Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Mi a búbánatos f*szért kell...

Mi a búbánatos f*szért kell nekem ezt a sok baromságot megtanulnom érettségire?

Figyelt kérdés

Vagy úgy is kérdezhetném, miért támaszt az érettségi ilyen, a való élethez abszolút nem kapcsolódó tanulmányi követelményeket. Gondolok most itt pl. a törire: a történelemtanárom iszonyú sokat követel, az összes évszámot tudni kell neki.

Csak néhány példa:

-miért kell tudnom hogy a 19. század második felében pontosan hány és milyen összetételű társadalmi csoport volt Mo.-n?

-miért kell tudnom, mikor alapították a Kisgazdapártot?

-miért kell tudnom, hogy pontosan mettől meddig volt elnök Wekerle Sándor?

-miért kell tudnom, hogy mikor alakult a III. Internacionálé és Lenin melyik évben mit csinált?



Marhára nem érdekel egyik sem. A történelem egy folyamatos valami, egyszer megtörtént, többet nem fog. Háború sem lenne annyi, ha túltenné magát az emberiség a szánalmas, több száz évvel ezelőtti hülyeségein. Semmi hasznát nem látom ezen évszámok megtanulásának. Lealacsonítom magam egy lexikonná, monoton magológéppé válok és elsorvad a kreativitásom, ahelyett, hogy hasznosabb dolgokkal tölteném az időmet. Nem érdekel, meddig volt II. Frigyes uralmon. Leszarom, mert felesleges tudnom. Ez a lexikonok dolga, nem az enyém. Nem állítom, hogy semmit nem kell tudni a történelemről, de elég lenne a fontosabb dolgokat nagy vonalakban, lehetőleg kevés évszámmal és kész. Ilyen szintű tudásanyagot belénk verni és ekkora stresszel megnyomorítani bennünket nem csupán fölösleges, hanem egyenesen káros.


Itt vannak nálam a magyar tételek. Ezekben is van néhány gyöngyszem, nem tudom, ki mennyire vette hasznát az életet során a mondatok elemzésének ágrajzzal, vagy Csokonai szerelmi költészetének, vagy a mondatfajták részletes ismeretének.


Félreértés ne essék, megtanulok én mindent, aminek hasznát látom, szívesen. A probléma az, hogy ezekből semminek nem látom hasznát. Elgondolkodtam azon az irtózatos tudásanyagon, amit nekünk jövő tavaszra be kell vágnunk töriből az ókori Hellásztól kezdve napjainkig. Az összes rohadt évszámot tudnunk kell majd. És ez csak egy tantárgy! És most jön a nagy kérdés: tegyék a szívükre a kezüket és mondják el, minek vették ebből a hasznát életük során! Ezek pont olyan dolgok, amikre a legkevésbé lesz szükségünk, szerintem. Nem tudom, ki felelős a mai magyar oktatási rendszerért, de mély vízbe dobnám és utána börtönbe zárnám életfogytig, emberiségellenes bűntettek elkövetése miatt. "-Jó, jó"-szoktákl erre mondani a szülők "-persze, hogy nem hasznos, de meg kell tanulni". Mivan? Én vagyok a hülye? Miért kell megtanulni, ha nem hasznos? Mert a Jóisten azt kérte? Mert valaki kitalált egyszer egy elcs*szett rendszert, amit azóta sem változtattak meg alapjaiban és ezért? Miért olyan természetes, hogy úgy hagyjuk azt, ami nem működik? Agyonstresszelnek minket a semmiért, fogadok, hogy egy csoó emberben ilyenkor alakul ki maradandó gyomorfekély. De hát oda se neki, hiszen tudja, mikor uralkodott I. Jakab! S aztán kikerül a való életbe úgy, hogy ugyebár minden szükséges információt megkapott az abban való boldoguláshoz, és boldog, virágzó életet épít ki és jólétet. Vagy nem? Ja, nem, mert az olyan apróságokat, mint a pénzzel való bánás, saját tehetségeink megkeresése, önmegvalósítás, sikeres gondolkodás, az ellenkező nemmel való jól működő párkapcsolat kialakítása, emberekkel való bánásmód, élethelyzetek kezelése valahogy kihagyták a tantervből. Helyette viszont tudunk verset elemezni!


