Elsősorban régi, hagyományos képzésben lévőkhöz szól a kérdésem. Más is tapasztalta már, hogy a mostani 1. -2. éves alapszakosok mennyire el vannak szállva maguktól?
Ezt most nem bántásból mondom, de meglepő dolgokat tapasztalok, mióta bevezették a BsC-BA képzést, az ifjú hallgatók túlnyomó többsége elképesztően gyerekes, szemtelen. nemcsak a folyosón, de a tanórákon is (egy-két tanegységet felvettem az övéikből kreditszerzés gyanánt) úgy zsibonganak, hogy néha úgy érzem magam, mint az általános iskolában. Zúg az ember feje tőlük. egész órán röhögcsélnek, szájalnak a tanárral(!!). múltkor az egyik kislány szabályosan fel volt háborodva, ugyan neki miért lett egyes a zh-ja. a tanár erre szépen elmagyarázta neki, hogy ennek bizony az az oka, hogy nem tudott. láttátok volna a kis q..rvát, hogy felfújta magát. aztán amit az egyetem épülete előtt művelnek, az is megérne egy külön fejezetet. Hangoskodnak, rohangálnak, visítva röhögnek. ha be akarok menni a kapun, elémvágnak, mint a lovak és majdnem fellöknek. akit ismerek, mindenkinek az az egyöntetű vélemémye, hogy nagyon pofátlan banda ez, nem világos, hogy kerültek ők be ide. én az ország egyik rangos, régi egyetemére járok, képzelem, ha itt ez megy, mi mehet a kevésbé neves intézményekben. elismerem, vannak köztük nagyon intelligens, felnőtt viselkedésű lányok és fiúk, de nagy átlag sajnos nem ezt takarja, hanem amit fentebb felvázoltam. amikor mi voltunk első-másod évesek, eszünkbe se jutott bunkóskodni, meghúztuk magunkat, és már attól is gyorsabban vert a szívünk, ha csak a tanár ránk nézett. a felsőbbévesekre meg felnéztünk, már azt is megtiszteltetésnek vettük, ha köszöntek nekünk.
várom a véleményeket.
Én ugyan most vagyok lassan túl még csak az első vizsgaidőszakon, de azért hozzászólnék.
Húszfős évfolyamomon elég gyakran látok hasonlót az órai viselkedés tekintetében, de nálunk ennyire nem tragikus a helyzet.
Engem nagyon bosszant, hogy az ember azt gondolná magyar szakra olyan jelentkezik, akit érdekel is a dolog, de valahogy nem ezt tapasztalom. Semmi érdeklődés az anyag iránt, egyfolytában beszélnek, sokszor igen hangosan, és azt sem tisztelik meg, aki referál, és mondjuk két hetet töltött azzal, hogy az ő dolgukat megkönnyítse. Volt olyan csoporttársam, aki elaludt!!! az órán, a tanár ébresztette fel.
Igazából azért van ez szerintem, mert otthonról nem hozzák magukkal az egymás iránti tiszteletet. Én tavaly voltam ugyanezen a gimiben kiakadva: amikor odakerültem 7.-ben meghúztam magam, ha egy nálam idősebbel találkoztam, bezzeg amikor én voltam végzős szó nélkül beálltak elém még a büfénél a sorba is. Akkor már én is megmondtam neki, hogy gondolkodjon el, mit csinál és kicsoda mégis.
2003-ban kezdett hagyományos képzésben indultam, nem a legrangosabb, de azért tanári gárdánk jó része más egyetemekről, főiskolákról járt hozzánk óraadóként, szóval rosszabb tananyagot nem kaptunk, mint máshol.
300 fő, nagy előadások, bizony itt is sokan voltak olyanok, amit te leírtál a kérdés kiegészítésében, előadáson zsivaj, őszinte leszek, nekem is nehezebben ment így az odafigyelés, konkrétan nem mindig hallottam a tanárt. Mára könnyebb felsorolni, hány ember diplomázott időben, sokan csúsztunk meg, viszont ha az elsőben kezdett évfolyam fele diplomás lesz, akkor már jól állunk, de szerintem nem lesz ennyi. Sokan elmentek, feladták, átmentek máshova, vagy nem is folytatták sehol, dolgoznak, végleg befejezték, félbehagyták.
