Szerintetek vissza kéne hozni a közoktatásba a filozófiát kötelező tantárgyként?
Nyilván vannak olyan művek, amiket csak filozófus végzettséggel lehet olvasni(de kivonatot lehet belőlük készíteni), és vannak olyanok is, amiket bármilyen háttértudás nélkül.
Mint látjuk, több nyugati országban teljesen jól működik a rendszer, nem tudom Magyarországon miért ne működne. Lehet azt mondani, hogy Magyarország a társadalmi fejlettség alacsonyabb szintjén áll, és nincsenek erre szocializálva a diákok, de pl. Franciaország a világ egyik legtöbb bevándorlót fogadó országa, és az érettségi a bizonyítéka, hogy olyan is meg tudja tanulni a filozófiát, akinek a szülei nem is végeztek iskolát, vagy olyan országból jöttek, ahol kvázi-legális a rabszolgaság.
„Minden ember természeténél fogva törekszik a tudásra”-Arisztotelész
Ezt nyilván nem úgy kell érteni, hogy mindenki meg akar tanulni szanszkritül, és doktorálni akar fizikából, hanem hogy mindenki szeretné tudni, hogy milyen a világ körülötte, mi lenne igazságos, mit kéne tenni stb...
Magyarországon kb. 70, nyugaton akár 80-90 %-os részvételi arány szokott lenni a választáson. Ebből látszik, hogy az emberek többségének azért van valamilyen elképzelése arról, hogy milyen a világ, és hogyan lehetne jobb.
És ezért nagyon hasznos lenne, hogyha akár csak részekben olyan könnyen értelmezhető művek is kötelezők lennének, mint A szabadságról (Mill), vagy az Állam (Platón). És egy érettségizett embernek már lenne fogalma arról, hogy mi is történik körülötte.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!