Pszichológia szakról tudnátok mesélni? Kinek ajánljátok, melyik a legjobb egyetem itthon, miből kell emeltezni, hány évet kell tanulni?
Annak, és csak annak ajánlanám, aki teljesen biztos benne, hogy pszichológus akar lenni. Nem ez a B opció, meg nem azért választja, mert nincs jobb ötlete, vagy mert pont az elfogadott tárgyakból tervez emeltezni, hanem mert csak pszichológusként tudja magát elképzelni. Annak, aki a saját problémáit akarja megoldani, vagy annyi az érve, hogy "a barátaim szívesen fordulnak hozzám tanácsért", nem ajánlanám. És annak se, aki meg van róla győződve, hogy egyből magánozni fog és jól fog keresni, mert ez nem így lesz, és egy ilyen szakmánál nem lehet a pénz a fő motiváció.
Az egyetemeket nincs sok értelme rangsorolni, de ha ennyire érdekel, többféle felsőoktatási rangsor található a neten.
Az elfogadott érettségi tárgyakat megtalálod a felvi.hu-n.
A pszichológia alapképzés 3 év, a mesterképzés 2 év, de szinte minden munkakörben kell utána is tanulni. A tanácsadói szakképzés +2 év, a klinikai +4 év, ha pedig valaki pszichoterapeuta szeretne lenni, még ezek után is tanulnia kell. Közben módszerspecifikus képzéseket kell csinálni, önismeretre járni, amik rengeteg időt elvesznek, ráadásul az 5 év egyetem után általában mindent saját zsebből kell fizetni. Magánozni kezdőként szakmaiatlan, ugyanis lényegében nulla tapasztalattal kerülsz ki az egyetemről. Ezen a területen tehát nem túlzás az élethosszig tartó tanulás. Itt találsz egy elég részletes leírást az egész felépítéséről:
Nagyon hosszú folyamat míg az ember “teljes értékű” pszichológus lesz. Rengeteg idő energia és pénz is, nem csak az alap+ mester kell, hanem szakképzés, plusz módszer specifikus képzések, szóval ez egy maraton. Csak azért elkezdeni, mert “érdekesnek tűnik” nagy hülyeség. Ha valóban mélyebb motivációja van az embernek, akkor sok lehetőség van benne, és minden azon múlik, hogy ki mennyit tesz bele, energiát, stb.
Emeltezni szerintem abból érdemes amiből sok pontot tudsz biztosan hozni, de az angol az alap hogy jól tudjon az ember.
felvi.hu
Ha még azt se tudod megnézni milyen emeltek kellenek hozzá, akkor hagyd a fenébe, nem érdekel téged igazán. Két kattintással megtalálnád a neten.
Végre alapos elemzést olvastam arról, miért érdemes valamit csinálni. #3-t és #4-t le lehet írni más szavakkal. De nem érdemes. Amit még hozzátehetnék, jól teljesíteni valamit, sikeresnek lenni valamiben, elégedettnek és boldognak lenni úgy lehet, ha igényesek vagyunk önmagunkkal szemben, ha tiszteljük a szakmát és csak minőséget fogadunk el benne, azaz élvezzük is a munkánkat (amellett, hogy netán megizzadunk bele). Különösen érvényes ez a pszichológiára, mert emberrel, mégpedig lelkileg megzavarodott emberrel foglalkozunk. A test, az anyag fizikáját ismerjük (viszonylag jól). De itt a kizökkent szellemet kell a helyére tenni.
Az emberrel foglalkozni (orvos, tanár, pszichológus) sokkal nehezebb, mint tárgyakkal. Az embernek állapota van, érzelmei vannak és főleg visszabeszél. Mi a legjobb egyetem? Miből kell emeltezni? Huszadrangú kérdés. Van hozzá érzéked? Van hozzá empátiád? Van hozzá türelmed? A többi csak technika. Nem elhanyagolható, de az előbbiekhez képest ....
Ebben a mai elfuserált oktatási rendszerben mindent néznek csak alkalmasságot nem. Emberi alkalmasságot nem lehet tanulni, ismeretet igen.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!