Hogy mit taníttatnék helyette? A felsoroltakon kívül: elsősegély-nyújtási ismeret (nem csak a jogosítvány megszerzésének részeként kellene oktatni, az az ismeret édeskevés), több idegen nyelv és külön módszertan nyelvtanuláshoz, alapvető háztartási készségek, barkácsolás, egyszerűbb szerelési műveletek (vagy nem akarják, hogy a villanyszerelő feleslegessé váljon?), tájékozódás a vadonban (szerintem röhej hogy az átlag gyerek ismer háromféle madarat és tízféle növényt), túlélési ismeretek. Csak hogy néhányat említsek.

Az iskola NEM készít fel minket az életre, az érettségi pedig a felesleges tudásanyag számon kérése úgy, hogy közben egy nagy adag stresszel terhelnek bennünket. Úgy gondolom, azért is megy nekem nehezen a töritanulás, mert egyszerűen nem bírok belenyugodni a tudatba, hogy az érettségi után két hónappal már csak a felére fogok emlékezni a tanultaknak és k*rvára nem lesz rá soha szükségem, vagyis feleslegesen gürcöltem. Mintha négy évig csináltam volna egy szobrot, amit az orrom előtt törnek össze.


"Ha az iskola az életre készít fel, nem félek a haláltól".


Vélemények? Ellenvélemények?


2011. szept. 18. 15:07
1 2 3
 21/28 anonim válasza:

"A történelem egy folyamatos valami, egyszer megtörtént, többet nem fog."


A történelem ismétli önmagát, de hogy ne sablonoskodjak, tényleg igy van. (mittudomén például most a válság közbeni szélsőjobboldaliak erősödése/1930as évek)


sok hülyeség van valóban (bár én inkább a matekot találom ilyennek), de én arra tippelnék hogy ez olyasmire jó, hogyha megtanulod Lenint/internacionálékat az hasznos lehet, ha hasonló pártot látsz egyszer és tudd mik az árnyoldalai. A magyar néprétegek a mai szegénység/gazdagság gyökerei, ebből eredeztethető az egész.

Mind műveltségi dolgok csak. :/

2011. szept. 20. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 gfhhhhhhhhhhhhhhhh válasza:
100%

Kedves Kérdező!

Ezek mind a hasznodra válnak hidd el! Általános műveltségnek hívják, amit meg KELL tanulnod! Mellesleg, ha barkácsolnod kellene az nem tetszene, mert akkor hejjdehaj elméleti fizikát szeretnél helyette! Talán ezért ez a tananyag mert:

-rálátásod legyen mindenre, legalább minimális szinten

-ha látod miről szól az irodalom, matematika, történelem és ne adj isten érdekel valamelyik, akkor komolyabban továbbképezhesd magad, mert egyetemen nem ÍGY és ILYEN elvárásokkal, mi több nem is EKKORA mennyiségben látod a dolgokat viszont!!! (ha ezeket nem tanulod meg, akkor ott kell, ami nem előny)


Érettségi? Szurkolok, hogy vegyenek fel egy akármilyen mérnöki szakra például: az első ZH-d komolyabb lesz, mint az egész érettségid, de a vizsgaidőszak tutira!!!


Ha ezek után sem világos, hogy az érettségi és a középiskola életed legszebb szakasza, akkor nem sok jövőt jósolok neked ezzel a háborgó hozzáállással! (Miért nem tudod ki alkotta meg ezt az oktatási rendszert? Tanultad szerintem...)


Teszem azt: lesz*rod a fent említett tárgyakat, mit akarsz majd tanulni?

-informatikát egyetemi szinten? ->olyan matek és fizika kell hozzá, hogy hidd el használod majd amit egyszer "kiszenvedtél" érettségin

-jogot akarsz tanulni? -> a legdurvább töris memóriára lesz szükséged elárulom, hogy rálátásod legyen a jogalkotásra (római jogtól kezdve)


Még folytathatnám, nem kell hozzá érettségi, hogy kikövetkeztethesd milyen képzés melyik tárgyra támaszkodik!


