Büfészaknak mely szakok számítanak?
Általában olyan, leginkább bölcsész jellegű szakok, amikhez nem kapcsolódik szakma vagy konkrét munkakör, és általában túlkínálat van belőle a munkaerőpiacon.
(Bár az informatikus-könyvtáros kivétel, mert ahhoz kapcsolódik munkakör.)
1. kommunikáció és médiatudomány
2. andragógia
3. nemzetközi kapcsolatok
4. szabad bölcsészet
Jaja! Az egyik ismerősöm elvégezte az elte nemzetközi kapcsolatok szakát és másfél éve nem tud elhelyezkedni a szakmájában, most recepciós egy hotelben.
És a bölcsészen kívül van más szakok?
"Általában olyan, leginkább bölcsész jellegű szakok, amikhez nem kapcsolódik szakma vagy konkrét munkakör, és általában túlkínálat van belőle a munkaerőpiacon. "
A definíció nem helyes, mert a büfé szakok egy igen fontos jellegzetessége még, hogy könnyű elvégezni. Egy példa, SZTE csillagász, nagyon nehéz szak, és elhelyezkedni is nehéz vele, de ELTE-BTK-n is biztos van olyan szak, amelyet annyira nem könnyű elvégezni, de elhelyezkedni sem lehet vele.
A büfé szakokat többnyire azért végzik el, hogy tök mindegy hogy milyen, de legyen diplomája az illetőnek.
A klasszikus büfé szak egyébként az ifor, azaz régi nevén idegenforgalom és szálloda, új nevén vendéglátás és turizmus. Itt a "büfé" kifejezés kétszeresen is igaz, mert egyrészt könnyen elvégezhető, nem keresett, másrészt meg kapcsolódik a vendéglátáshoz, tehát jó lesz az ott végzettek többsége büfésnek(amúgy jobb esetben recepciósok lesznek, a csókosok meg kapnak valami zsíros állást egy szállodában).
De gondolom nem kell bemutatnom a szociálpedagógust sem, kb. a végzettek 5%-a helyezkedik el a szakmában, 80% meg soha nem is akart, csak kellett a diploma. Aztán ott van a kommunikáció, ilyen szakemberre talán ha 10-20-ra van évente szükség országosan, ennek sokszorosát képzik. Ugyanez a helyzet a művelődésszervezővel és az andragógiával. A politológus még abszurdabb, mert olyan 20-30 ember van az országban, aki ebből él, nem évente végzőre van ennyire szükség, hanem összesen van ennyi, ráadásul ezek az emberek nem politológus szakon végeztek, hanem közgazdászok vagy jogászok többnyire. Ennek ellenére népszerű ez a szak is jelentkezésnél, miközben gépészmérnöki, villamosmérnöki szakokra a hülye is bekerülhetne.
De amúgy sorolhatnám, van pl. szabad bölcsészet, kulturális mediáció, stb., stb. Egyébként volt olyan ismerősöm, aki járt ilyen büfé szakra, konkrétan szociálpedagógusra. Általában ZH alig volt, inkább csak vizsgaidőszakban volt számonkérés, az is lightosan. Ő olyan 4-es körüli tanuló volt egy rossz gimnáziumban, szocpeden 4,5-ös átlaga volt, egy másik arc ugyanebből az osztályból kicsit jobb átlaggal vendéglátóipari technikumba ment, ami egy 2 éves érettségi utáni képzés volt, és első félévben 5-ből bukott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!