Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Magyar iskolák » Szerintetek így van még...

Szerintetek így van még esélyem az orvosira?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


tizedik osztályos vagyok, tavaly óta magántanuló, ennek az oka nem tanulási nehézség, hanem iskolai zaklatással meggyűlt problémák.

régen az orvosira szerettem volna járni, viszont az iskolai gondok az itthon tanulás előtt nagyon elvették a kedvemet, mert ugye azt nem lehet levelezőn, és akkoriban nagyon szorongtam a közösségektől.


mióta nem járok be, azóta nem utálok tanulni, sőt, vártam idén is, hogy elkezdődjön, 1-2 tantárgyat kivéve mindent szívesen csinálok.


viszont az itthon tanulással nekem az is jár, hogy mivel nincsenek szóbeli számonkéréseim, ezért kijöttem a rendszerből úgymond, és érettségiig nem is lesz arra lehetőségem, hogy tényleg sokat kelljen tanulnom egy számonkérésre, ezzel megtudva, hogy képes vagyok-e órákig tanulni.


ahogy itthon voltam, (és nem mellesleg megjártam egy csomó orvost az iskolai bántalmazás miatti mentális gondjaim miatt, és a pszichiátria elkezdett érdekelni) újra elgondolkoztam azon, hogy megpróbálnám az orvosit. sose voltam rossz tanuló a matekot kivéve.


késő lenne, ha a második félévtől (február fele) kezdenék el érettségire felkészítő kémia és biológia tanárhoz iskola mellett járni?

vagy még túl korai/már késő?

(azért akkor, mivel lesz nyelvvizsgám, és most jelenleg arra szeretnék koncentrálni teljesen, bár sokat oda nem kell tanuljak.)


vagy már most felejtős teljesen, mivel kijöttem a mindennapos tanulásból, és nem tudnám behozni?


bocsi, ha egy kicsit összeszedetlen lett.



szept. 14. 16:51
1 2 3
 11/25 A kérdező kommentje:
tudom, hogy nem elég az, hogy most pszichiáterekhez jártam, csak elkezdett érdekelni egy újabb terület az orvosláson belül. az, hogy milyen szakos orvos lennék, azt régebben is válogattam, de a tényen, hogy embereket gyógyítani szeretnék, nem változtatott. meg ezt még el se kell döntenem, van rá rengeteg évem. biológiát nagyon szívesen tanulok, azt mondanám kedvencnek, de mindenből jó vagyok, ameddig pl matekból engedik a számológépet. a másik emelt tárgy, a kémia is jól megy, ott egy nagyobb lemaradásom volt, de családom egyik tagja ebben tud segíteni
szept. 15. 22:59
 12/25 anonim ***** válasza:
24%

"a kémia is jól megy, ott egy nagyobb lemaradásom volt, de családom egyik tagja ebben tud segíteni"

Hát erre ne alapozz... Az, hogy ő mondjuk orvos, ezért ért hozzá, még nem jelenti azt, hogy mindig kéznél is lesz és rá is fog érni pont akkor, amikor neked van valami nehézséged...

szept. 16. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
44%
Ne a családodra hivatkozz, hogyx ők minden vizsgán átlöknek. És ha csak annyi van, hogy szeretsz embereken segíteni, menj inkább gyógypedagógiára vagy gyógytornászra. Orvosira ez nagyon kevés lesz. Ott nemcsak embereket gyógyítasz, hanem gyakorlatokon állatot is kell boncolni, ami már bomlásnak indult, büdös. Rengeteg orvosi könyvet kell kiolvasnod, nagyon kell gyomor hozzá. Ha valaki nagyon orvos akar lenni, ott nem az van, hogy "jajj imádom a biológiát, kémiát" a másik nap meg hogy mégsem szeretném, otthagyni. Ha nem érzed azt, hogy ez az egyetlen pálya, amin el tudod magad képzelni, akkor nem vagy odavaló. És nem az van, hogy ellébecolsz azzal, hogy magántanuló vagy, akkor tanulsz, amikor akarsz. Orvosin kb majdnem minden óra katalógusos, azaz kötelező bent lenni, rengeteg óra egy héten, amellett 0-24 tanulás. Ez 12 féléven keresztül. Majd a szakosodás. Ha neked pár hónap elég, hogy elgondolkozz rajta, neked való e ez, akkor szerintem ennyi időn keresztül nem fog maradni motivációd. Maradj inkább egy másik eüs szaknál. Ráadásul orvosin most megváltozott a rendszer is, 50 pont a szóbeli, 50 a többi egyéb. Ha nincs egy felsőfokú nyelvvizsgád és egy középfokúd egy másik nyelvből, hacsak nincs sporteredményed, esélyed sincs kimaxolni.
szept. 17. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
48%
Ápolókra nagy szükség van mindig. Diplomás ápolókra is. Ott is segíthetsz az embereken.
szept. 17. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
21%
14 az neki úgyse lesz megfelelő, mert ahhoz túl nagy alázat kell és sokkal közvetlenebb a fizikai kapcsolat a beteggel, mint egy sima orvosnak
szept. 17. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
Hátha mégis...
szept. 17. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
72%
#13 nem állatokat, hanem embereket kell boncolni
szept. 17. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:
100%
17 állatokat is kell. Nekünk SZTE-n már első évben volt ilyen.
szept. 17. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:
100%
#18 lehet, de alapvetően nem azok a durvák, hanem az emberek.
szept. 17. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 anonim ***** válasza:
64%

Szia!


