt a zenét :) Na kicsit elrugaszkodtam az eredeti témától, de remélem érted azt a jelenséget amit leírni próbáltam. (Ha egy kicsit zavaros akkor bocsi, több órányi tanuláson vagyok most túl:)
Az, hogy valami hasznos, vagy kultúrálisan értékes, nem ugyan az.
Az elit pedig valamennyire a tradíciók miatt kötődik a művészeti ágakhoz. Az arisztokráciában kötelező jelleggel kellett tudni akár több hangszeren játszani, művészeti témákban otthon lenni, vagyis műveltnek lenni. És vajon mi a hasznosabb? Ha énekelni, zongorázni tudsz, illetve felismered a művészeti kortstílusok jegyeit? Vagy ha képes vagy élelmet termelni, eszközöket gyártani, vadászni (igazi vadászat, nem kutyás hajtóvadászat lóról, 20 puskás emberrel), otthont építeni magadnak és a családodnak? Az felsőbb társadalmi rétegnek nem volt szüksége, hogy az életbenmaradáshoz közvetlenül fontos, hasznos dolgokat tudjon. Ez ma sincs másképp. Hiszen kapcsolatokkal sokmindent elérnek, amiért másoknak tanulni kell.
A BTK-sok (Bölcsészet Tudományi Kar, nem a Büntető Törvény Könyv) egyébként pedig azért szeretik a klasszikusabb kultúrális dolgokat, mert sokan erről tanulnak, ez veszi körül őket. A szabadbölcsész például ezt tanulja. Nekik tanulmányi kötelességük tájékozottnak lenni ilyen dolgokban. De azt, hogy olyan jó lenne a megjelenésük, nem tapasztaltam. Például néhány éve, amikor még egyetemista voltam, a BTK-soknál jellmző volt a tarisznya, a "hippisebb" öltözék. Megjelenésükben pont nem az elit réteget képviselték. Épp ellenkezőleg.
Akkor még a jogász, közgazdász, orvosi számított elitnek.
A műszaki nem, mert annak nincs hagyománya elit körökben, legyen az bármilyen nehéz, vagy jól fizetett.
"De akkor miért épp a gazdag és tanult és művelt szülők gyerekei járnak pl. művtörire vagy pszichóra?"
Mert arra akarnak menni, és az ő esetükben ez nem jelent akkora problémát, mint a csóró szülők gyerekeinél, mert van pénz rá és be is tudják őket protezsálni megfelelő munkahelyre. Egyébként én is azt tapasztalom, hogy a legjobb szakokon feltűnően sok a falusi, szegény körülmények közül érkező hallgató, na ők viszont vagy jó szakot választanak, vagy semmit, mert a diákhitelt vissza is kell fizetni valamiből.
Szóval szerintem válaszd szét azt, hogy elit szellemileg és elit anyagilag. Ráadásul a hazai felsőoktatásban nincsen jelentős társadalmi rétegződés, a legtöbb szakon egyaránt találsz tehetőseket és csórókat is. Ha mégis lehet valamit anyagilag elitnek nevezni, azok az alapítványi iskolák fizetős üzleti képzései.
Jogásznak sajnos elég sokan mennek olyanok is, akiket semmi nem érdekel, és bíznak benne, hogy a joggal érvényesülni tudnak. Talán többen is vannak, mint az elhivatottak. A közgazdászoknál szintén több ilyen van. Mondjuk jogásznak menni rossz háttérrel szintén nem jó dolog, mert egyrészt fontosak a kapcsolatok, másrészt végzés után még jó esetben is idő kell a jó kereset eléréséig, addig meg szülői támogatás nem árt.
Én is ezen gondolkodtam h inkább a ponthatárok teszik elitté. Pl. tanulhatott pár éve valaki jogon 180as ponthatárral, de 400assal is. Mellékes hogy a 180al bekerült hallgató több évig végzi az egyetemet- de egyszer elvégzi. Engem ez nagyon sokáig bosszantott, és máig is gondolkodom rajta hogy én középiskolában az 5 évet végigtanultam, aztán meg vannak olyan hallgatók a karon akik meg 2-3as eredményekkel bekerültek.
Az orvosinál nem ment lejjebb 400nál a pont, de a pszichóra is jellemző ugyanez, és ha megfigyelitek a bölcsészkarokon folyamatosan magas a ponthatár, fizetősön és államin egyaránt, ergo az illető aki oda jelentkezik valószínűsíthetően már középiskolába jó tanuló volt, és művelt, emellé szerzett intelligenciát is- mert ha nem lenne intelligens nem tanult volna.
Szerintem egy szak valódi presztízse/ elittsége viszont csak a diploma után bontakozik ki amikor már el kell helyezkedni, és akkor lehet viszonyítani a színvonalat és hogy "elitté" vált-e az illető.
Mindezt megfejtettem a válaszaitok alapján és a tételeim közti pihi alatt :)
Aki úgy végzi el a pszichót, hogy brahiból, és nincs vele távlati terve, az kitörölheti majd a diplomával a fenekét. Egyébként nem tudom, milyen körökben mozogsz, én pszichológiára járok konkrétan, és a mellüket verő gazdag menőgyerekekből kevesebb van itt, mint a negyven éves anyukákból (pedig az se sok.. :)).
Aki meg azért jár ide, mert megteheti (azt is megnézem, azért nem úgy működik a rendszer, hogy a szülő fizet valahova, hogy a gyereke 450 pontot kapjon a felvételin..), akkor szimplán kihullik. Rohadt nehéz ám ez a szak.
Orvosira bárkit felvesznek, ha hajlandó fizetni, csak bőven 1 millió felett kellene fizetni félévente, ezért nem túl népszerű ez a lehetőség (a külföldiek 3 millió fölött fizetnek az angol vagy német nyelvű képzésre, de én a magyar nyelvűről beszélek).
Mérnök, informatikus és TTK szakokon meg 20 éve alacsonyak a ponthatárok, de néhány büfé főiskolát leszámítva a hülyék vagy lusták bent véreznek el, olyan is akad, hogy akár a felvettek 90%-a sosem végzi el. Szóval én a ponthatár alapján nem vonnék le következtetést, gyakran az ellenkezője is igaz, mikor villamosmérnöknek akárkit felvesznek, turizmus és vendéglátásra(vagy az elődjére az ifor-ra) meg magas a ponthatár, mégis előbbi színvonala magasabb általában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!