DE! Nem kell egyetemre, fősulira menni, hogy ilyennel találkozz! Némelyik OKJ-s képzés is követel kemény középiskolai tanulmányokat (nem, nem a hivatásos utvaseprőre gondolok).


Szóval Kedves Kérdező! Összegezve: nem akarlak megbántani, mert látszik az irományodból, hogy nem vagy hülye gyerek! Ha nem vagy az, miért ne tanulnál meg úgymond felesleges dolgokat is, ha máskor nem ismerkedésnél nagyon jól jön, ha mindenre tudsz mondani valamit, vagy éppen van véleményed valamiről! Egyúttal nem zárod el magad egy választható pályától sem, ha egyetemre kívánsz járni!

Egy tanács: utóbbi esetben tessék hozzászokni a felesleges magoláshoz és hatalmas tananyaghoz, mert az érettségi napközis foglalkozás így visszatekintve!

Üdv és sok sikert!

22/F

Másodéves mérnök informatikus hallgató (OKJ-s műszaki informatikus)

2011. okt. 11. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 A kérdező kommentje:

"Kedves Kérdező!

Ezek mind a hasznodra válnak hidd el! Általános műveltségnek hívják, amit meg KELL tanulnod! Mellesleg, ha barkácsolnod kellene az nem tetszene, mert akkor hejjdehaj elméleti fizikát szeretnél helyette!"


Dehogynem tetszene! Ezerszer több értelmét látnám, tanulnánk legalább valami gyakorlati dolgot. Sokkal többre mennék vele, mint azzal, hogy ki tudom számolni, hogy mikor bomlik el 10 mol U238-izotóp (de tényleg, ez mi francért kell?). Manapság senki nem ért egyszerű ház körüli dolgokhoz.


"Talán ezért ez a tananyag mert:

-rálátásod legyen mindenre, legalább minimális szinten

-ha látod miről szól az irodalom, matematika, történelem és ne adj isten érdekel valamelyik, akkor komolyabban továbbképezhesd magad, mert egyetemen nem ÍGY és ILYEN elvárásokkal, mi több nem is EKKORA mennyiségben látod a dolgokat viszont!!! (ha ezeket nem tanulod meg, akkor ott kell, ami nem előny) "


Mindkettővel egyetértek, DE:


-a rálátás anélkül is meglenne, hogy ilyen mélyen belemennénk. Teszem azt, vennénk futólag az elméletet, de nem tanulnánk meg minden évszámot, képlétet. Hidd el, több kárunk, mint hasznunk származik az összes évszám bemagolásából, mert ha nem ezzel foglalkoznánk, hanem a folyamatok egészével, akkor átlátnánk összességében a törit, hogy mi hogyan vezetett mihez. Így viszont annyit kapunk belőle, hogy "hű a francba, meg kell tanulnom az összes Árpád-házi királyt meg a párizs-környéki békék időpontjait külön-külön", így ezeknek a bemagolásával megy el az idő és energia, nem pedig valami hasznosabbal.


-oké, hogy így tudom majd kiválasztani, mi fog érdekelni, de áruld már el nekem, ha én már végzős vagyok és tudom, hogy nem fogok fizikával továbbmenni, akkor MIÉRT NEM ADHATOM LE???? Nem kéne a szar maghasadásnak a képleteit betanulnom. 2 év tanulás elég volt hozzá, hogy eldöntsem, mivel nem akarok továbbmenni, így azt akár le is adhatnám. Mi a legrosszabb, ami történhet? Az, hogy meggondolom magam, ez esetben újra felveszem + járok faktra, de ez nem hinném, hogy túl sok esetben történne meg. Ha tudom, hogy nem érdekel, akkor utolsó évben leadom, kész. Fejlettebb oktatási rendszerű országokban ez állítólag működik...



"Érettségi? Szurkolok, hogy vegyenek fel egy akármilyen mérnöki szakra például: az első ZH-d komolyabb lesz, mint az egész érettségid, de a vizsgaidőszak tutira!!! "


Lehet, de mérnöki szakra fix, hogy nem fogok menni, a fizikával fent említett problémás viszonyom miatt...


