Ring Szakképző Iskola alkalmazott fotográfia szakáról érdekelnének a vélemények, tapasztalatok. Érdemes oda menni?
Komolyan gondolom a fotográfia szakot, fotós szeretnék lenni, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Fotográfia szakára és a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola Fotográfia szakára adtam be a jelentkezésem de tudom hogy hatalmas túljelentkezés van és nem könnyű bejutni.
A Ringen nappali, államilag finanszírozott képzésben nézegettem az alkalmazott fotográfia szakot.
Milyen az iskola színvonala?
Ha komolyan gondolom a fotózást van értelme odamenni, vagy csak inkább időkitöltésnek?
Évek óta foglalkoztat, hogy melyik fotós iskolát kellene választanom. Megjártam a THÉBA művészeti akadémiát, ami egy katasztrófa volt, emellett fizetni is kellett (nem volt megfelelő tanár, nem volt normális műterem, a tanárok nem kaptak fizetést, stb). Ezt a sulit ott is hagytam hamar.
Kijártam egy 4 hónapos fotótanfolyamot az akkori ArtworkPhoto Pestben, most Fotósarok. Igaz, hogy nem olcsó mulatság, viszont olyanoktól tanulhattam, mint Szandelszky Béla, Szipál Márton, Zsila Sándor, Siményi Gergely, és még sorolhatnám. Egyszóval hatalmas élmény, rengeteg tapasztalat és gyakorlat.
Most a RING-be járok tervezőgrafika szakra, ugyanis akkoriban a fotós képzés még nem indult. Most már elindult, de sajnos nem hallottam róla csupa jót. Grafika szakon jelenleg egy darab tervezőgrafikus tanárunk sincs, konkrétan az oktatás egy nulla. Itt tanít Sántha András meg Závodszky Ferenc is, akiktől rengeteget lehet tanulni, abban az esetben, ha tanítanak az osztályodban, de nagyon sok a diák, ezért sokszor nem tudnak minden osztályba szakoktatót beosztani. Az első évem elég jó volt, de most a második évben, pont a szakvizsgák előtt kb. nulla oktatást kapunk, kivéve a rajzot, festészetet, meg művészettörténetet, de hát a szakmai gyakorlat fontosabb lenne.
Fotósképzésről azt hallottam, hogy nincs műterem, de lehet, hogy ez már készülőben van, erről érdemes e-mailben érdeklődni. Ismerem az egyik oktatót, Gyulai Bencét, ő elég jól tanít véleményem szerint.
Azért a helyedben utánanéznék még pár sulinak. Novus, Minerva,2007Kapos, AKG.
Az ingyenes sulikról megtanultam már, hogy kb akárhová mész, sehol nem fogod azt a minőséget kapni, mint egy fizetős suliban. Lesz 1-2 fotós tanárod, lesz a suli közelében néha fotós gyakorlat, ennyi.
Ha megnézed pl a Krea sulit, ahol 250ezer ft egy félév, akkor láthatod, hogy van vagy 10 tanár, akik benne vannak a fotós szakmában. Tőlük lehet a legtöbbet tanulni.
Végezetül szerintem két módon tudsz sokat tanulni és gyakorolni iskolai keretek közt: vagy bejutsz egy fősulira, ami rettenet nehéz, mert már alapból elvárják, hogy kb mindent tudj a fotózásról, és a szemléletmódod is valamennyire kiforrott legyen. Emellett a másik lehetőség, hogy ha van rá lehetőséged, akkor jó sok pénzért elvégzel egy Krea, Novus vagy Fotósarok képzést (habár úgy látom a fotósarokban megszűnt az OKJ).
Ha nincs pénzed fizetős OKJ-ra, akkor pedig jó lehet a RING, AKG, Minerva. Prátert nem ajánlom, mert nem alkalmazott fotográfus, hanem fényképész szakkereskedő okj-t ad, a gyakorlati helyet sok esetben magadnak kell biztosítanod.
Az állami OKJ után pedig, ha nem jutsz be fősulira, ami azért nem hatalmas baj, akkor utána érdemes egy-két kisebb tanfolyamra elmenni (Fotósarok mesterkurzusok, Tripont kurzusok, stb), mert ezeken finomíthatod a tudásodat és sokat gyakorolhatsz műteremben.
Összességében (bocs hogy ennyit pofázom), az OKJ önmagában sokat nem ér, mert a tananyag 70%-a analóg technikáról és egyéb művészeti alapozásról szól (kémia, negatív film, pozitív film előhívása, rajz-térábrázolás, néprajz, művészettörténet, stb), ami nyilván érdekes, de pont az alkalmazott fotósok már jó pár éve nem dolgoznak filmre. És a végén marad a fotóelmélet és fotógyakorlat, amit az ingyenes képzéseken nem a legjobbak oktatnak általában.
Szóval ha a ringet választod, ami alapvetően nem rosszabb a többi ingyenes sulinál, akkor utána mindenképpen ajánlok egy-két fotótanfolyamot, mert többet fogsz tanulni a fotózásról ezeken egy hónap alatt, mint akármelyik ingyenes okj-n két év alatt. Sajnos ez van.
Szia!
Nem akarlak lelombozni, de semmi esetre se menj a Ringbe. Én ebben a tanévben iratkoztam be egy művészeti szakra oda, és két hónapig nem volt semmi, csak várakoztunk a folyosón, hogy valaki tartson már egy órát. Aztán, amikor már századszorra kérdezősködtünk, egy óra susmus után elmondták, hogy el sem indult a mi szakuk! Választani kellett, hogy vagy elmegyünk a francba, vagy átjelenkezünk másik szakra. hát átmentünk. és nem kellett volna. Azon a szakon semmit sem tanítottak, és a szakmai tanárunk tőlem kérdezett mindent, majd hozzám irányította az osztálytársaimat is.
Ezt meguntam és ki akartam iratkozni. igen ám, de a 20000 forintot nem adják vissza, mert szerintük meg sem történt az egész:D
A lényeg, hogy felveszik minél több diák után az állami támogatást, plusz még neked is kell fizetni 40ezret, és nincsenek eszközök, tessék lássék szöszmötöl mindenki.
Persze a marketingjük király, de semmiképp ne fizess be oda semmit!!
Előttem szólónak sajnos igaza van. Egyébként első válaszoló vagyok, azóta befejeztem a RING-ben a grafikus szakot, nem lettem sokkal okosabb, mint előtte, de van egy papírom, ami a nulla gyakorlatom miatt nem sokat ér.
Ahogy látom, sajna az összes ingyenes OKJ-n ez folyik, hogy minél több diákot felvesznek úgy, hogy nincs meg a megfelelő tanár, hely és felszereltség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!