ELTE adattudomány MSC-ről vélemény?
Mérnöki Bsc, matematikai közgazdaságtan Msc, és néhány év elemző közgazdászi munka után kezdtem úgy érezni, hogy messze nem használom ki a matekos/infós képességeimet, ezért gondolkozom valamilyen itthoni data science / machine learning egyetemi képzés elvégzésén. Vagyok olyan szerencsés helyzetben, hogy megtehetem, hogy a képzés ideje alatt ne, vagy csak alacsony óraszámban dolgozzak, ezért olyat keresnék, ahol tényleg sokat tudok fejlődni.
Azt látom, hogy a vidéki egyetemek adattudomány szakjainak egyáltalán nincs jó híre, de mi a helyzet az ELTE ilyen képzésével? Azt gondolnám, hogy az ország legjobb matek intézete és egy erős elméleti informatikus képzés mellett azért csak össze tudnak rakni egy jó tantervet, de mivel csak nemrég indult el önálló szakként, ezért nem sok véleményt találok róla.
Van aki esetleg akár személyes élményből, akár hallomásból tud mondani valamit a színvonaláról? Jobban járnék esetleg egy matek MSc-vel, akkor is, ha ott kevésbé fókuszált a képzés?
Erről beszélünk, ugye (Informatikai Kar):
Biztosan magas színvonalú ez a képzés, de ez nem adattudomány, inkább közelebb áll a Machine Learning Engineeringhez szerintem. Ezzel jobb eséllyel leszel MLE vagy Data Engineer, vagy DevOps-os üzemeltető, mint Data Scientist. Mivel kevés benne a statisztika mint a lepkefing, ellenben tele van mindenféle IT-s tárgyakkal.
#2
Én nem feltétlen értek hozzá, ezért megkérdezem:
Miért annyira fontos hogy MSC-n sok statisztika legyen? Azt nem már alapképzésen kellene az egyedeknek megtanulniuk?
3. Tehát a data scientist a.k.a. adattudós az valójában egy programozó statisztikus. Ehhez pedig posztgraduális (mester- vagy PhD-szintű) statisztika tudás kell, ami fényévekre van az egyszerű alapszakos statisztikától, bár ez utóbbi se mindegy, hogy pontosan micsoda. Most nézem az ELTE programtervező informatikus BSc alaptantervét, és ebben tényleg csak valami minimális statisztika van (jóval kevesebb, mint mondjuk egy szociológusnak...): [link]
Amiket egy adattudósnak tanulnia kellene: haladó szintű statisztika (valószínűségi eloszlások nagyon nagy mélységben, ld. pl. Sheldon M. Ross Introduction to Probability Models c. könyvét: [link] többváltozós adatelemzés; regresszióanalízis; bayesi módszerek I-II. (ehhez pl. kukkants bele ebbe a könyvbe: [link] sztochasztikus folyamatok, idősorelemzés I-II, monte carlo, GLM-ek stb. stb. stb. stb.
De egyébként nem baj, mondom, csak az ELTE-s mesterszak amit belinkeltél, nem ebbe az irányba orientál, hanem inkább a Machine Learning Engineering és Data Engineering felé (már megcsinált modellek üzembe helyezése, adat pipeline-ok programozása).
Ami ma Magyarországon leginkább az adattudomány felé orientál, az a Corvinus GPME szak, az ELTE/Corvinus biztosítási és pénzügymatematikai mesterszak, az ELTE survey statisztika mesterszak, illetve gondolom az alk. matematika mesterszakok adattudomány specializációja, de ezekről nem tudom, mennyire sok haladó statisztika van bennük. (Viszont másfelől egy matematikus elolvassa a szükséges irodalmat pár hét alatt délutánonként kávézva...)
De egyébként hogy őszinték legyünk, Magyarországon annyira gyerekcipőben jár az egész, hogy még az is data scientistnek hívja magát, aki csak az Excelt tudja megnyitni...
Köszönöm a válaszokat! Valószínűleg részben fogalomzavarban vagyok, és azt takarja a fejemben a "data science", ami valójában inkább machine learning.
Egyébként az ELTE survey statisztika tantervre ránézve nem igazán látom, hogy túlmutatna a meglévő matek tudásomon, és a BPME-ből is úgy érzem, hiányzik valamennyi algebra vagy számítástudomány.
Ha most lennék 18 éves, valószínűleg a Corvinus gazdelemző osztatlant választanám, de ez már késő bánat...
Még a BME Alk Mat MSc ilyen specializációjára bukkantam rá, ami talán jó kombinációja lehet a mateknak és a programozásnak: [link]
6. A “machine learning” az valójában statisztika — de persze meg lehet tanulni a scikit-learn alapfokú használatát egy 2 órás youtube-os tutorialból is (fokozva: indiai angol akcentussal 🤣), de ebből lesz a “fit-predict data scientist”, aki nem igazán tudja, mit csinál, csak modelleket próbálgat, aztán hátha senki nem jön rá, hogy fogalma sincs, mi zajlik a háttérben…
Bár nem ismerem a képzést belülről, szerintem nyugodtan menj az eltére, biztos vagyok benne, hogy magas színvonalú a képzés. MINDENT nem lehet tudni amúgy sem, itt is lesz, amiben nagyon erős leszel, és lesz, amiben gyenge.
Az algebra és számítástudomány nem igazán tartoznak a data science témaköréhez posztgraduális szinten. A lineáris algebrát használjuk, de nem kellene, hogy a képzés része legyen (mivel bemeneteli követelmény), a számítástudomány meg mondom, egy másik szakma. De ha ezek érdekelnek, tanuld ezeket!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!