"Ha ezek után sem világos, hogy az érettségi és a középiskola életed legszebb szakasza, akkor nem sok jövőt jósolok neked ezzel a háborgó hozzáállással! (Miért nem tudod ki alkotta meg ezt az oktatási rendszert? Tanultad szerintem...) "


Szerintem nem. Egy szót sem hallottam róla, pedig nem vagyok hülye gyerek. Egyszer egy tanár elhintette, hogy "porosz oktatási rendszer", de azóta sem tudtam meg, hogy személyesen kit kéne az időben visszamenve "finoman meggyőzni", hogy valami gyakorlatibbat dolgozzon ki...


Teszem azt: lesz*rod a fent említett tárgyakat, mit akarsz majd tanulni?

-informatikát egyetemi szinten? ->olyan matek és fizika kell hozzá, hogy hidd el használod majd amit egyszer "kiszenvedtél" érettségin

-jogot akarsz tanulni? -> a legdurvább töris memóriára lesz szükséged elárulom, hogy rálátásod legyen a jogalkotásra (római jogtól kezdve)


"Még folytathatnám, nem kell hozzá érettségi, hogy kikövetkeztethesd milyen képzés melyik tárgyra támaszkodik! "


Az általad említettek közül egyik sem érdekel. Jó vagyok biológiából, sokan mondták, hogy menjek orvosira, én pedig pont ezért nem akarok: nincs kedvem az összes csont nevét latinul tudni, meg latin nyelvet tanulni 10 éven keresztül, hogy utána elhelyezkedhessek a remek magyar egészségügyben.


DE! Nem kell egyetemre, fősulira menni, hogy ilyennel találkozz! Némelyik OKJ-s képzés is követel kemény középiskolai tanulmányokat (nem, nem a hivatásos utvaseprőre gondolok).


"Szóval Kedves Kérdező! Összegezve: nem akarlak megbántani, mert látszik az irományodból, hogy nem vagy hülye gyerek! Ha nem vagy az, miért ne tanulnál meg úgymond felesleges dolgokat is, ha máskor nem ismerkedésnél nagyon jól jön, ha mindenre tudsz mondani valamit, vagy éppen van véleményed valamiről!"


Ezt mondjuk aláírom, de én személy szerint mindig is olyan gyerek voltam, aki "képezte magát".Bújtam az állatos könyveket, volt olyan időszakom, amikor az ásványok világa érdekelt, később a csillagászat, még később a különböző fák, gyógynövények, most éppen az a tervem, hogy különböző csomókat tanuljak.

Nem kell nekem ösztönzés, ami érdekel, azt magamtól is megtanulom és elég sok minden érdekel. Merem állítani, hogy a korombeliek átlagánál jóval átfogóbb tudásom van.

2011. okt. 11. 20:19
 24/28 gfhhhhhhhhhhhhhhhh válasza:

Tovább tanulási tervek? Konkrétum? Pofonegyszerű, amúgy: megnézed az adott terveidhez mik a követelmények (pölö biosz emelt, kémia emelt) leteszed 5ösre, a többit kettesre és máris duplázzák a felvételi pontjaidat!

DE!

Ha mondjuk nem megy az első szakod, vagy megunod (sanszosnak tartom, ha minden csak egy kicsit érdekel) és szeretnél más területen elhelyezkedni mit csinálsz az isten áldjon meg??? Újraérettségizel? Jobb több lábon állni hidd el, mert én ha úgy döntök, hogy unom a mérnöki szakot, fogom magam és kiszállhatok belőle úgy hogy nem kell újra érettségivel szöszölnöm, mert anno nem voltam képes megtanulni a törit meg az irodalmat...

Vagy: szeretnék 31-2 évesen pluszba egy diplomát, mert mérnökként hülyére kerestem magam (LOL) mondjuk lennék info-angol tanár, akkor a többi jó jegyem miatt nem kell 30 évesen érettségiznem hogy az lehessek...


