BSC fotográfia vagy práter?
Sajnos a főiskolai fotóoktatásról nincs személyes tapasztalatom, okj képzésekről annál inkább.
A bsc képzésről azért megvan a véleményem. Először is nagy élmény lehet, ha az ember már alapból bekerül egy ilyen suliba, másodszor pedig éveken keresztül olyat tanulhatsz, ami alapból érdekel. Sajnos a művészeti képzésekre talán a legnehezebb bekerülni, mert gyakorlati vizsga a feltétel, az elbírálás pedig abszolút szubjektív, a túljelentkezés hatalmas.
Ettől függetlenül nézz szét pl. a MOME diplomamunkái között. Enyhén szólva szerintem katasztrofális, hogy milyen minőségű képeket válogatnak be diplomamunkának. Itt látszik leginkább, hogy egyetemen elsősorban nem alkalmazott fotósokat, hanem művészeket képeznek. Nem lenne ezzel baj, de művészetből megélni nagyon nehéz. Másrészt nézd meg, hogy kik tanítanak momén pl. Nem nagyon fogsz olyat találni, aki a fotózásból meg is tud élni, vagy világhírű fotósként tartanák számon.
Vegyük a prátert. Szerintem a lehető legrosszabb választás. Az okj-s képzések alapból le vannak maradva évtizedekkel, mivel még mindig a fotókémia és az analóg technika a fő tananyag, ami már tíz éve kiment a divatból teljesen (nem mondom, hogy ne tanítsák, de ne az legyen a lényeg). Emellett a práter nem alkalmazott fotográfus, hanem fényképész szakkereskedő okj-t ad, ami még rosszabb, mert még nagyobb hangsúlyt fektet a vállalkozások alapítására és működtetésére. Ettől függetlenül semelyik okj-n nem fogsz megtanulni jól gondolkozni és fotózni, mert elmaradott a képzési rendszer, és nem a fotózásra fektetik a hangsúlyt, hanem az alapozó tantárgyakra (néprajz, művtöri, rajz-térábrázolás, stb), ami pedig elveszi az időt a gyakorlati fotózástól. Mellesleg ezeknek az iskoláknak a technikai felszereltsége (gondolok itt műteremre pl) messze el van maradva a szükségestől.
A legjobb gyakorlati és elméleti tudást különböző tanfolyamokon tudsz szerezni, ahol okj-t ugyan nem adnak, tudást annál többet. A jobb iskolák közé tatozik a Fotósarok, a Tripont Light Academy, D1 fotóiskola, fotóoktatás.hu, stb. Körül kell nézni, és főleg azt kell megnézni, hogy kik tanítanak és mennyi a gyakorlati idő. Ezek nem olcsó iskolák, de rövid idő belül sokat tanulhatsz.
Ha mindenképp okj papírt szeretnél, akkor majdnem mindegy, melyik sulit választod, de a THÉBA Művészeti Akadémiát messziről kerüld el, mert oktatás nulla, mellesleg átverik és lehúzzák az embert. Én a prátert sem ajánlom. Régen a legjobb és lényegében egyetlen fotós iskola volt, mára viszont igencsak lemaradt.
Még annyit hozzátennék, hogy főiskola szempontjából valószínűleg a MOME a legjobb. BKF-ről hallottam rosszakat, ettől függetlenül szerintem az sem lehet sokkal rosszabb. HA jól tudom, még a Kaposvári Egyetemen oktatnak fotózást, erről semmit nem tudok. A NOVUS-ban van okj képzés, hallottam már jót is rosszat is, viszont elvileg tanítanak MOMÉ-s tanárok is itt, ezért talán felkészítenek valamennyire a MOMÉ-ra is.
Ha pedig alkalmazott fotós szeretnél lenni (tehát megrendelésre szeretnél dolgozni, ebből szeretnél megélni), akkor nem biztos hogy a fősuli a legjobb választás, bár megpróbálni érdemes. Tudás szinten tényleg a nem okj tanfolyamok adják a legtöbbet, és ezek a legdrágábbak is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!