Akkor most leszek én, aki szembemegy a sok "felejtsd el" válasszal. Nem csak a szám jár, jártam orvosira. De (!) kérlek olvasd el az egész választ!


10.-es vagy. Fogalmam sincs, hol laksz, de ha teheted, azt javaslom, menj el minél több egyetem segítő szakjának (ha csak ez az irány érdekel) nyílt napjára. Ajánlanám pl.: gyógytornász, gyógypedagógus, ápoló, orvos asszisztens, biotechnológia, (molekuláris) biológus, orvos diagnosztikai analitikus, stb., stb.


Szerintem ha arra jutsz, hogy ezek után is csak orvosi, és semmi más nem fogott meg egy életre hivatásként, akkor próbáld meg elkezdeni tanulni az emelt biosz-kémia/fizika anyagát. Látni fogod, mennyire fekszik. Szerintem ha az ember 10.-ben kezd el készülni, akkor neki kell rendesen feküdni szépen beosztva az anyagot és tanulni, majd előző évi feladatsorokat oldogatni, valamint szóbelire tételek, kísérletek (ehhez mondjuk igencsak célszerű lenne iskolába bejárni legalább fakultációkra 11.-től... ez nem lenne megoldható?).


Felkészüléshez Facebookon az emeltes csoportokban találsz megfelelő könyvajánlásokat (Mozaik, 5-ösöm lesz kémiából, Villányi, stb.). A kémiához kell ám a matek, logika, számológép használható viszont. Legalább B2 angol nyelvvizsga előny, szakmai nyelvvizsga diplomához kell majd; az egyetemi diasorokban gyakran találkozhatsz angol szavakkal, kutatás, szakirodalom főként angol/német nyelven olvasható... Felvételi szóbelire különösen készülj, mondd fel tükör előtt/magántanárnak, ha nem felelsz ennyi ideig szóbelik előtt. Nagyon sok múlik az előadásmódon, ez az orvosis szóbeli vizsgákra egyaránt rohadtul igaz. Tudni kell az anyagot rendesen, keresztkérdéseknél nem leblokkolni, összetetten, értve elmondani. És orvosin új dimenzióba kerül az időbeosztás fogalma, mert bizony egy kötött órarend mellett kell tanulni, aludni, enni, kikapcsolódni, stb.. És emberek között kell majd újra tanulnod, bár valószínűleg érettebbek között, mint akikkel 9.-ig gondod volt...


A jó hír, hogy egyetemen (legalábbis én orvosin ezt tapasztaltam) kb. mindenki magával van elfoglalva és vannak bulik, segítünk egymásnak, de a cikizésből már kinőnek a fiatalok. Az más kérdés, hogy néha teljesítmény hangoztatás igenis van, és erős önbizalom kell végig a tanulmányok során és végtelen kitartás rohadt fárasztó időszakokban is. Az egyetemen vannak pszichológiai konzultációra pár alkalmas lehetőségek, nem véletlenül... de ha van pszichológusod eleve, javaslom, ne felejtsd el őt... megterhelő a szak, ha nem vagy zseni, mind mentálisan, mind fizikálisan. Sokat kell tanulni, orvosként végtelen türelem kell a (szar) rendszerhez, a betegekhez és állandó tanulás a fejlődő világunkban. Ez egy HIVATÁS.

Önismeret kérdése; a szakvizsga jelenleg nem aktuális, de nyugisabb szakorvosi munkát javaslok, nem egy sürgit vagy a pszichiátriát, ha már voltak mentális problémáid és hajlamos lehetsz a nehéz helyzetekben nehezen helytállni. Ott a labor, reuma, bőrgyógy, házi orvos, akikre mind ugyanúgy nagy szükség van és ők is sok-sok betegnek tudnak segíteni. :) De ez most tényleg marhára nem aktuális.


A legrosszabb forgatókönyv az lehet, hogy fel se tudsz készülni/nem vesznek fel/kibuksz 1-2. (fél)évben, s ekkor még mindig van lehetőséged váltani bármi másik szakra, elmenni dolgozni fél-1 évre érettségi után, tanulni közben nyelvet/akármit új érettségikre (amik ekkor már borsos árban vannak, így jól gondold meg, mit vállalsz). A szakok nagy része olcsóbb, mint egy orvosis félév és államilag támogatott féléved is marad még kb. 8 mondjuk 2. év kibukás után, ami egy alapképzésre bőven elég.


De arra készülj, hogy lehet, végig pszichés támogatásra lesz szükséged, ha nem tudsz teljesen felépülni a zaklatásokból. A felvételit, minden vizsgát és a diplomát is NEKED kell majd kiküzdened. NEKED. Ehhez erősnek kell lenni.


Én azt gondolom, hogy bőven van esélyed, ha tényleg csak ezt akarod és tényleg beleadsz mindent. De kérlek próbálj meg reálisan rálátni arra, hogy nem könnyű még annak sem, aki alapvetően minden mentális probléma nélkül kezd neki ennek az egésznek egy neves gimiből erős faktos tudással. Ja, és javaslom, igencsak kezdj el "mindennaposan" tanulni. Minden évben vannak olyanok, akik kis gimis kihagyás után felvételiznek orvosira, de ehhez vissza kell ráznod magad a rendszeres tanulásba.


Kitartást, erőt, sok sikert kívánok, akárhogyan is döntesz!

szept. 17. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!