Miért hiszik sokan, hogy az oktatásban a diákok szegregációja megoldás lehet a hatékonyság növelésére? Mi változik, ha szegregált az iskola?
Véleményem szerint nem elvetendő ötlet. Ha adott kompetenciával rendelkező diákokat gyűjtenek egy csoportba, úgy sokkal "személyre szabottabb" oktatást lehet számukra biztosítani, ezzel nem zavarva a másik csoportot, amely más képességekkel rendelkező gyerekeket gyűjt össze.
Példa:
Mucsaröcsöge, 5. osztály, mindenféle etnikum és nemzetiség vegyesen. Az egyik fele az osztálynak kitűnő képességekkel rendelkezik, rendszeresen tanul, esetleg szüleik különórákra is járatják őket, jó eredményeket érnek el a tanulmányaik során. Számukra plusz lehetőségeket kell biztosítani, hiszen az ilyenekből lesznek a nagy emberek, vagy legalábbis értéket teremteni képes egyének. Azt hiszem nem ördögtől való azt mondanom, hogy ki kell aknázni ezen diákok képességeit.
Ellenben ott van az osztály másik fele, akik (nem csak lustaságból) szerényebb képességekkel rendelkeznek, nem képesek olyan könnyen befogadni a tudást mint a többiek. Számukra nem az a kedvező ha folyamatosan tukmálják rájuk az újabb és újabb ismereteket, hanem ha sokat gyakorolnak velük egy adott témában vagy több oldalról közelítik meg, hátha az egyiket képes lesz felfogni. Így pedig bár nem olyan sok tárgykört sajátít el, de amit sikerült azt legalább használható szinten.
A kevert osztály esetében a gyengébbek csökkentik a jó képességűek lehetőségeit, hiszen sokszor leragadnak 1-1 témakörnél, ezzel hátráltatva a tehetségesebb felet.
Személyes tapasztalatom volt sok alkalommal, hogy a többi diák miatt kénytelenek voltunk akár hetekig egyetlen témával foglalkozni, és így nem kaptam adott témakörökből megfelelő oktatást. Ezeket az ismereteket a későbbiekben vért izzadva saját erőből kellett elsajátítanom, azonban jelentősen csökkentette az esélyeimet az életem több területén is.
Audiatur et altera pars!
Talán a jövőben, amikor az egyikük orvos, ügyvéd, mérnök, használható diplomával rendelkező szakember, a másik fele pedig napszámos lesz, nem lenne meg ugyanez a "feszültség"?
Mellesleg általában nem jobb képességű diákok okozzák a feszültséget az iskolában sem, hanem épp fordítva.
Ma már nem a "de hülye vagy csak kettest kaptál" mentalitás van jelen az oktatási intézményekben, hanem a "hülye stréber, takarodj".
Én személy szerint soha senkit nem néztem le csak azért, mert kettes-hármas tanuló volt. Sőt, sok ismerősöm van akik közülük kerültek ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!