A Pázmány ITK-n tapasztalatotok szerint mennyire érezhetö, hogy vallásos hátterü az intézmény? Nem is csak hallgatói, hanem oktatói szemmel.
Személyesen még nem voltam ott, de most nyáron amugy is mindenki nyaral. Itt olvasom, a Pázmány egy igen családias hely, és diákok számára a vallás sem téma (egy zsidó ismerösöm is járt oda jogra). De a dolgózók számára? Pont ilyen kis közösségben lehet probléma ebböl:
Nem vagyok vallásos, söt, a magyar (katolikus) egyház társadalmi, politikai kötödéseit sem érzem magaménak.
Van itt valaki, aki tudja, hogy az oktatók ezt hogy élik meg, ettöl még érezheti-e magát otthon az ember a PPKEn, vagy kinézik?
Ne értsetek félre, tudom, egyházközeli közösségek is lehetnek toleránsak, de... azért nem mindig azok.
Elöre is köszi:)
Mondjuk én nem az ITK-ra, hanem a JÁK-ra járok, de egyáltalán nem erőltetik a vallást, nem erőltetnek semmit, de a lehetőség adott.
Nálunk annyi kötelező, hogy van egy félévnyi egyházismeret, meg 3 félév kánonjog. De nem nehéz tárgyak, órákra sem kell bejárni, ha nem akarsz. És az átlagot is javítja a legtöbb embernél.
Meg van egy csomó szabadon választható tárgy, ami egyházi vagy vallási jellegű, de ezek nem kötelezőek. Viszont sokan szeretik, mert elég könnyen elvégezhetőek.
Kereszt mondjuk van kb. minden teremben, de ez gondolom nem zavar. És ne gondold, hogy rajtad kívül mindenki vallásos lenne, én is elég sok reformátust, ateistát ismerek itt, sőt még zsidót is.
A kérdésre válaszolva: semennyire.
A vallással kapcsolatban semmi nem került szóba eddig. (Leszámítva a legelső napot, amikor elmondták, hogy szerdán 12-től mise szokott lenni, amire lehet menni.), Az pedig, hogy számonkérésekkor vagy előadáson ez szóba kerüljön elég abszurd már önmagában is, de hogy még hátrányod is lenne belőle... Na jó, tény, hogy B. néninél be lehet vágódni, ha kórustag vagy, de egyúttal meg is szívod, mert mivel akkor már tudja a neved, majd téged fog szólítgatni előadáson. (De ez amúgy sem vallás-téma.)
Viccet félretéve, a vallásosság annyiban nyilvánul meg, hogy el lehet menni közös misékre; van egy kápolna, ahova bármikor be lehet menni (én ezt év végén fedeztem csak fel); esetleg az ünnepeken van valami előadás az aulában, amit egyébként eddig még sosem volt alkalmam megnézni, mivel állandóan órán voltam, úgyhogy semmit nem vettem észre az egészből. Most komolyan, szerinted érdekel az valakit, hogy hány misén voltál ott?
Lényegében ha nem vagy vallásos nem veszel észre semmit, ha pedig az vagy, kiélheted magad.
Kötelező vallásos tárgy pedig tudtommal itt nincs, jézusom, ezt ki mondta neked, első?
Nagyon köszönöm a válaszokat! Azonban, azt ajánlom figyelmetekbe, hogy én nem diáknak mennék oda, hanem dolgozni, ami azért nagyobb kötöttséget jelenthet.
"viszont azért el kell fogadni az értékrendet (most ilyen tök alap dolgokra gondolok, hogy nem utcanőnek öltözni...) "
Hm, kérdés, az is tök alap dolognak számít-e, ha az ember nem kedveli az Inteligent Design-t (mellesleg lásd Repülő Spagettiszörny /Flying Spagetti Monster, wikipedia :D) vagy, ne adj isten, vannak meleg barátai, és ezt nem érzi gázak... Csak most vándoroltam be magyarországra, kicsit más az értékrendem:)
Nem vagyok vallásos. Templomba se járok. Nem vagyok fideszes, KDNP-s nem politizálok stb.
Soha semmi hátrány nem ért! Persze az ITK-s tanárok vallásosak, és többségük szerintem kormánypárti jobboldali. Viszont itt a BTK-val ellentétben totál nem divat sem a politizálás, sem a vallásosság erőltetése.
Szerintem inkább az előnyeit érzem az egésznek. Sokkal emberbarátibb az egész, persze nem minden tanár... de más egyetemekhez képest biztosan. Tudom mert jártam futószalag egyetemre is.
Meg szerintem eléggé toleráns a suli... előző félévben a főrabbi tartott előadást az egyetemen, meg később az izraeli nagykövet is, technológiai előadást. Szóval nem hinném, hogy nagy gyűlölködés menne zsidó vallásúak és keresztények között itt.
Mondjuk úgy, ha liberális gondolkodású vagy, akkor sem ér semmi hátrány. Ha meg jobbos akkor sem. Ez itt valahogy nem téma. Jóbarátom a BTK-ra járt és ott brutálisan ment a kiközösítés és kormánypárti politizálás (ő nem zsidó, max liberális gondolkozású, és emiatt folyton atrocitások érték, még talán le is zsidózták...) de itt nincs ilyen. Volt rektorasszony mondta is, hogy bármilyen vallású és hovatartozású embert szívesen várnak, csak tanuljál tisztességgel. :) Nekem tetszik amúgy!
Merci!
Te vagy az elsö aki egyaltalan valami ilyesmiröl ad hírt. Most irt valaki egy filozofus oktatóról, aki szintén jól érezte magát. Értelemszerüen nem jobboldaliról katolikusról van szó. Mondjuk, hogy az ITK dékánnak állítólag politikai kötödésü mondatai vannak, talán elviselhetö, vhol az a dolga, hogy pénzt szerezzen...
Jah hát ilyenekhez hozzá kell szokni.
De mondom nem gyakori. :)
Ha politizálás vagy vallásos vita megy is, lehet jobb inkább kimaradni belőle. Diákok között meg szerintem normális társadalmi arányok vannak. Jobb, bal stb.
A lényeg, hogy 99%-ban tanulásról, tudományról stb van szó :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!