De ha ez téged hidegen hagy, akkor feleslegesen vitázunk. Én is így gondoltam, de nem bántam meg, hogy hallgattam a tanáraimra, meg a szüleimre!

(Sosem tudhatod amúgy, hogy mennyire veszi el a kedved - egy hónaljig nadrágos, kötött pulcsis, SZTK szemüveges, egyetemi éveit végighokizó, normális közösségi életet élő emberekre féltékeny, 30 éves szűz frissdoktor - egyetemi oktató az egész addigi elgondolt karrieredtől, csak mert neki antipatikus vagy!!! Ha ellehetetlenít hova mész? Utcaseprő? Szalag mellé műszakvezetőnek? Havi 70k-ért?)

2011. okt. 11. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 A kérdező kommentje:
Sajnálom, ha udvariatlan voltam, nem akartalak megbántani. Egyébként attól, hogy hőbörgök, a jegyeimen ez nem látszik meg, nagyon jó tanuló vagyok (tavaly két négyesem volt év végén, amiből az egyik egy hajszál híján múlt, hogy nem lett ötös), szóval én is igyekszem "több lábon állni". Viszont tényleg nehezen tudom eldönteni, hogy hova menjek, ami már elég sürgős lenne...
2011. okt. 12. 20:35
 26/28 anonim ***** válasza:

érettségire egy évszámot se kell tudnod, minden benne van az atlaszod hátuljában. sőt ágrajzot sem kérnek tőled, legfeljebb szóbelin előjöhet, de ott se fogsz mondatot elemezni. nézz meg egy töri érettségit: mondjuk oda kell párosítanod az épületek mellé hogy mi a funkciójuk. és pontot kapsz, ha a gízai piramisoknál rájössz, hogy az nem fürdő vagy színház (és ez már nehéz feladat, mert háttértudást igényel, nincs benne a mellékelt szövegben egyértelműen a válasz). szóval informálódjál kicsit az érettségiről mielőtt előadod, hogy "jaj mennyi minden felesleges dolgot kell megtanulnom rá"


a középszintű érettségi kábé olyan, mint az a gyerekjáték, mikor a háromszöget a háromszög, a négyzetet a négyzet alakú lyukba kell illesztened, mert máshova nem megy be. egy kis vizsga arról, hogy retardált-e a kedves vizsgázó.


egyébként valamelyik előző válaszra reagálva: nem értem, hogy honnan van mindenkinek olyan ismerőse, aki kint tanult külföldön és azt állítja, hogy a nyugat-európai emberek mind retardáltak és 11-ben is az megy h s=v*t. csak úgy közlésül, a németországi fizika érettségi a magyar emelt fizika szintjén van, a matek érettségijük pedig meghaladja az itthoni emelt követelményeket is! és ott mindenkinek meg kell azt írnia! szóval azt mondom, összetehetjük a két kezünket, hogy kiválaszthatjuk, mely tárgyakból teszünk "retardáltvizsgát" és melyekből emelt érettségit. sajnálom, ha ennyi könnyítés nem elég egyeseknek.

2012. júl. 10. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 A kérdező kommentje:
Már érettségiztem... egyébként tökmindegy, hogy az évszámokat kinézhetjük-e vagy nem, mert a töritanár úgyis tűzzel-vassal belénk veri, akár érettségi követelmény, akár nem. És ez jónéhány hasonló dologgal is így van. Abban amúgy egyetértek, hogy nem túl nehéz, kérdés persze, hogy az ember milyen jegyekre hajt.
2012. júl. 10. 15:22
 28/28 anonim válasza:
végre végre! szívemből szóltál kedves Kérdező! :) én is mindenkitől ezt kérdeztem csak senki nem tudott egy értelmes választ adni erre, hogy minek kell tanulni ennyi felesleges dolgot, s miért nem az ÉLETre tanítanak a csodálatos iskolában. sokkal nagyobb kedvvel járna be mindenki, ha mondjuk emberi kapcsolatokról, vagy éppen az önmegvalósításról tanítanának húúú minden egyes szavaddal egyetértek :) 20/l
2013. febr. 13. 05:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!