Ha esetleg tőlünk még valaki feladná, a pontjainkat nem számolnák át az új képzési rendszerbe, mert tárgyakat vontak össze vagy boncoltak szét.
És figyelj, most jön a poén. Míg mi, akik már végzünk, azon vagyunk, hogy minden áron, de meglegyen minden, addig aki az új képzési rendszerben kezdett, mesevilágban él. Már csak az államvizsga van hátra, de míg voltak vizsgáim, volt, hogy bementem vizsgázni, és persze más évfolyamos is vizsgázott, újak, hát hogy komolyan nem vették, az egy dolog, de hogy fel voltak háborodva, hogy nem jó a netről letöltött puskájuk, és csak arra próbáltak alapozni... hát no comment. Persze köztük is van normális, de szerintem nem jó ez a képzési forma, és nem tudom, hogy a bársonyszékben mikor fognak erre rájönni. Tudom, a cél az, hogy kitolják a pályakezdők munkába állásának az idejét, és már nem lesz elég az alapképzés, de mire végigmennek, ki tudja, lesz-e mesterképzés tovább, mert nemrég itt olvastam egy másik kérdésben, hogy valaki tovább akart menni, és mire oda jutott, már nem indították a mesterképzést.
Sokan mondják, hogy a hagyományos diploma többet ért ennél a mostaninál, nem véletlenül.
Egyet tudok érteni a kérdezővel, de szerintem ez nem kizárólag az alapszakosokra vonatkozik, hanem a 20 év alatti korosztályra úgy en bloc. Én is régi rendszeres vagyok, az egyik kifutó példány, de sajnos muszáj volt felvennem egy-két bolognás órát is a kreditek miatt. Ami ott megy, az valami hihetetlen.
Ott kezdődik, hogy minket még alaposan megrostáltak a felvételin, nem lehetett sima középszintű (akár kettes vagy hármas) érettségivel csak úgy besétálni az egyetemre/fősulira.
Aztán ha az első év nem úgy sikerült, ahogy kellett volna (pl. nem teljesítette valaki az előírt -egyébként röhejesen kevés- kreditmennyiséget), az szépen ki lett rúgva.
Azután: ha beszóltunk egy tanárnak, egyes. Most a diákok egy része egyszerűen félbeszakítja a tanár mondanivalóját, mondat közben, mindenféle jelentkezés nélkül beleszól az órába (sőt, van nálunk egy kislány, akinek szokása, hogy habilitált PhD-s akadémiai doktorokat oktat ki arról a bizonyos tudományterületről... Egyszer valami olyasmit eresztett el, hogy majdnem lefordultam a székről. Azt mondta: "Dehát tanár úr, ez akkora egy hülyeség ez a tantárgy! Miért nem lehet valami értelmeset tanulni?").
Minket még arra neveltek, hogy a neved kuss, ha felszólítanak, beszélhetsz, egyébként meg jelentkezel. Óráról nem késünk, mert nem engedik aláírni a jelenléti ívet. A bolognásoknál már nincs ilyen. Olyan emberek is vizsgázhatnak, akik egyszer nem voltak benn órán, majd a vizsgán nem ismerik fel a tanárt...
Mindemellett irtó nagy a szájuk, állandóan nyavalyognak, hogy nekik így meg úgy milyen nehéz (holott harmadannyit kell tanulniuk, mint egy osztatlan képzésesnek), a végén beadnak szakdolgozatként egy szemináriumi dolgozatot, és még ők nyávognak, hogy 20 oldalt írni egy témáról teljesíthetetlen lehetetlenség. És akkor még nem is beszéltem arról, hogy az ő képzési rendszerükből kivették az összes létező rostálótárgyat, amihez nem elég a puska a zéhán, hanem saját kútfőből kéne alkotni valamit. Nincs szigorlatuk: gőzük nincs, milyen az, mikor öt év anyagából kell vizsgázni.
Tehát igen, szerintem is tenni kellene valamit azért, hogy jobban szűrjék az egyetemre jelentkezőket, mert az nem állapot, hogy értelmi szinttől függetlenül tízből kilenc jelentkezőt felvesznek bárhová, csak hogy megmaradjon a fejkvóta és ne zárják be az egyetemet/fősulit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!