Mi értelme ennek a cserediák programnak?
Egyik ismerősöm osztályába (10. osztály) jött egy ázsiai (vietnámi?) cserediák, és itt tölt egy tanévet. Angolul egy 11-12 éves gyerek szintjén beszél, magyarul nyilván egyáltalán nem tud. Ismerősöm elmondása szerint, ül az órákon mint a kuka (mert ugye semmit nem ért például a magyar 10.-es történelemből), majd nap végén hazamegy a vendégül látó családhoz.
Ez kinek, és miért jó? A lány is csak elveszteget egy évet az életéből, tanulhatna helyette.
Külföldön élni és beilleszkedni egy másik kultúrából való család életébe nagy kihívás. Tizenévesen még eléggé rugalmas az ember ahhoz, hogy fel tudjon venni más szokásokat. A nyelvet is könnyebb ilyenkor elsajátítani, persze 2-3 hónap, amennyit ez a diák itt tölthetett, még nem elég hozzá, de 10 hónap-1 év már csodát tehet.
Szóval a csereéve alatt fejlődik a kommunikációs készsége, önállóvá válik, jobban megismeri önmagát, ami sokkal később, vagy talán sosem történik meg, ha nem hagyja ott a komfortzónáját (a saját családja, városa, országa). Ráadásul mindezt szervezett és ellenőrzött körülmények között teheti meg, hiszen ott áll mögötte a cserediákos szervezet.
Lehet, hogy kívülről te ezt most elvesztegetett évnek látod, de őneki nem a magyar tananyag az elsődleges, hanem az, hogy magát a kultúrát megismerje, és lásson valami olyat, ami nagyon különbözik az otthonitól. Sokat tanul ő is (persze, ha aktívabban barátkozna, könnyebb lenne neki), de inkább készségeket, mint tárgyi tudás halmoz fel. Az ismerősöd és osztálya is segíthet neki, hogy gyorsabban beilleszkedjen a suliba, ha hívják ide-oda és egyáltalán hozzászólnak, máris megtörik a jég.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!